Bilgisayar Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

0

Bilgisayar satın alırken herkesin amacı farklıdır. Kimi iş amaçlı, kimi eğitim – okul amaçlı kimi ise oyun amaçlı bilgisayar almayı planladığı gibi çok daha farklı satın alma amaçları da olabilir. Doğru seçimi yapmak ise kişinin ihtiyaçlarının ne olduğuna bağlıdır. Aşağıda amacınıza uygun en doğru bilgisayarı seçmenize yardımcı olacak bazı püf noktalarına değineceğim.

Öncelikle nasıl bir bilgisayara ihtiyacınız olduğunu ve size gereken özellikleri belirleyin. Bu listeyi hazırlamanıza yardımcı olacak başlıkları aşağıda bulabilirsiniz. Aşağıdaki liste masaüstü bilgisayarlar için geçerli olup taşınabilir bilgisayarlar konu dışında bırakılmıştır.

Bilgisayarı Hangi Amaçla Kullanacaksınız?

Satın alacağınız bilgisayarı belirleyecek olan en önemli madde budur. Eğer ihtiyaçlarınızı doğru belirler ve bu doğrultuda alım yaparsanız tam işinize uygun bir bilgisayar sahibi olabilirsiniz. Aksi takdirde ya fazladan kullanmayacağınız donanıma para öder ya da gerekli olan bazı teknik özelliklere sahip olamazsınız.

İstediğiniz Donanım Özelliklerini Önceden Belirleyin

İşiniz için nasıl bir performans bekliyorsanız ona uygun donanımı özelliklerini seçmelisiniz.

İşlemci

Bilgisayar performansını en fazla etkileyecek olan parça işlemcilerdir. İşlemcileri bilgisayarın beyni olarak da tanımlayabiliriz. İşlemci konusunda genel olarak piyasada Intel ve AMD markaları bulunmaktadır. İşlemci hızları GHz ile ölçülür ve işlemcilerin kaç çekirdekli olduklarına göre performansları değişkenlik gösterir. Çekirdek sayılarındaki artış aynı zamanda performans demektir. Çok yüksek performans isteyenler için 8 çekirdekli işlemciler tercih edilmesi gerekirken standart kullanım için ise 2 çekirdekli işlemciler yeterli olacaktır.

RAM

Bilgisayardaki bellek (RAM) alanı programların çalışmasına olanak sağlayan yerdir. Standart günlük kullanım için 4GB RAM yeterli olmakla beraber grafik ve teknik çizim işlemleri için 16 – 32 GB aralığı düşünülmelidir.

Ekran Kartı

Ekran kartı daha çok yüksek çözünürlükle ilgili işleri olanlar ve oyunseverler için önemlidir. Kullanacağınız yazılımların donanımsal uygunlukları göz önüne alınarak en uygun ekran kartı seçilmelidir.

Hard Disk

Bilgisayarlardaki tüm programların ve verilerin tutulduğu depolama alanlarıdır. Günümüzde 1TB – 3TB arasında modeller en çok talep gören modellerdir. Son dönemde hızının yüksekliğinden ötürü SSD modelleri diğerlerine göre pahalı olmasına rağmen tercih edilmektedir. SSD modelleri kullanıldığında bilgisayarın açılış hızı ciddi oranda artacaktır.

Kullanacağınız İşletim Sistemini Belirleyin

İşletim sistemi bilgisayarınızın programları çalıştırırken kullandığı platformdur. Bu alanda da genel olarak seçebileceğiniz 2 alternatif platform bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Windows İşletim Sistemi bir değeri de MacOS İşletim Sistemi’dir. Windows platformu için en son sürüm Windows 10’dur. MacOS işletim sistemini tercih edenlerin ise macOS Mojave sürümü en yeni işletim sistemi konumundadır.

Monitör ve Kasa Boyutu Nasıl Olmalı?

Monitör ve kasa boyutu belirlenirken yine kullanım amacı çok önem kazanmaktadır. Oyuncular büyük gösterişli kasaları tercih ederken yer problemi olan ofislerinde ve evlerinde küçük kasaları tercih etmektedirler. Aynı durum monitörler için de geçerlidir. Günlük standart kullanım için 19 – 20 inç civarı monitörler uygundur. Eğer kullanacağınız monitör çok daha büyük olacaksa tek dikkat etmeniz gereken FullHD (1920×1080 piksel) çözünürlüğü desteklemesidir.

Bilgisayardaki Çıkışlar da Önemli

Satın alacağınız bilgisayarda en az 3-4 adet USB portu bulunmalıdır. Ayrıca birer adet HDMI ve VGA girişleri olması yeterlidir.

Cevap bırakın