Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelBatman: Arkham Knight İnceleme

  Batman: Arkham Knight İnceleme

  Çizgi roman severlerin favorilerinden olan Batman, yeni oyunu Batman: Arkham Knight ile bomba gibi bir geri dönüş yapıyor. Ama öyle böyle değil, gerçekten bomba gibi. Özellikle PC oyuncularının büyük ahını alarak. Geçtiğimiz günlerde çıkan PC versiyonu, ne yazık ki alanları çok üzdü. Optimizasyone bağlı inanılmaz performans problemleri, hangi ayarlarda oynarsanız oynayın, sisteminizi inanılmaz kasıyor. Bu sebepten ötürü oyunseverlerin büyük tepkisini alan oyun Steam mağazasından bile kaldırıldı. Firma şu günlerde, hataları giderebilmek için yoğun bir şekilde yama üzerinde çalışıyor. Ancak biz bu yazımızda PS4 versiyonunu baz alarak inceleyeceğiz.

  Serinin önceki yapımlarında getirilen yenilikler, oyunseverlerin olduğu kadar, diğer yapımcı firmaları da oldukça etkilemiş, bu yeni dinamikleri birçok üründe de görmeye başlamıştık. Hal böyle olunca, 2013 yılında Rocksteady tarafından duyurulan oyun, sevenleri üzerinde büyük bir beklenti yarattı. Beklediğimiz süreç içinde çıkan video ve ekran görüntüleri beklentileri daha da artırdı. Batman: Arkhan Knight sonunda raflarda yerini aldı. Batmobile’ı da ilk defa kullanmaya başladığımız Arkham Knight, tüm platformlar için piyasaya sunuldu.

  13

  Herkesin bir gün görmek istediği şehir: GOTHAM
  Batman: Arkham Knight, suç yoğunluğundan ötürü Gotham’da yaşayanların şehri terk etmesi ile başlıyor. Standart Batman görüntüsü. Gotham’ı, çıktığı kulenin tepesinden izleyerek başlıyoruz. Karşılaştığı görüntü karşısında sessiz kalamayacak olan kahramanımız Batman’in işi hiç kolay değil. Gotham’ı, eski günlerine kavuşturmak ve yeniden adaleti sağlamak için yola Kara Şövalye’miz, bir yandan da kimliği belli olmayan Arkham’ın Şövalyesi ile amasız bir mücadele içine girmek zorunda kalıyor.

  Daha ilk sahnede aksiyona dalıyoruz. Oyun süresince, kimi zaman yaya kimi zaman ise aracımız Batmobile’ı kullanarak suçlular ile savaşmak gerekiyor. Elbette bu duyulduğu kadar kolay değil. Zira oyun hem açık dünya hem de tamamen masumlardan arınmış durumda. Attığınız her adımda çevrenizde size saldıracak biri çıkıyor.

  Arkham-Knight

  Önceki yapımlarda Batmobile’ı sadece arada görüyorduk ve kullanma şansına sahip olamıyorduk. Ancak Arkham Knight’ta yoğun bir şekilde kullanabilirsiniz. Öncelikli olarak, yapımın açık dünya olmasından kaynaklı harita büyüklüğünü aracımız sayesinde rahatlatabiliyoruz. Uzak mesafelerdeki görevler için daha hızlı gidebiliyoruz. Bir diğer husus ise, insan olarak yenemeyeceğimiz düşmanlar içinde güzel bir çözüm oluyor. Sonuçta sadece bir araba değil. Oyun boyunca en önemli silahımız olacak. Ayrıca aracımız Pursuit ve Battle olmak üzere iki farklı sürüş modu barındırıyor. Pursuit modda herhangi bir araç gibi yolda ilerlerken Battle modda ise aracımız kelimenin tam anlamı ile tanka dönüşüyor. Vinci sayesine, standart araçların ulaşamayacağı yerlere gidebiliyor, füzelerimiz sayesinde önümüze çıkan her aracı havaya uçurabiliyoruz.

  0037922

  Elbette aracımız çok güçlü görünse de bazı dezavantajları da yok değil. Özellikle oyunun dinamikleri açısından. kimi görevlerde Batmobile’ı kullanmaya mecbur kalmak son derece siniz bozucu olabiliyor. Sonuçta açık dünya kavramından anladığımız istediğini yaparak ilerleyebilmemizden geçiyor.

  batman-arkham-knight-3

  İlk iki Batman: Arkham oyunu tempolu yapıları ve genel oynanış mekanikleri ile gündeme gelmiş olsa da bölüm ve karakter tasarımlarında kullanılan renk paketi ve özellikle de müzikleriyle etkileyici bir atmosfer sunuyordu. Arkham Knight’ta da atmosfer konusunda hiçbir sıkıntı yok. Hatta yenilenen grafikleri ile de çok daha ilgi çekici olduğu söylenebilir. Gerek dövüş animasyonları, gerek Batmobile ile birlikte kullanılan kombine bitirici vuruşlar, oynayan kişiye gerçekten çizgi filmlerindeki ya da çizgi romanlardaki gibi Gotham içerisinde suçlu avlayan Batman hissi yaşatıyor.

  Batman-Arkham-Knight-Scarecrow-630x353

  Batman: Arkham Knight’ı edinmeniz gereken yapımlar arasına koyuyoruz. PC için Steam üzerinden satışı şimdilik durdurulmuş olsa da kutulu versiyonu marketlerde bulunuyor. Ayrıca PS4 ve XB1 sürümleri de var. Konsolunuz var ve hoşça vakit geçirmek istiyorsanız buradan alabilirsiniz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN