Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerGüvenlikBayram öncesi dijital temizlik zamanı 

  Bayram öncesi dijital temizlik zamanı 

  Bu yıl 10 Nisan Çarşamba günü başlayan Ramazan Bayramı öncesinde birçok kişi için izin dönemi de başlamış olacak. Ramazan Bayramı’nı da içine alan dokuz günlük zaman dilimi yoğun bir dijital hareketliliği de beraberinde getirecek. Dijital güvenlik şirketi ESET akıllı cihazlarında dijital  temizlik yapmak isteyenler için önerilerini paylaştı. 

   

  Şifre ve parolalarınızı gözden geçirin.

  Akıllı cihazlarımızdan giriş yaptığımız bazı uygulamalar bizden düzenli olarak şifre ve parola düzenlemesi isterken bazılarını hiç değiştirmiyoruz. Özellikle sık kullandığınız uygulamalarda aynı şifre ve parolaları kullanıyorsanız bunları ayrıştırmanın ve değiştirmenin tam zamanı. 

  Sosyal medya hesaplarınızı ve gizlilik ayarlarınızı denetleyin

  Günlük yaşantımızın önemli bir bölümü artık sosyal medya uygulamalarında geçiyor.  Sosyal medya hesaplarınızın gizlilik ayarlarını ayrıntılı bir şekilde ele alın. Hesaplarınızı kimlerin görüntüleyebileceğini ve bilgilerinizin ne kadarının görülebileceğini sınırlandırın.

  Kullanmadığınız uygulamalar ile vedalaşın

  Cihazınızda yüklü olan tüm uygulamalara göz atın. Bu uygulamaları en son ne zaman kullandığınızı, ihtiyacınız olup olmadığını sorgulayın. İhtiyacınız olmayan tüm uygulamaları kaldırın ve ara sıra kullandığınız uygulamaları da devre dışı bırakmayı düşünün. 

  Güncellemeler

  Cihazınızda yüklü olan uygulamaları makul bir sayıya indirip başlangıçta çalışmalarını engelledikten sonra bu uygulamaların en güncel versiyonlarını kullanıp kullanmadığınıza bir göz atın. Güncel olmayan uygulamalar, siber suçluların suistimal edebileceği bazı güvenlik açıkları barındırabilir. Mevcut güncellemeleri indirerek işletim sisteminizi ve tüm uygulamalarınızı güncel tutun. 

  E-postaları temizleyin

  Microsoft Outlook gibi bir e-posta programı kullanıyorsanız, ya tüm e-postalar ya da bu e-postaların ekleri cihazınızda depolanır. Bazı ücretsiz e-posta hizmet sağlayıcıları ise sınırlı oranda çevrimiçi depolama alanı sunar. E-posta gelen kutunuzda bahar temizliği yapmak için, e-postalarınızı en eskiden en yeniye doğru sıralayıp silmeye karar vermek  için en uygun zaman diliminde olabilirsiniz.

  İndirilenler

  İnternetten indirdiğiniz tüm dosyaları bir veya birden çok klasörde mi saklıyorsunuz? İhtiyacınız yoksa bu dosyaları silip geri dönüşüm kutunuzu da boşaltın. Böylece neredeyse pek bir çaba sarf etmeden hard diskte büyük bir alan açabilirsiniz. 

  Resimler ve Videolar

  Dizüstü bilgisayarınızda, telefonunuzda veya tabletinizde yüzlerce resim ve video bulunuyordur. Fotoğrafları ve düşük kaliteli ekran görüntülerini silmeyi ya da bunları alternatif olarak bir harici hard diske, ağ bağlantılı depolama cihazına (NAS), bulut depolama alanına veya bazı durumlarda bir USB’ye taşımayı düşünün.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN