Bilgisayar satışlarında rekor yükseliş

0

IDC ve Gartner analizleri, bilgisayar satışlarının 2019’da arttığına işaret etti. İşte detaylar…

Windows 7 teknik desteği sonlandırıldı. Bunun üzerine Windows 10 geçiş hızı olarak atağa geçti. Bu nedenle, bilgisayar pazarı hareketlenerek satışlar hızlandı.

Maaliyet artışları, dünyadaki ekonomik durgunluk ve Windows 8 işletim sisteminin kullanıcıların isteklerine yanıt vermemesi, bilgisayar satışlarının durgun olarak seyretmesine neden olmuştu.

Bu dönemde ara ara yükseliş yaşanıyor gibi görünse de, genel olarak düşüşler yaşandı. Yalnızca oyuncu donanımları yükseliş içinde kalmayı başardı. 2019 senesi, satışlardaki karamsar tablonun değişmeye başladığı yıl oldu

IDC ve Gartner analizine göre, bilgisayar satışları 2019’da yüzde 1,7 oranında yükseldi. IDC analiz yaparken, Chromebook ile iPad modellerini de göz önüne alıyor. Gartner bunları göz önünde bulundurmuyor. İki analizin birden yükselişe geçmesi, pazarda yaşanan hareketliliği sergiliyor.

Trend devam edebilir…

Dizüstü ve masaüstü gibi çeşitlerin yer aldığı geleneksel bilgisayar tipleri, senenin son çeyreğinde rekor bir satışa imza attı. 70 milyonun üzerinde satışla seneyi başarılı şekilde kapattı. Kurumsal tarafın, Windows 7 işletim sistemini bırakması da bu satışların artmasına neden oldu.

2020 itibarıyla bu yükselişin hızlı şekilde artması bekleniyor. Bu artışın sebebi yine kurumsal firmalar olacağa benziyor. Yıl sonuna doğru piyasalarda durgunluklar görüleceği yapılan tahminler arasında.

Cevap bırakın