Bebek ve çocuklar için teknolojik güvenlik önlemleri

0

Çocuklar, çocuklarımız ve tabii bebeklerimiz… Onların güvenliğini sağlayabilmek, kuşkusuz her ebeveynin yegâne önceliğidir. Koruyucu tutumlar bazen ebeveynlerle çocuklar arasında anlaşmazlıklara neden olsa da sonuç olarak her ebeveyn; çocuğunun güvende olduğunu bilmek, onu gözlemleyebilmek ve durumundan her daim emin olmak ister. Peki, çocuklarımızın güvenliğini sağlarken, teknolojinin bize faydası olur mu? Bu sorunun cevabı, kocaman harflerle “EVET” olacaktır. Sizlere bu hafta, çocuklarınız ve bebekleriniz için güvenliklerini sağlamanızda yardımcı olacak teknolojik yardımcılardan bahsedeceğim.

Çocuklar İçin Akıllı Saatler
Çocuğunuza bir akıllı telefon vermek için yaşı henüz erkense, aynı zamanda onun nerede olduğundan ve neler yaptığından an be an haberdar olmak istiyorsanız; çocuklara özel geliştirilmiş akıllı saatlere göz atmanızda fayda görüyorum. Bu saatler birer SIM kart aracılığıyla kullanılabiliyor ve kendi akıllı telefonunuza App Store veya Google Store’dan indireceğiniz bir uygulama aracılığıyla yönetilebiliyor.
Çocuklar için üretilen akıllı saatler, sürekli olarak konum paylaşımı yapabilme özelliğine sahip ve bu durumu kendi cihazınız üzerinden anlık olarak takip edebilirsiniz. Bazı akıllı saat modelleri, çocuğunuz için önceden tanımladığınız “güvenli alan” bölgesinin dışına çıkılması durumunda derhal sizi bir bildirim vasıtasıyla bilgilendirecektir. Böylece, istenmeyen gezintilerin ve kaybolmaların önüne geçebilirsiniz.
Akıllı saatler genel olarak iki taraflı telefon görüşmelerine imkân verecek biçimde tasarlanmıştır. Çocuğunuz sizinle ya da tanımlı diğer kullanıcılarla (Örneğin: Büyükanne ya da amca/hala gibi) saatin üzerindeki küçük bir buton aracılığıyla direkt temas kurabilecektir. Ayrıca istemeniz durumunda siz de çocuğunuzu bu yolla arayabilir ve onunla konuşabilirsiniz. İşte, saatin içerisine takacağımız SIM kart tam olarak bu işe yarıyor.
Çocuklar için geliştirilen pek çok akıllı saatin üzerinde bir adet panik butonu yer almaktadır. Çocuğunuzun başı derde girdiğinde ya da zarar görmesi ihtimali söz konusuysa, sadece bu butona basarak ebeveynlerine acil durum sinyali gönderebilir. Acil durum sinyalini aldıktan sonra hızla harekete geçebilir ve çocuğunuzun konumunu takip ederek onu bulabilirsiniz. Bu tip akıllı saatlerin efektif biçimde kullanılabilmesi için, çocuğunuzu eğitmeniz ve hangi durumda ne yapması gerektiğini; büyüklerine nasıl ulaşabileceğini doğru ve eksiksiz bir şekilde anlatmanız son derece önem arz ediyor.

IP Kameralar / Bulut Kameralar

Ev içerisindeki güvenliğin sağlanması amacıyla geliştirilen bu güvenlik çözümü, aynı şekilde çocuğunuzu ya da bebeğinizi izlemenize olanak sağlıyor. Edineceğiniz ürüne göre yetkinlikleri değişmekle beraber, bir IP kameranın / bulut kameranın yapabileceklerini sizlerle paylaşmak istiyorum.
Bu tipte bir kamerayı evinizin uygun yerine kablosuz olarak yerleştirebilirsiniz. İster PC, ister mobil uygulama vasıtasıyla anlık olarak ortam görüntüsünü ve sesini izleyebilir, gerekli durumlarda hafıza kartına veya bulut platformuna kayıt yapılmasını sağlayabilirsiniz. Harekete duyarlı modellerde anlık olay çekimleri yapılarak, tarafınıza otomatik olarak gönderilir. Siz de evinizdeki gelişmelerden böylece her an haberdar olabilirsiniz.
Bu kameralar, özellikle bebeklerini evde bırakıp yakın bir mesafeye giden annelerin, iş yerindeyken bebek bakıcılarını gözlemlemeyi isteyen ebeveynlerin ve gerekli durumlarda evin güvenliğinden emin olmak isteyen tüm kullanıcıların işine yarayacaktır. Hareket etme özelliğine sahip modellerde, uzaktan kamerayı kontrol ederek, görüntü açısını değiştirebilir ve farklı noktalarda neler olduğunu tek cihaz üzerinden takip edebilirsiniz. Üstelik sadece çocukları ya da bebekleri görmek için değil, evinizde bıraktığınız evcil hayvanınız varsa, onun durumunu takip etmek için de bu kameraları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Eğer siz uzaktayken evde bir gözünüz olmasını ve çocuklarınızı görebilmeyi istiyorsanız, bu kameralara bir göz atmanızda fayda görüyorum. Ayrıca, bazı modellerde iki yönlü sesli ve görüntülü iletişim kurma özelliğinin olduğunu da eklemeliyim. Yani gerekli durumlarda, evinizdeki çocuğunuza bu kameralar aracılığıyla ulaşabilir ve konuşabilirsiniz.

Akıllı Prizler

Akıllı prizler, özellikle bebeklerin prizlere ellerini sokması durumunda yaşayacakları tehlikelerin önüne geçebilecek, son derece ideal çözümler olarak dikkatimizi çekiyor. Bugün çeşitli markaların üretmiş olduğu akıllı prizler, ekstra güvenlikli özel tasarımları sayesinde bebeklerin ellerini sokmalarını ve yaralanmalarını imkânsız hâle getirirken, sizleri de “prizleri bantla kapatmak” zahmetinden kurtarıyor. Ayrıca bu prizler üzerinden kullanılan elektriği takip edebildiğiniz için, mesela çocuğunuzun sizin haberiniz olmadan elektronik bir cihazı kullanıp kullanmadığını da gözlemleme fırsatınız oluyor. Son olarak, akıllı prizlerin elektrik tasarrufu konusunda oldukça başarılı olduklarını da ilave etmeliyim.

Çocuk Alarmları
Nispeten daha basit bir teknolojiye sahip olan bu alarmları, kullandığınız modele bağlı olarak mobil uygulama aracılığıyla ya da fiziksel bir ek cihaz vasıtasıyla kullanabiliyorsunuz.
İki parçalı alarm sistemlerinde, alarmı kendi üzerinizde taşıyorsunuz. Kaybolmasından endişe ettiğiniz çocuğunuzun üzerine ise küçük bir verici görevi gören ikinci parçayı yerleştiriyorsunuz (kıyafet altına dikmek de bir çözümdür). Böylece, alarmın verici görevini taşıyan kısmı uzaklaşırsa, üzerinizde bulunan esas alarm derhal çalmaya başlıyor ve onun sizden uzaklaştığını anlıyorsunuz. Ortalama 10-20 metre uzaklaşmaya izin veren bu alarmlar, özellikle AVM gibi mekânlarda çocuğunuzun uzaklaşması durumunda çok uzağa gidemeden sizi uyarıyor ve derhal onu bulmanızı sağlıyor. Mobil uygulama ile çalışan versiyonları da, bu bildirimi mobil uygulama aracılığıyla yapıyor.
Çoğunlukla hem alarmın kendisi, hem de çocuğunuzun üzerinde yer alan vericiler, oldukça minimalist bir şekilde tasarlanmıştır. Hatta ebeveynin taşıdığı alarm, genellikler bir anahtarlığa takılacak kadar küçüktür ve çoğu kez anahtarlık aparatıyla beraber satılmaktadır.

BONUS: Bebek Telsizleri
Bu eskimeyen efsaneyi unutmak elbette mümkün olamazdı… Eski bir teknoloji olmasına rağmen işlevselliği göz önüne alındığında, bebek telsizleri halen daha bebek güvenliği için kullanışlı cihazlar olmaya devam ediyor. Sürekli sesi algılar vaziyette bekleyen telsiz, kapsama alanı içerisinde yer alan diğer cihaza daimi olarak ortam sesini iletme prensibiyle çalışıyor. Böylece, üst katta uyuyan bebeğinizin uyanması durumunda, siz salonunuzdaki bebek telsizinden bunu duyabilir ve bebeğinizi kontrol etmeye yönelebilirsiniz. Unutmadan: Akıllı saatler, alarmlar, kameralar yokken; bebek telsizleri hep bizimleydi.

Cevap bırakın