Battlefield 2042 bize neler sunabilir?

0

Uzun bir serüvenin son parçası çok yakında hayatımıza dahil olacak. Battlefield 2042 beklenilenin aksine yeni şeyler önümüze çıkartma söylemleri ile gelmiyor. Genel olarak bugüne kadar gördüğümüz bütün iyi deneyimleri size tekrar yaşatacağız mottosu ile karşımızda duruyor.

Peki neydi bu iyi deneyimler? Gelin Battlefield’ın tarihine şöyle bir uzanalım. Yıl 2002’yi gösterdiğinde Battlefield 1942 hayatımıza girdi. O dönemler online oyunculuk kavramı dünya üzerinde hızla popülerleşen bir konu olduğundan dolayı bu yapım ilgiyle karşılandı. Akabinde 2 ek paket, Battlefield Vietnam ve 2005 yılında açılacak Battlefield 2 sayfası ile yapımın geleceği şekillendi. Battlefield 2 arkasına eklenen ek paketleri Battlefield 2142 ve onun ek paketi kovaladı.

Yıl 2008 olduğunda Bad Company ile hepimizin hayatında BF serisi farklı bir noktaya taşındı. Akabinde Battlefield Heroes ve 1943 ile tekrar sahne alan yapım en iyi çıkışını Battlefield: Bad Company 2 ile yaptı. Hemen ardından Vietnam ek paketi ile sirkülasyonunu sürdürdü. 2010-11 aralığında Battlefield Online ve Play4Free ile farklı denemeler yapan seri Frostbite 2 motoruna sahip Battlefield 3 ile tüm zamanların en keyifli yapımı olma noktasında büyük taşları yerinden oynattı. 5 ek paket ile birlikte inanılmaz bir hype yakalayan yapım Battlefield 4’e kadar hatta 4 çıktıktan sonra bile sevilmeye devam etti.

Oyuncu topluluğunun en sevdiği bir diğer oyun ise Battlefield 4 oldu. Ana oyun hariç 9 farklı DLC paketi ile popülerliğine popülerlik katan yapım otoritelerce aşırı beğenildi. Battlefield 4 sonrası bu kadar hype üzerine Hardline gibi gerçekten karışık ve keyifsiz, olabildiğine hızlı ve anlamsız bir yapım ortaya çıktı. Oyuncuların sevmediği yapım çabuk gözlerden düştü ve yerini Battlefield 1’e bıraktı.

Sinematografik anlatım metodu ile Battlefield 1 savaşın tüm hissiyatını ekranlarımızdan kanımıza karıştırırcasına başarılı bir yapım olarak önümüze çıktı. Devamında Battlefield V de benzer çizgisi ve dozunu arttırdığı savaş hikayeleri hissiyatı ile serinin dramatik anlatım kısmında en başarılı oyunu olarak kalbimizde yerini kazandı.

Şimdi bütün bunların ışığında bir adet Battlefield 2042’miz var elimizde. Yapım eski dönemlerde çıkan oyunların iyi yanlarını beraberinde getirmekle birlikte fırtına gibi yeni etmenleri de oyun haritasına taşıyor. Topyekün savaş ortamında kırıldan ve şekil değiştirebilen savaş alanı kurgusunu beraberinde getiren, oyun dünyasında sınırları belirleyen yapım çizgisini bozmadan devam edecek.

Son duyurulan Battlefield Portal modu ile oyunculara çoklu Battlefield deneyimi sunmak, istedikleri seçenekler arasında hareket etmek gibi alışılagelmiş oyun deneyiminin de ötesine çıkıyorlar.

Uzun yıllardır Battlefield oyuncusu olarak bu defa her zaman olduğundan daha fazla heyecanlıyım. Metro haritasının kaos ve heyecanı dendiğinde nasıl içimiz kıpır oluyor, jet kullanırken kokpitten fırlatıp arkadaki uçağa roket atmayı düşlüyorsak yeni yapım yeni kuralları ile karşımıza çıkacak. Şimdilik bir Story modu ve Battle Royale denemesi oyunun içinde olmayacağı belirtiliyor. Zaten BF dendiğinde oyuncu topluluğu bu 2 unsuru çok fazla düşünmüyordu. Şimdi artık sadece beklemek ve çıkacak oyunun bize sunacağı yeni teknolojiler ile harmanlanmış eski ruhu görmek kaldı. havada süzülmek, kum fırtınası ve rüzgarın arasında dans ederek büyük mücadelenin bir parçası olmak için geriye kalan oyunun çıkışı ile oluşacak sinerji diyebilirim.

Umarım çok büyük hayal kırıklıkları yaşamayız. Firma özellikle tanıtımlarında eskiye dair verdiği sinyallerden şaşmaz ise uzunca süre kalbimizde yer kaplayacak yeni bir oyunu ortaya çıkartmış olabilir.

 

Cevap bırakın