Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  DonanımBerlin Bilgisayar Oyunları Müzesi'nde bir tur atmaya ne dersiniz?

  Berlin Bilgisayar Oyunları Müzesi’nde bir tur atmaya ne dersiniz?

   

  _DSF0204
  Nintendo kahramanı Link’i hiç bu kadar büyük görmemiştik

  Zelda’lar Mario’lar… Bilgisayar oyunlarına dair her türlü ikonun ve yaşanmışlığın sergilendiği çok özel bir müzeye götürüyoruz bugün sizi: Bilgisayar Oyunları Müzesi. Berlin’de tam olarak Karl-Marx-Allee 93a, 10243 adresinde yer alan merkezden biraz uzak alternatif bir mekanda yer alan bu müze daha içine girmeden sizi etkilemeyi başarıyor. Bu arada mekana yaklaşırken direklere asılı Pac-Man logolu yön belirten tabelalar sizi gülümsetecek. Tepsindeki retro tasarımlı logo ve camların arkasında göreceğiniz belli belirsiz dekorlar sizi unutamayacağınız bir yolculuk için karşılayan ilk işaretler. İçeri giriş için 10 euro ödemeniz gerekiyor. Genellikle Berlin’de devletin birçok müzesi ya ücretsiz ya da bu ücretin altında olduğu için fiyatın yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Ancak daha çok özel bir kuruluş olduğu için fiyat makul sayılır. Herhalde benzeri bir müze ülkemizde açılsa daha az ödemeyeceğiz. Hazır böyle demişken sonda söyleyeceğimiz sözü başta söyleyelim. Bir gün bizim ülkemizde de oyunlar için hazırlanmış bir müze görmek istiyoruz! Hem de bunu çok istiyoruz.

  Commodore'un efsane modeli PET karşısında saygıyla eğilin!
  Commodore’un efsane modeli PET karşısında saygıyla eğilin!

  Evet, içeri girdiğimizde Zelda’dan tanıdığımız Link karakterinin dev kartoneti ile selamlaşıyoruz. Daha sonra ilk olarak duvarda sabit bir şekilde bilgisayar oyunları donanım yönüyle sergileniyor. Yani duvarda Atari’den Commodore’a her şeyi görüyorsunuz. Tabii bunlar camlı bölmede korunduğu için dokunamıyorsunuz ancak hemen solunuzda çalışır vaziyette bir Amiga 600 bulunuyor. Burada ünlü zeka ve bulmaca oyunu Lemmings oynayabilirsiniz. Tabii önce bıyıklı ve Amiga’lardan sorumlu görevli amcadan izin almanız gerekiyor.

  Oyun oynamaya doyamayanları hemen biraz ilerideki atari salonuna bekliyoruz. Özellikle 80’lerin klasik oyunları Donkey Kong başta olmak birçok eski oyunu burada deneyebilirsiniz. Tabii jeton için para vermiyorsunuz ama buraya rağbet çok olduğu için sırada beklemeniz gerekiyor. Salonun dışında daha özel bir alanda ilk Pong makinesi gibi mihenk taşlarını da deneyebilirsiniz. Yine bu bölümde sanal gerçeklik gözlüklerinin 90’lardaki ilk primitif denemelerine bakabilirsiniz. İlginizi çekecek bir başka makine ise PainStation. Makineyi, elektrik şoku veren basit bir tenis oyunu kabini olarak düşünebilirsiniz. Topu kaçırdığınız zaman elektrik şoku yiyorsunuz ve acıya dayanamayan yenilgiyi kabul ediyor. Bu aleti denemeden önce uyarıları dikkatlice okuyun. Giant Joystick yani dev oyun kumandası da mutlaka “üzerine çıkmanız” gereken bir başka tarihi eser! Burada da Pac-Man’i kontrol edip yaratıklardan kaçmaya çalışıyorsunuz yalnız işiniz hiç kolay değil çünkü neredeyse boyunuza gelen dev bir joystick üzerinde kendinizi sağa sola geriye ve ileriye itip labirentlerde yol almanız gerekiyor.

  _DSF0221
  70’lerden yaşayan bir sahne…

   

  Bunun dışında etkileşime gireceğiniz özel odalar söz konusu. Açıkçası müzenin en sağlam yeri de bu odalar. 70’lerin, 80’lerin ve 90’ların tüm detayları özen gösterilerek hazırlanmış farklı odalarda televizyondan duvar kağıdına, raflardan koltuk takımlarına kadar her türlü detaya özen gösterilmiş. Benzeri bir uygulamanın ülkemizde olması durumunda televizyon üzeri dantel uygulamamızı göreceğimize eminiz.

  _DSF0209
  Uzaydan gelen bir konsol mu bu?

   

  Peki, böyle bir müzeye neden gidilir? İlk akla gelen şey biraz klişe olacak ama çocukluğunuzu yaşamak ve nostaljik duygularınızı tatmin etmek. Peki ya bir çocuk bu müzeye niye gitsin? İşte bence burada genellikle ihmal edilen bir düşünce yatıyor. Müzeler eğitici ve fikir verici yerler olduğu için bu tarz bir müze bilgisayar oyunlarına ilgili herkes için “ders” niteliğinde. Oyunların geçmişini bilmek oyunların bugününü ve geleceğini daha iyi yorumlamamıza yarayacak. Belki buraya veya bu tarz bir yere adım atan küçük bir çocuk aldığı ilhamla büyüyüp kendini geliştirip hepimizin oynayacağı süper bir oyuna imza atacaktır.

  Sizin de canınız oyun dünyasına girmek istiyorsa buraya uğramayı ihmal etmeyin!

   

   

   

   

   

   

   

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN