Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraBilgisayar için fotoğraf düzenleme yazılımları

  Bilgisayar için fotoğraf düzenleme yazılımları

  edit_yazilim_mt

  Fotoğraflarınızı çektiniz ve bilgisayarınıza aktardınız. Bu fotoğrafların üzerinde bazı düzenlemeler yapmak istiyorsunuz. İşte tam bu noktada fotoğraf düzenleme yazılımları imdadımıza yetişiyor.

  Dijital teknolojinin hayatımıza girmesiyle beraber fotoğraflarda düzenleme yapmak da çok kolay hale geldi. Eskiden karanlık odada yapılan düzenlemeleri artık bilgisayarlarda hem de birkaç ‘tıkla’ yapabiliyoruz.

  Günümüzde fotoğraf y ada imajları düzenlemek için onlarca farklı yazılım bulunuyor. Bunların bir kısmı ücretli bir kısmı ise ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Bazıları temel düzeyde düzenleme imkanı sunan bu yazılımların ileri seviye düzenleme özellikleri içeren sürümleri de bulunuyor.

  Zaman zaman çektiğimiz fotoğrafları düzenleme ihtiyaç duyarız. Çünkü bazı fotoğraflarda çeşitli düzenlemeler yapmak gerekir: Kadrajı eğik olan bir fotoğrafı düzeltmek, gereksiz şeylerin görüntüden çıkarılmasını sağlamak, biraz parlaklık ya da kontrast vermek ve benzeri işlemler için fotoğrafları düzenleriz. İşte bu amaçla kullanabileceğimiz birçok yazılım bulunuyor. Bunlardan ilki ise Photoshop.

  photoshop_mtPhotoshop

  Dünyanın belki de en çok bilinen imaj düzenleme uygulaması olan Photoshop, zengin düzenleme seçenekleri, gelişmiş ayarlar, renk düzenlemeleri ve daha birçok özelliğiyle sektöre damgasını vuran bir yazılım. 20 yılı aşkın bir zamandır kullanılan yazılım birçok sektörde kullanılıyor. Amatörlerin de tercih ettiği yazılımın Elements isimli sürümü özellikle günlük işler için tercih edilebilecek bir sürüm. Temel özellikleri içeren bu sürüm birçok düzenlemeyi yapabilme imkanı da sunuyor. Elements sürümü 79 Dolar fiyat etiketine sahip. Photoshop’un hem PC hem de Mac sürümü bulunuyor.

  Photoshop’un Elements sürümü ile ilgili resmi bilgi firmanın internet sitesinde bulunuyor.

  Gimp

  İlginç bir yazılım olan Gimp ücretsiz olarak fotoğraf düzenleme imkanı sunuyor. Photoshop kadar olmasa da temel düzeyde birçok düzenlemeyi yapabilen yazılım, çok fazla yer kaplamaması, yüksek güçlü sistem kaynaklarına ihtiyaç duymaması ve hızlı bir şekilde çalışabilmesiyle dikkat çekiyor.

  Mac, Windows ve Linux sürümleri bulunan Gimp’i resmi internet sitesinden bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

  Irfanview

  İsmi tanıdık gelen bu yazılım Bosnalı Irfan Skiljan isimli bir üniversite öğrencisi  tarafından 1996 yılında kullanıma sunuldu. Halen kullanılan uygulama bir çok eklenti ile özelliklerini geliştirdi. Fotoğraflara temel anlamda düzenlemeler yapabilen yazılım, en düşük sistem kaynağına sahip bilgisayarlarda bile çalışabilecek şekilde tasarlandı.

  Ayrıca ‘Batch’ yani bir düzenlemeyi birden fazla imaja uygulayabilme mantığı ile yazılım türünün en başarılı örneklerinden biri haline geliyor. Ücretsiz yazılımı resmi internet sitesinden bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

  irfan_mt

  Picasa

  Google’ın bir yazılımı olan Picasa aslında tam anlamıyla bir imaj düzenleme yazılımı değil. Ancak içinde bu tip özellikleri bulunduğu için burada yer vermeyi uygun gördüm. Faydalı bir yazılım Picasa’nın amacı fotoğrafları katalog olarak göstermek. (Valium) Aynı zamanda düzenleme özellikleri de bulunan yazılım, hızlı çalışması, yüksek sistem kaynağı istememesi gibi özelliklere sahip. Fotoğraflardan video oluşturma gibi ilginç özellikleri bulunan yazılım  ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

  Picasa, fotoğraf çeken ve bunları düzenleyenlerin bir kez dahi olsa kullanmaları gereken bir yazılım bence. Yazılımla ilgili detaylı bilgi resmi internet sitesinde yer alıyor.

  Paint.net

  Bir diğer ücretsiz yazılım ise Paint.net. Windows’ta standart olarak bulunan Paint yazılımına benzeyen Paint.net, temel düzeyde birçok fotoğraf düzenlemesi içeriyor. Gimp benzeri bir arayüze sahip olan yazılım kesme, küçültme ve değiştirme gibi düzenlemelerin yanısıra efektler ve renk düzenlemeleri de içeriyor.

  Yazılımı resmi internet sitesinden bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

  Corel PaintShop Pro X7

  Bir zamanlar grafik tasarım alanında Photoshop ile yarışan Corel’in hem temel hem de ileri düzeyde düzenlemeler içeren bir yazılımı var karşımızda. Corel PaintShop Pro X7 birçok düzenleme içeriyor. Bunlar arasında renk, boyut ve şekil düzenlemeleri yer alıyor.

  Sadece Windows sürümü bulunan yazılımın fiyatı 55 Dolar. Yazılımla ilgili bilgiyi resmi internet sitesinde bulabilirsiniz.

  Bu yazımızda belli başlı imaj düzenleme yazılımlarını bir araya getirdim. Elbette yukarıdakilere ek olarak yazılabilecek en az 10 tane farklı yazılım daha var. Ama hepsini burada tek tek yazmamız mümkün olmadığı için önemli gördüklerimizi ele aldık.

  Işığınız bol olsun…

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN