Battlefield: Hardline

0

Battlefield

Battlefield 4’ün sorunlu çıkışının ardından serinin bir sonraki oyunu için baskı iyice artınca yapımcılar çareyi bize bambaşka bir Battlefield oyunu tasarlamakta bulmuş. Bir polisiye hikâyesi ve kendine özgü çoklu oyunculu modlarıyla, Battlefield markasının sağlam oynanış mekaniklerini birleştiren oyun hem Battlefield oyuncularını, hem de yeni oyuncuları sevindirmek amacında. Elbette asıl önemli olan bu konsepti serinin kendi tarzına iyi yedirebilmek.

yazi_80564_1

Oyunun hikaye modu belki de serinin külliyatındaki en eğlenceli ve tatmin edici tek kişilik oynanışa sahip. 10-12 saat arası bir süre vadeden oyunun sunumu ve aksiyon sahneleri ne abartılı kaçmış ne de fazla gerçekçi durmuş. Hikaye derinliği olarak çok fazla şey vaat etmiyor ama olayların eğlenceli ve sade işlenişi sizi neler olup bittiğini kolayca anlamanıza ve oyunun akışına kapılmanızı sağlıyor.

Kontrolümüzde olan karakterin sıkıcı kişiliğini diğer karakterlerin birbirleriyle ve sizle olan eğlenceli ve komik diyaloglarından dolayı yadırgamıyorsunuz. Ayrıca çıktığınız görevler sırasında ortağınızla olan konuşmalarınız da karakterlerin geçmişine ışık tutuyor ve kişilikleriyle ilgili bilgi veriyor.

yazi_80564_2

Battlefield: Hardline’ın çoklu oyunculu kısmına girdiğinizde ise bizi Heist, Blood Money, Hotwire, Resque, Crosshair ve artık klasik haline gelmiş olan Conquest (Large)/Team Deathmatch modları karşılıyor. Conquest ve TDM modları BF4’den aynen alınmış diyebiliriz. En çok merak edilen şeylerden biri de oyunun iyi bir çıkış yapıp yapmayacağıydı. Battlefield: Hardline selefinin feci sorunlarıyla boğuşmadan tertemiz bir çıkış yaptı diyebiliriz.

Hardline’ın en ilgin. ve oyuncular arasında en çok beğenilen modu ise aslında mobil bir Conquest modu olan Hotwire modu. Burada ele geçirmeye çalıştığınız araçlar var ve araçlara binip belirli hıza ulaştığınız zaman puan kazanmaya başlıyorsunuz. Bu da hızla giden araçları ele geçirmek veya yok etmek isteyen oyuncular arasında sıcak takipler yaşanmasına yol açıyor. Seriye gelen yenilikçi bir mod olarak size aksiyon dolu sahneler yaşatacak. Tek sorun, her ne kadar araçları turlarken puan kazanıyor olsanız da uzun süre peşinize kimsenin takılmaması bazen sıkıcı olabiliyor.

66

Profesyonel oyuncular için eklenen oyun modları Resque ve Crosshair ise 5’e 5 olarak oynanan, devre bazlı, taktiğe dayalı modlar. Bu iki oyunda da bir sonraki tura kadar doğamıyorsunuz ve takımınızı yalnız bırakabiliyorsunuz. Resque modunda 2 adet rehineyi suçlulardan kaçırmaya çalışırken, Crosshair’da takımınızda VIP olarak belirlenen bir oyuncuyu korumaya ve istenilen araca ulaştırmaya çalışıyorsunuz.

Bu maçlarda devreler oldukça hızlı sonuçlanıyor ve toplamda en fazla skoru elde eden maçın galibi oluyor. Sona kalan oyuncular arasında tedirgin anlar yaşanabiliyor. Takım arkadaşlarınızla oldukça keyifli olan bu modları denemek isteyebilirsiniz.

Hardline’ı diğer Battlefield’lardan ayıran sadece seriye getirdiği yepyeni tema değil. Farklı sınıfların yanı sıra artık oyun oldukça hızlı ve serinin diğer oyunlarının aksine piyade bazlı oynanışa sahip. Yine de araçlar eskisi kadar olmasa da varlığını hissettiriyor. Hardline daha çok birebir çatışmalara odaklanıyor. Ölümler çok çabuk ve hızlı gerçekleşiyor. Artık refleksleriniz bu oyunda daha fazla önem taşıyor. Bazen ne olup bittiğini anlamadan kendinizi yerde bulabiliyorsunuz.

67

Hatırlarsanız Battlefield: Hardline’ın ikinci betasında birçok iyileştirme yaşamıştı. Bu iyileştirmenin asıl etkisi sınıflar arasındaki dengelemeler ve grupların sahip olduğu silahların tamamen birbirinden ayrılmasında ortaya çıkmıştı. Bunun yanında sınıflara ait çeşitli ekipmanları ve ağır silahları da haritaya dağıtılmış olarak kullanabiliyoruz. Bu durum size oyun içerisinde farklı seçenekler sunsa da sınıfların işlevini ve farklarını ortadan kaldırmış gibi duruyor. Artık hangi sınıfı seçtiğiniz, oyun içindeki görevinizden çok silah ve ekipman seçiminizde bir seçenek sağlıyor gibi görünüyor.

Son olarak, Battlefield: Hardline, eğlenceli ve tekrar oynanabilirliği yüksek hikaye modu ve farklı çok oyunculu modlarıyla size daha önce tatmadığınız bir Battlefield deneyimi yaşatacak.

Cevap bırakın