Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerOyunBattlefield 2042 - Season 6: Dark Creations - İzlenimler

  Battlefield 2042 – Season 6: Dark Creations – İzlenimler

  Battlefield 2042, 2021’deki çıkışından sonra, doğru yönde birçok karar vererek, kendisinden umudu kesmemiş kitlesine güzel zamanlar yaşattı. EA ve DICE, 2. yaşına yaklaşan serinin son oyunu için, Season 6’da bu doğru yöndeki kararların en büyüklerinden birini atmayı planlıyor. Biz de, Season 6: Dark Creations hakkında EA tarafından düzenlenen erken erişim oturumuna davetliydik ve Season 6’nın neredeyse tüm yeniliklerini birebir deneyimleme şansı elde ettik. EA’e bu fırsat için teşekkürlerimizi edip Season 6 yeniliklerine bakalım.

  Season 6 Dark Creations, yeni bir sezonun yanı sıra, birazdan detaylıca bahsedeceğimiz Redacted haritasını, üç adet yeni silah VHX-D3, L9CZ, G428’i ve Mermi ve Sağlık torbalarını içeriyor. Ön gösterimde oynama fırsatı bulamadığımız YUV-2 “Pondhawk” da güncellemenin bir parçası.

  Peki güncelleme nasıl? Redacted ile başlayalım. İskoçya’daki bir gizli tesis olan harita, Battlefield serisinin en sevilen haritalarından olan Operation Metro ve Operation Locker (ağırlıklı olarak Locker) stillerini andıran bir yapıya sahip. Harita genel olarak kapalı alanlarda geçiyor, açık sandığımız alanlar bile aslında kapalı bir kubbe. Haritanın oynanışı ise oldukça zevkli. Özellikle yakın mesafe çarpışmalarını seviyorsanız favoriniz olabilir. Haritanın iç mekanları daha steril bir yapıda iken, dış mekanların ise orman atmosferine sahip. Bu geçiş doğallığı çok iyi kotarılmış. Harita, infantry-only, yani sadece piyadelerin çarpışabileceği bir yapıda. Bu da bileğine güvenen askerlerin çatışmalarda üstün olacağı anlamına geliyor. Varsayılan olarak 32v32 oynanışa izin verse de, haritanın kaos isteyenler için diğer opsiyonları da bulunuyor.

  Diyelim ki haritada bir köşeye sıkıştınız. DICE ve EA, bu konuda alternatif bir çözüm sağlamış. Haritanın her iki ucunda bulunan kırmızı yer altı geçitleri ve bu geçitlerdeki çelik halatlar ile rakibinizin baskısını alternatif rotalarla kırmanız mümkün. Bir anda ara bir noktayı alıp rakibi sıkıştırmanıza varan taktiksel hamlelere yer bırakılması çok iyi. Etkinlik esnasında rakibin bunu yapmasıyla ağır kayıplar verdiğimizi de belirteyim.

  Silahlar, Aletler ve Denge

  Yeni eklenen silahların üçü de haritaya oldukça uygun. Saldırı tüfeği ile başlayalım, Hırvat bir saldırı tüfeği olan VHX-D3, 5.56x45mm standart NATO mühimmatına sahip. HS Produkt VHS-K2’nin oyun içindeki modellemesi olan tüfek, orta mesafede ciddi bir etkiye sahip. Alıştığınız tüfeği bırakmanızı gerektirecek kadar etkili değil ancak güzel bir alternatif olabilir. Geri tepme, Season 6 güncellemesi ile beraber BF 2042 genelinde çok daha iyileştiği için, tüm silahların kullanımı bir miktar daha keyifli.

  Gelelim güncellemedeki şahsi favorime. G428, yarı otomatik ve tam otomatik modlarıyla, BF2042’deki dengeleri bir miktar kaydırıyor. İsabetliliği çok yüksek ve 2-3 mermi ile düşmanları öldürebilme (doğru yere atarsanız tek mermi de yetiyor 😉 ) gücüne sahip. 7.62×51mm NATO mermileri ile donanılan tüfeğin varsayılan şarjörü size yetmezse (bana yetmedi), 20+1’lik şarjör eklentisi sizi mutlu edecektir. Silahın tam otomatik modu ise kontrolü çok kolay olmasa da, yetenekli ellerde çok can yakacak türden. Tüm erken erişim boyunca ciddi miktarda G428 kullandım ve oldukça memnun kaldım.

  G428’in yapısı gereği uzun namlusunun bana dezavantaj sağlayabileceği alanlarda, özellikle iç mekanlarda ise yardımıma L9CZ koştu. Çekoslovakya topraklarının bu asi genci, lazer eklentisi, 16+1 şarjör kapasitesi (eklenti ile 20+1) ve dengeli hasar/atış hızı dengesi ile G428’in bittiği yerde birkaç kere hayatımı kurtardı.

  Güncellemenin bir diğer büyük gelişmesi ise, piyadelerin savaşında etkin rol oynayacak mermi ve sağlık torbaları (pouch). Sınıf seçimi esnasında alabileceğiniz bu eklentiler, kısa bir menzilde bir sağlık veya mermi çantası gibi işlev görüyor. Özellikle kapalı mekanlarda oldukça kritik anları kurtarabiliyorlar. Sağlık ve mermi torbalarını çantalardan ayıran en önemli nokta ise hareketi kesmemesi. Bir destek operatörü takımına bunları hareket halindeyken ‘atıp’, çatışmaya dönebiliyor. Hızlı haritalar için oldukça etkili.

  Season 6 Dark Creations, aynı zamanda yeni Battle Pass’i de müjdeliyor. Free ve Premium Battle Pass seçeneklerinin yanı sıra, oyuncular BF Coins ile alabilecekleri Fast-Track veya ayrı ödeme gerektiren, Season 6 ile tanıtılan Battle Pass Ultimate Pack ile 100 seviyeden oluşan yeni Battle Pass içeriklerine erişebilecekler.

  Özetlemek gerekirse, Season 6’da yaptığımız Conquest ve Team Deathmatch’te, bizimle etkinliğe katılan üyelerin de haritayı oldukça ‘tamamlanmış’ bulduğunu belirtti. Ufak tefek birkaç problem dışında -ki bunların yamaya kadar çözüleceğini biliyoruz- haritada denge olarak hiçbir sorun yoktu. Silahların dengesi, yeni eklenen aletlerin işlevselliği ile, Season 6 Dark Creations, BF2042 tarihinin en sevilen güncellemelerinden biri olma yolunda en büyük aday. EA ve DICE ekibine, bize erkenden bu deneyimi yaşama fırsatı verdiği için teşekkür ederiz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN