Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Satın Alma RehberiBebek koltuğu otomobilinizde süs olmasın

  Bebek koltuğu otomobilinizde süs olmasın

  İstanbul trafiğinde giderken çocukların ön koltukta kucakta ya da oto güvenlik koltuğu olmadan arka koltuğa oturtulmuş şekilde taşındığı birçok otomobille karşılaşıyorum. Açıkçası elimden geldiği kadar bu aileleri yaptıkları şeyin çok tehlikeli olduğu konusunda uyarmaya çalışıyorum. Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de otomobillerde çocuklar için oto güvenlik koltuğu zorunlu. Bu kurala uymayanlar trafikte ceza yiyebiliyorlar. Ama en önemli şey elbette bizim her şeyimiz olan çocuklarımızın otomobillerde kaza esnasında en yüksek güvenliğe sahip olmaları. Özellikle gelişmiş ülkelerde bu gibi kurallara büyük önem veriliyor. Örneğin gittiğim birçok ülkede ticari taksilerde dahi bir bebek koltuğu bagajda bulunuyor ve bu koltuk olmadığı takdirde sürücüler sizi araçlarına almıyor.

  Geçtiğimiz haftalarda bebek telsizi alırken nelere dikkat ettiğimi, hangi telsizi tercih ettiğimi yazmıştım. Bu yazımda da otomobilim için oto güvenlik koltuğu seçerken nelere dikkat ettiğimi ve deneyimlerimi sizlere aktaracağım.

  Oto güvenlik koltuğu kullanımında yasal durum

  Türkiye’de boyu 1,5 metreden kısa ve 36 kilonun altındaki çocukların otomobil ve diğer benzer araçlarda güvenliklerini sağlayacak bağlama sistemleri ile taşınmaları yasal olarak zorunlu. Ayrıca yasalardan öte yapılan tüm araştırmalar ve gerçek olaylar oto güvenlik koltuklarının çocukların güvenliği açısından büyük önem taşıdığını gösteriyor. Bu yüzden ilk olarak ailelerin çocuklarının güvenli bir şekilde yolculuk yapabilmeleri için oto güvenlik koltuklarının önemini anlamaları ve buna inanmaları gerekiyor.

  Açıkçası ben daha kızım doğmadan önce araştırmalarıma başladım. Oto güvenlik koltuklarının çocuğun yaşı, boyu, kilosu, araçta koltuğun bağlanabilmesi için özel bir sistem olup olmadığı gibi çeşitli kriterlere göre farklı tipleri bulunuyor.

  Yapılan araştırmalar 1 yaşına kadar bebeklerin yüzleri koltuğa bakacak şekilde taşınması gerektiğini gösteriyor. Bu yüzden ilk aşama olarak kızım için ana kucağı diye de tabir edilen oto koltuğunu tercih ettim. Satın aldığım ana kucağının bir diğer özelliği ise bebek arabasına da takılabilmesiydi. Bu sayede kızımı kolayca otomobilden indirip bebek arabasına oturtabildim. Açıkçası birçok durumda bu bana kolaylık sağladı.

  Bebek

  Güvenlik ve kullanım kolaylığı büyük önem taşıyor

  Kızım bir yaşını bitirdikten sonra ağırlığına daha uygun ve rahat olan bir koltuk arayışına girdim. Bu arayışımdaki en önemli kriterlerden birisi açıkçası Isofix özelliğine sahip olması oldu. Isofix ile emniyet kemerlerine gerek kalmadan özel aparatlarıyla koltuğa hızlı ve kolay bir şekilde takılıp sabitlenebiliyor.

  Dikkat ettiğim bir diğer konu ise ADAC testlerinden kaç puan aldığı. Almanya kökenli bir şirket olan ADAC, her yıl otomobillerde çocuk güvenliği ile ilgili testler gerçekleştiriyor. ADAC, sadece bu koltukların güvenliğini test etmekle kalmıyor aynı zamanda kullanım kolaylıklarına da bakıyor. Yıldız sayısı ne kadar yüksekse o koltuk da o kadar güvenli ve kullanımı kolay oluyor.

  Sonuç olarak canımızdan daha fazla değer verdiğimiz çocuklarımızı hem güvenli hem rahat bir şekilde taşımak çok önemli. Bu yüzden doğru koltuğu seçerken ince elemek sık dokumak gerekiyor. Doğru koltuğu seçtikten sonra kullanım da büyük önem taşıyor. Sonuçta oto güvenlik koltuğu bir süs eşyası değil.

  Çocuklar için oto güvenlik koltuğu kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

  – Koltuğu otomobile doğru bir şekilde yerleştirin. Isofix’li bir koltuk kullanıyorsanız koltuğun tam takıldığından emin olun. Emniyet kemeri ile sabitliyorsanız kemeri doğru noktalardan geçirerek sabitleyin.

  – Gideceğiniz mesafe çok kısa olsa bile çocuğunuzu kesinlikle güvenlik koltuğuna oturtun. Çocuğunuzu koltuğa doğru bir şekilde yerleştirin ve kemerlerini düzgün takın. Emniyet kemerini çıkarmayın ya da çok fazla boşluk bırakmayın. Otomobil hareket halindeyken çocuğunuzu koltuktan kaldırmayın. Emzirme, yemek yedirme vb. durumlar için aracınızı güvenli bir yere çekin.

  – Çocuğunuzu asla ama asla ön koltuğa oturtmayın, hele ön koltukta kucağınızda hiçbir şekilde taşımayın.

  – Oto güvenlik koltukları sürekli yenileniyor ve güvenlik özellikleri artırılıyor. Bu yüzden çok eski koltukları kullanmamakta büyük fayda bulunuyor.

  Çocuğunuz için oto koltuğu satın almak ya da seçenekleri görmek için buraya tıklayın…

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN