Bilgisayar satın alırken nelere dikkat edilmeli?

0

Çağın en önemli ürünlerinden biri olan bilgisayarlar son zamanlarda fazlasıyla popüler. Kovid-19’un da etkisiyle beraber sosyal aktivitelerde bir azalma yaşandı.Sosyal aktiviteler yerine son zamanlarda bilgisayar oyunları tercih ediliyor. Tabi bilgisayarın olmazsa olmaz bir ürün olduğunu unutmamak gerekiyor.İşte bu içerikte sizleri bilgisayar satın alırken dikkat edilmesi gerekenler ile buluşturuyoruz. 

İlk olarak hangi noktadan başlamalı?

İlk olarak ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekiyor. Kullanım amacınızı belirledikten sonra da işletim sistemi seçimi yapılmalı. Genel olarak kullanımınız oyuna yönelik olacaksa Windows işletim sistemi size daha uygun olacaktır. Bunun yanı sıra bilgisayarların donanımları da tabiki fazlasıyla önemli. Özellikle akıcı bir deneyim yaşamak istiyorsanız yapacağınız tercihler deneyim seviyenizi belirleyecektir. 

Eğer dizüstü bir bilgisayar satın almayı düşünüyorsanız dikkatli bir ekran seçimi yapmanız gerekiyor. Çünkü dizüstü bilgisayarların ekranı monitörler gibi değiştirilemediği için bu ekranla uzun süre baş başa kalmanız gerekebilir. Bu bilgisayarlarda ekran çözünürlüğü genel olarak 1366×768 olarak karşımıza çıkıyor. Eğer oyun deneyiminizi çok daha iyi seviyelerde yaşamak istiyorsanız satın alacağınız dizüstü bilgisayarın ekranının en kötü 1920×1080 çözünürlüğünde olması gerekiyor. Genel olarak oyuncular ve oyun yapımcıları tarafından oyunlar bu çözünürlüğe göre dikkate alınıyor. Son olarak dizüstü bilgisayarlarda soğutmanın öneminden bahsedip makalemizin sonuna gelmek istiyorum. Dizüstü bilgisayarlar masaüstü bilgisayarlara göre daha düşük bir yapı içerisine kurulduğu için ısınma tarafında sıkıntı yaşayabilmeniz mümkün. Bu sorunun önüne geçebilmek amaçlı fanları kuvvetli ve geniş hava çıkışlı dizüstü bilgisayarları seçmenizde kesinlikle fayda var. Bu sayede performansı stabil bir şekilde yaşayabilirsiniz.  Bilgisayar tercihlerinde ise donanımlardan başlamanız gerekiyor. Donanımlar performansı önemli bir seviyede etkilediği için seçimleriniz deneyim için fazlasıyla önemli. Donanımlara yakından bakacak olursak  hiç kuşkusuz bu donanımların başında işlemci yer alıyor. İşlemciler bilgisayar birimlerini ve veri akışını kontrol edebilen elektronik bir üründür. Bilgisayarın beyni olarak görülen işlemci, bilgisayarda yer alan donanımların beslenbmesini önemli yönde etkiliyor.

huawei dizüstü bilgisayarlar

Eğer yüksek performans ve iyi bir oyun deneyimi yaşamak istiyorsanız güçlü işlemcileri seçmeniz gerekiyor. Özellikle masaüstü bilgisayarlarda diğer donanımlarla yaşanabilecek darboğazın önüne geçilebilmesi amaçlı işlemcinizi bir tık daha güçlü seçmenizde fayda var. Bu sayede ilerleyen zamanda diğer donanımlarda yapacağınız yükseltmelerde işlemci değiştirmenize gerek kalmayacak.  Performansı etkileyen bir diğer önemli donanım ise ekran kartı. Ekran kartı tarafında iki farklı üretici ile karşılaşıyoruz. Bu üreticiler Nvidia ve AMD olarak karşımıza çıkıyor. Uzun zamandır sektörde yer alan iki firma başarılı ve performanslı ekran kartlarını kullanıcılarla buluşturuyor. Burada aslında işlemcideki gibi farklı tercih seçenekleriyle karşılaşıyoruz. Ekran kartından nasıl bir performans bekliyorum? Bu soruyu bilgisayar satın alacak kişinin gerek dizüstü gerek masaüstü bilgisayar satın alırken sorması gerekiyor. 1920X1080 çözünürlükte akıcı bir deneyim yaşamak istiyorsanız Nvidia’dan GTX 1660 AMD firmasından da RX 5500XT ekran kartını seçebilirsiniz.  Bu ürünlerin sadece ufak örnekler olduğunu söyleyebiliriz. Seçenekler oldukça fazla. İyi bir oyun deneyimi için gerekli performansı genel olarak işlemci ve ekran kartı üzerinden yakalaya biliyorsunuz. Tabi bu donanımların dışında Anakart , RAM, HDD veya SSD gibi temel donanımlarında seçimi önemli. Özellikle anakart ve RAM birleşimi genel kullanım için oldukça önemli. Yapılabilecek donanım seçimi hatalarıyla performans da büyük kayıplar yaşayabilirsiniz. 

Örnek vermek gerekirse günümüz koşullarında bilgisayarda 8 GB RAM kullanmak diyebiliriz. Bundan yaklaşık 2 yada 3 yıl önce bu RAM miktarı gayet yeterli bir düzeydeydi. Ancak oyunların her geçen gün gelişmesinden sonra 16 GB RAM daha mantıklı oluyor. Bunun dışında depolama tarafında dikkat edilmesi gereken detaylar tabiki bulunuyor. Bunlardan ilki HDD ve SSD ürünlerinden hangisi tercih edileceği ile alakalı. Her iki ürünün de kullanılması büyük bir avantaj. İşletim sistemi ve oyun içerisinde hız istiyorsanız SSD’yi bilgisayarınızda kullanmanızda fayda var. Daha fazla depolama alanına ihtiyacınız olursa bir HDD takviyesi burada yapılabilir. Masaüstü bilgisayarlarda ek olarak güç kaynağı ve kasa seçimi de fazlasıyla önemli. Güç kaynağının kesinlikle bir sertifikaya sahip olması gerekiyor Bunun dışında güç kaynağının diğer donanımları besleyebilmeside gerekli. Bu sayede her donanımdan gerekli performans alınabilir.  Kasa seçiminde ise anakartın ve ekran kartının boyutlarına dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun sebebide donanımların kasaya yerleşmesi sırasında sıkıntı yaşamanız. Ek olarak da kasada  hava akışı da önemli olduğu için hava kanallarına ve fan seçimine dikkat etmeniz gerekiyor. İçeriye ve dışarıya verilebilecek havanın genel soğutmayı olumlu yönde etkilediğini söyleyebiliriz.

 

Cevap bırakın