Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  SağlıkBeyin ameliyatlarında 3D yazıcı dönemi

  Beyin ameliyatlarında 3D yazıcı dönemi

  3D yazıcılarda tasarlanmış modeller sayesinde yüksek risk taşıyan çocuk beyin ameliyatları artık eskisi gibi olmayacak…

  Beyin damarlarındaki rahatsızlık nedeniyle Boston Çocuk Hastanesi’nde tedavi görmekte olan dört çocuğun kritik durumu cerrahları yeni yollar keşfetmeye itti. Çocukların sahip oldukları beyin hasarlarını 3D yazıcılarda tekrardan tasarlayan cerrahlar ameliyat öncesinde riskleri gözlemleyip pratik yapma imkanı buldu. Özetle bir tür ameliyat öncesi test süreci gerçekleştirilmiş oldu.

  Boston Çocuk Hastanesi Nörocerrahı Edward Smith, kullandıkları teknoloji sayesinde beyindeki hasarlı bölgeyi birçok yönden ele alabildiklerini, böylelikle gerçekleşme ihtimali taşıyan riskler karşısında tedarikli olma imkanına sahip olduklarını belirtiyor.

  Ekran_Resmi_2015-08-03_15_55_00

  Bu sayede beyinlerindeki atardamarlarda düğümlenme gözlemlenen çocukların ihtiyaç duyduğu cerrahi müdahale sürprizlere yer olmadan yapılıyor. Aynı hastane yönetimi gelecek dönemde karşılaşılması muhtemel zorlu ameliyatlar için bu yöntemi çok daha sık kullanılmayı planlıyor.

  Son yıllarda bilim ve tıp alanında hatrı sayılır bir kullanım alanı bulan 3D baskı metodu ile daha önce kafa tası yapılmış ve ameliyatla kafa tası zarar görmüş bir kimseye implante edilmişti (takılmıştı). Yine vücudun çeşitli uzuvlarını kaybeden kimselere, 3D baskı ile oluşturulmuş uzuvların takılması gibi birçok farklı alanda yöntemin kullanımının önü açılmıştı.

  3D baskı teknolojilerinin gelecekte; tıptan bilime, uzaydan mimariye hemen her alanda insanoğlunun hayatını kolaylaştırmaya açık olduğu belirtiliyor.

  Kaynak

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN