Bilgisayar koltuğu almadan önce…

İster ofiste ister evde kullanın bilgisayar koltuğu almadan önce bunlara dikkat edin

0

Bir bilgisayar koltuğu satın alacaksanız, yazıdaki kriterleri değerlendirmenizde fayda var. İyi seçilmiş, sırt dostu bir bilgisayar koltuğu, rahatsız edici şikayetleri önler, gerektiğinde iyileşme sürecini destekler ve ayrıca ekonomik olarak da karşılığını verir:

  • Sağlığınızı korur
  • İşlerinizi kolaylaştırır, birçok görev daha hızlı tamamlanabilir
  • Hareket sebebiyle oluşabilecek rahatsızlıklar asgariye indirilir, vücudunuz rahatlar ve kötü duruş azaltılır.

Yanlış seçilmiş bilgisayar koltuğu ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle kişisel ihtiyaçlarınıza en uygun koltuğu seçmek önemlidir. Seçimde belirleyici olan kişisel tercihleriniz, yapmak istediğiniz işin türü ve çalışma sürenizdir.

En rahat bilgisayar koltuğu nasıl seçilir?

Ergonomik bir bilgisayar koltuğu, vücut ölçülerinize en uygun şekilde ayarlanabilir. En önemli noktaları aşağıda sıraladım:

Koltuk yüksekliği

Koltuk yüksekliğini, uyluğunuz dizinize doğru hafifçe eğimli bir çizgi oluşturacak şekilde ayarlayın. Bu oturma pozisyonunda, ofis koltuğu yukarı ve aşağı ayar için hala yer olmalıdır. Oturduğunuzda vücut ağırlığını azaltan bir koltuk derinliği süspansiyonuna sahip olduğunuzdan emin olun.

Koltuk derinliği ve koltuk alanı

Koltuk arkalığı ile sağlam bir temas kurarak sandalyeye oturun ve çapraz olarak tutulan üç veya dört parmağın diz çukuru ile koltuğun ön kenarı arasına oturup oturmadığını kontrol edin. Böylece koltuk derinliği doğru ayarlanmış olacaktır. Vücut boyutuna ve ağırlığına bağlı olarak, farklı boyutlarda koltuklar tercih edebilirsiniz.

İster ofiste ister evde kullanın bilgisayar koltuğu almadan önce bunlara dikkat edin
İster ofiste ister evde kullanın bilgisayar koltuğu almadan önce bunlara dikkat edin

Sırtlık

Sırtlık, boyut ve şekil olarak size uygun olmalıdır. Bu noktada denemek seçim yapmak için en önemli kriter kabul edilebilir. Arkaya doğru esneyebilmek için sırtlığın üst kısmı çok geniş olmamalı ve arkaya doğru yuvarlatılmalıdır. Hareketli bir süspansiyon da bir avantajdır. Kollarınızı yukarı doğru uzatarak ve ardından geriye yaslanarak bunu test edin. Koltuk arkalığı bunu engellememelidir.

Bel desteğinin yüksekliği bağımsız olarak veya tüm sırtlığın yüksekliği ayarlanarak belirlenebilir. Bel desteği rahat, kolay algılanabilir ve dik bir destek sağlamalıdır.

Bel desteği alt omurganın içe doğru kavisli bölgesinde veya kemikli bölgede biraz daha derinde yer alabilir.

Kolçaklar

Yeni bir ofis koltuğu satın alırken yüksekliği ve genişliği ayarlanabilen ve bu nedenle size en uygun şekilde konumlandırılabilen kolçakları seçmelisiniz. Kolçakların boyutu da belirleyicidir. Bilgisayar koltuğunuzu masaya doğru döndürdüğünüzde, karnınız kolçaklara değil, masaya çarpmalıdır.

Kolçaklar için aşağıdaki kriterlere de dikkat etmenizde fayda var:

Yükseklik ayarı: Omuzlar yukarı itilmeden gevşetilmelidir.
Genişlik ayarı: Omuzların genişliğine göre, kollar birbirinden ayrılmak zorunda kalmamalı ve kolçaklar tarafından kısıtlanmalıdır.
Boyut : Çok uzun kolçaklar, masanın kenarına yaklaşır ve mesafenizi bozabilir.
Stabilite: Kolçakların sallanmamasına dikkat edin.

Boyun veya koltuk başlığı

Başınızı veya boynunuzu destekleyip desteklemediğiniz, nihayetinde yalnızca nasıl hissettiğinizle ilgilidir. Dolayısıyla bu kriterde öncelik, rahat olmasıdır. Bununla birlikte, bir boyun veya koltuk başlığı, vücut oranlarınıza göre hem yükseklik hem de derinlik olarak ayarlanabilir olmalı ve şekli rahat olmalıdır.

İster ofiste ister evde kullanın bilgisayar koltuğu almadan önce bunlara dikkat edin
İster ofiste ister evde kullanın bilgisayar koltuğu almadan önce bunlara dikkat edin

Mekanizma

Ofis koltuğu mekanizmaları tüm hareketinizi belirler. Bunları iç gruba ayırabiliriz:

Kalıcı mekanizma: Koltuk serttir ve arkaya yaslandığınızda sırtlık hareket eder. Bu teknoloji modası geçmiştir ve artık neredeyse hiç satılmamaktadır.
Senkron mekanizma: Arkaya yaslandığınızda önce sırtlık ve biraz gecikmeyle koltuk bölgesi de hareket eder. Bu en yaygın kullanılan mekanizmadır, ancak hemen hemen her üreticinin bunun için kendi adı vardır.
Diğer mekanizmalar: Bunlar, senkron mekanizmanın daha da geliştirilmesini ve tamamen yeni yaklaşımları içerir.

İş mekanizmaya gelince hislerinize güvenin ve farklı oturma pozisyonları deneyin. Bu değişiklikler ne kadar rahat ve düşündürmeden hareket etmenizi sağlarsa, o kadar iyidir.

Temel olarak, oturma pozisyonunda vücudun desteğe ve harekete ihtiyacı vardır. Her hareket hiç olmamasından iyidir, bu nedenle mekanizmaların kilitlenmemesi tavsiye edilir. Bununla birlikte, stabilize etme eğiliminde olan ve harekete geçme eğiliminde olan mekanizmalar vardır. Hangisinin daha iyi olduğu kişisel tercihlere ve çalışma şeklinize bağlıdır.

Her bir mekanizmanın gücü, tam olarak ağırlığınıza göre ayarlanabilmelidir, böylece oturma pozisyonlarınız arasındaki geçiş kolay ve algılanamaz hale gelir.

Cevap bırakın