Bilgisayar seçiminde çocuğun yaşı ve alışkanlıkları büyük önem taşıyor

Bilgisayarı çocukların alışkanlıklarına göre seçin

0

Günümüz dünyasında teknolojinin artık girmediği yer kalmadı. Eğitimden iş dünyasına her yerde bilgisayarlardan akıllı telefonlara ve tabletlere kadar teknolojinin kullanılmadığı alan yok denebilecek kadar az. Dolayısıyla bilgisayarlar çocukların hem eğitim hayatlarında hem de ileride iş hayatlarında büyük bir yer kaplayacak. Eskiden teknoloji kullanımı 7 – 8 yaşlarında bilgisayarla tanışmayla başlarken artık etrafımıza baktığımızda 3 – 4 yaşındaki çocukların dahi ellerinde tablet ve cep telefonu görebiliyoruz. Bilgisayar kullanımı da 5 yaşlarına kadar inmiş gibi gözüküyor. Ayrıca birçok aile derslerine yardımcı olması ve eğlenceli vakit geçirmesi için çocuklarına bilgisayar almayı tercih ediyor. Ancak çocuklara bilgisayar alırken doğru bilgisayarın seçilmesi çok büyük önem taşıyor. Okula dönüşün başlayacağı bu günlerde çocuklar için doğru bilgisayarı seçme konusunda kısaca bilgiler vermeye çalıştık.

Bilgisayar seçerken çocuğun yaşı, zevkleri, ilgi alanları, yaratıcılığı, hayal gücü gibi ele alınması gereken birçok farklı kriter bulunuyor. Yapılan araştırmalar, bilgisayarların aslında çocuklar için oyundan ve eğlenceden çok fazlası olduğunu, el ve göz koordinasyonundan takım çalışmasına bilgilerin daha iyi değerlendirilmesine kadar birçok beceriler kazandırdığını gösteriyor.

Bilgisayar seçerken kullanım alışkanlıklarına uygun bir tercih yapın

Bazı çocuklar oyun oynamayı severken bazıları İnternette gezinmeyi, arkadaşlarıyla iletişim kurmayı, bilgi edinmeyi ve araştırma yapmayı sever. Bilgisayarını sosyalleşmek ya da bilgi amaçlı olarak kullanan bir çocuk için oyun oynamaya özel olarak geliştirilmiş güçlü bir bilgisayar almak çok mantıklı olmayacaktır. Aynı şekilde oyun oynamayı seven bir çocuk için de günlük kullanıma uygun bir bilgisayar almak pek iyi sonuç vermeyecektir. Oyun oynamayı seven bir çocuk için işlemci gücü ve kapasitesi yüksek bir masaüstü ya da dizüstü bilgisayar almak çok daha iyi bir fikir olacaktır.

Çocuğun yaşına uygun bir tercih yapın

Çocuğunuz henüz okula başlamadıysa ve 5 yaşın altındaysa merakını gidermek için bilgisayar şeklinde olan oyuncaklar tercih edebilirsiniz. Böylece bilgisayar dünyasına bir aşinalık kazandırabilirsiniz. Çocuğunuz okul çağına geldiyse muhtemelen sizin bilgisayarınızı kurcalamaya ve bir şeyler yapmaya başlaması çok da şaşırtıcı değildir. Çocuğun yaşı yükseldikçe oyun oynamaya, araştırmaya ve bilgi edinmeye karşı daha istekli olacaktır. Bu durumda artık günlük kullanıma uygun bilgisayarlardan yüksek performanslı bilgisayarlara geçiş zamanı gelmiş demektir. Diğer taraftan erkek çocukların oyuna karşı daha çok meyilli olduklarını ve bilgisayarlarında performans aradıklarını eklemekte de fayda var. Birçok çocuğun ebeveynlerinden çok daha iyi bilgisayar kullandıklarını görmek mümkün. Aslında çocuklar için bilgisayar seçerken 5 – 8, 9 – 11, 12 – 14 ve 15 – 17 yaş arası gibi bir gruplandırma yapmak söz konusu olabilir. 5 – 8 yaş arası için kırma ve zarar verme ihtimali yüksek olduğundan dizüstü bilgisayar pek fazla tavsiye edilmiyor. Yine 5 – 11 yaş arası için güvenlik açısından masaüstü bilgisayar tercih edilmesi ve ekranın ebeveynler tarafından her zaman görülebilecek bir yere yerleştirilmesi uzmanlar tarafından öneriliyor.

Göz sağlığını unutmayın

Çocuğunuz uzun süreler bilgisayar başında vakit geçirecekse aldığınız dizüstü ya da masaüstü bilgisayarın ekranının göz sağlığını korumaya yönelik düşük mavi ışık gibi teknolojilere sahip ürünleri tercih edin. Bu tarz modellerde renk tonu ve parlaklığı ayarlanarak göze zarar verebilecek mavi ışığın en aza indirilmesi sağlanır.

Cevap bırakın