Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraBellek kartındaki fotoğraf ve videoları kurtarma

  Bellek kartındaki fotoğraf ve videoları kurtarma

  bellek_karti_01

  Çektiğiniz fotoğraf ve videoların bulunduğu bir bellek kartını yanlışlıkla sildiniz. Ya da durup dururken bellek kartı hata vermeye başladı. Ama en güzel anılarınız, dün sizin adınıza düzenlenen doğum günü partisi, iki akşam önce gittiğiniz düğünde çektiğiniz fotoğraflar ve kayıt ettiğiniz videoların hepsi o bellek kartındaydı. Peki şimdi ne yapacaksınız?

  Öncelikle yukarıdaki senaryonun çok da ihtimal dışı olmadığını bilerek işe koyulabilirsiniz. Sakin olmalı ve bellek kartına yeni doğmuş bir bebek edası ile tutup kart okuyucu ya da bilgisayarın bellek yuvasına takmalısınız.

  Bilgisayar üzerinden baktığınız bellek kartında hiçbir fotoğraf, video ya da dosya göremiyorsanız biraz panik yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak ümidinizi kaybetmeyin. Fiziksel olarak hasar gören bellek kartları dışında birçok durumda fotoğraf ve videolarınızı geri getirebileceğinizi unutmayın.

  İlk iş bellek kartını kullanmayı bırakın

  Herhangi bir sebepten dolayı bellek kartınız bozulur, erişilemez hale gelir ve içinde hiçbir şey kalmazsa yapacağınız ilk şey o bellek kartını kullanmayı bırakın. Sakin bir köşe bulup bellek kartını oraya koyun ve üzerinde çalışma yapacağınız zamana kadar sabırla bekleyin. Bunu yapmak zorundasınız çünkü yanlışlıkla formatlarının bir bellek kartına format sonrasında yeni bir data kayıt edilirse dosyaları geri getirme ihtimali azalıyor.

  Eğer o an vaktiniz varsa bellek kartının içindeki dosyaları kurtarabilen uygulamalardan bir tane edinmeniz gerekiyor. Bunun için yaygın olarak kullanılan işletim sistemlerini destekleyen birçok yazılım bulmak mümkün. Onlarca farklı yazılım içinde ücretli ve ücretsiz seçenekler bulunuyor. Windows işletim sistemi için önereceğim uygulama olan Recuvanın hem ücretli hem ücretsiz sürümleri bulunuyor. Ücretli sürüm otomatik güncelleme gibi özellikler sunuyor. Ücretsiz sürüm her türlü bellek kartı, sabit disk ve USB bellek gibi ortamdaki dosyaları kurtarabiliyor.

  Mac OS X kullanan bilgisayarlar için önerebileceğim uygulama ise EaseUS Data Recovery. Recuva benzeri bir mantıkla çalışan yazılım her türlü disk, bellek kartı ve USB bellekteki verileri geri getirebiliyor. Her iki yazılım da sadece fotoğraf ve video dosyalarını değil Zip, rar, tif ve benzeri her türlü dosyayı da kurtarabiliyor.

  Yazılımları kurduktan sonra bellek kartını bilgisayara takmak ve ardından yazılımı çalıştırmak gerekiyor. Sonrasında yazılım üzerinden bellek kartını gösterip tarama işlemini başlatıyoruz. Bellek kartının boyutuna göre birkaç saniye ile birkaç dakika süren bu işlem sonucunda kurtarabileceğimiz dosyalar gösteriliyor. İstediğimiz dosyaları seçip kurtar komutunu verdiğimizde bu dosyalar bilgisayara kayıt ediliyor.

  bellek_karti02

  Yukarıda da bahsettiğim gibi bu yazılımların düzgün çalışabilmesi için bellek kartına yeni veri yazılmaması gerekiyor. Bu özellikle format atıldıktan sonra geçerli olan bir durum. Format dışında farklı bir sorundan dolayı silinen dosyalar çoğu zaman geri getirilebiliyor.

  Bazı kullanıcıların yaptığı önemli bir hata çekilen fotoğrafları bellek kartında ya da cep telefonunda bırakmak ve bilgisayara aktarmamak. Belki her dakika bu tip bir aktarım yapılamaz ama düzenli olarak çektiğiniz fotoğrafları yedekleme alışkanlığı edinmeniz menfaatinize olacaktır. Çünkü cep telefonu ya da fotoğraf makinesi gibi küçük cihazlar düşme, bozulma, çalınma ve benzeri durumlarda kalabilecek ürünlerdir. Örneğin yanlışlıkla denize düşen bir telefonun içindeki tüm bilgiler de silineceği için cihazı kurtarsanız bile verileriniz silinecektir. Bu bakımdan yedek almanızı ve bu sayede olası sorunların önüne geçmeye çalışmanızı şiddetle öneririm. Hatta bu konuda daha önce yazılmış bir yazımın olduğunu da belirteyim. Merak edenler oraya da bakabilir.

  Bellek kartınız yazılımsal olarak hasar gördüğünde yukarıdaki yazılımlar büyük bir ihtimalle size yardımcı olacaktır. Olamadığı durumlarda farklı bir iki yazılımla deneme yapmanızı öneririm.

  Bu gibi durumlarda soğukkanlı davranmak, acele etmemek ve kurtarma prosedürlerini uygulamak çoğu zaman size fotoğraflarınızı geri döndürecektir. Ancak fiziksel olarak hasar görmüş (kırılmış) bir bellek kartının kolay kolay kurtarılamayacağını hatırlatmam gerekiyor. Bu gibi durumlarda profesyonel yardım alabilirsiniz. Ama o yardımın bile yüzde 100 garantisi olmayacaktır.

  Işığınız bol olsun…

  Her türlü bellek kartını bol çeşit ve uygun fiyat seçenekleriyle MediaMarkt’tan satın alabilirsiniz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN