Başkanlık Twitter’da böyle el değiştirdi

1

Sosyal medyayı etkin kullanan Obama, ‘dijital diplomasi’ açısından başarılı bir model oluşturdu. Görevden ayrılırken de bir ilke imza attı ve dönemindeki ‘tweet’lerin ulusal arşive alınmasını sağlayan ilk başkan oldu. Bu yazıda, başkanlığın twitter’da nasıl el değiştirdiğini inceledim.

Donald John Trump, 20 Ocak 2017 Cuma günü, Amerika Birleşik Devletleri’nin 45. Başkanı olarak yemin ederek göreve başladı. Trump’ın göreve gelişi, sosyal medya açısından kayda değer gelişmelerin yaşanmasına neden oldu. İki dönem başkanlık yapan Barack Hussein Obama, sosyal medyayı hem kampanyaları hem de görevi sırasında etkin olarak kullanmasıyla dikkat çekti. Obama, hem ABD tarihi hem de dünya ölçeğinde, ‘dijital diplomasi’ açısından başarılı bir model uyguladı.

potus

BAŞKANLARIN SOSYAL MEDYADAKİ KULLANICI ADI: POTUS

Kampanyası sırasında twitter’da @BarackObama hesabını etkin olarak kullanan ve sosyal medya rüzgarını da arkasına alan Obama, Beyaz Saray’a yerleştikten yıllar sonra 2013’te açılan resmi @POTUS hesabını kullanmaya başladı. Başkanların adeta lâkabı olan POTUS, ‘Presidents of the United States’in kısaltması. Türkçe olarak, ‘Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’ diye ifade edilebilir.

potus44

OBAMA ARŞİVİNE TWITTER’DA POTUS44 ADI VERİLDİ

20 Ocak’ta Obama Oval Ofis’le birlikte, @POTUS adlı Başkanlık Twitter hesabını da Trump’a devretti. Bu açıdan sosyal medyada da bir başkanlık devir teslimi yaşandı denilebilir. Obama döneminde @POTUS hesabından atılan ‘tweet’ler, @POTUS44 (Birleşik Devletlerin 44. Başkanı) adı verilen hesaba taşındı ve arşivlenerek bir dönemin tanıklığı olarak kayda geçirildi.

wh

TERTEMİZ BİR BEYAZ SARAY HESABI DEVREDİLDİ

Beyaz Saray hesaplarında da benzer bir devir teslim yaşandı. @WhiteHouse hesabından Obama döneminde yapılan tüm paylaşımlar, hesabın adı @ObamaWhiteHouse olarak değiştirilerek arşivlendi. Trump ekibine kendi hikâyelerini kayda geçirmeleri için tertemiz bir @WhiteHouse hesabı bırakıldı. Bir başka devir teslim, başkan yardımcıları arasında yaşandı. Obama döneminin başkan yardımcısı Joe Biden’ın ‘tweet’leri @VP44 (VP Biden Archived) hesabına taşındı. @VP (Vice President-Başkan Yardımcısı) hesabını ise Trump’ın başkan yardımcısı Mike Pence devraldı.

flotus

FIRST LADY’LER ARASINDA DEVİR TESLİM

Benzer bir devir teslim de ‘First Lady’ler arasında yaşandı. Michelle Obama, @FLOTUS hesabını yeni First Lady Melania Trump’a devretti. Michelle Obama’nın sosyal medya mirası da aynı şekilde @FLOTUS44 (44. First Lady) adıyla arşivlendi.

OBAMA DÖNEMİ ‘TWEET’LERİ ULUSAL ARŞİVE EMANET

Obama döneminin tüm sosyal medya mirası şimdi tarihe bir kayıt düşmek üzere arşivlerde. @POTUS44, @ObamaWhiteHouse, @VP44 ve @FLOTUS44 hesaplarındaki ‘tweet’ler, Ulusal Arşivler ve Kayıtlar Dairesi (National Archives and Records Administration-NARA) tarafından saklanıyor. Bu hesaplarda son paylaşımların devir teslimlerin gerçekleştiği 20 Ocak’ta yapıldığı, bu tarih itibarıyla, @POTUS44 hesabında 352, @ObamaWhiteHouse hesabında ise 28,4 bin ‘tweet’in bir dönemin tanıklığı olarak arşive kaldırıldığı görülüyor.

jack-00

560 BİN KİŞİ İSTEM DIŞI TRUMP’IN TAKİPÇİSİ OLDU

Hesaplar devredilirken, twitter kullanıcılarını mağdur eden vahim bir hata yaşandı. Geçiş sürecinde, Obama döneminde @POTUS hesabını takip eden kullanıcıların otomatik olarak hem @POTUS hem de @POTUS44 hesaplarını takip ettiği görüldü. Takip etmedikleri halde, Trump’ın ‘tweet’lerini zaman akışında gören kullanıcılar bu duruma büyük tepki gösterdi. Obama’nın yaklaşık 560 bin takipçisi istemleri dışında Trump’ın ‘tweet’lerini görmek zorunda bırakıldı. @WhiteHouse, @VP, @FLOTUS ve @PressSec hesaplarında da aynı sorun yaşandı. Bunun üzerine Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey özür dilemek zorunda kaldı. Neyse ki, hata kısa süre sonra düzeltildi.

realdonald

TRUMP, İKİ TWITTER HESABI BİRDEN KULLANIYOR

Başlangıçta resmi @POTUS hesabını kullanmayacağını, kişisel hesabı @realDonaldTrump’ı kullanmayı sürdüreceğini açıklayan Trump, şu an her iki hesaptan da eş zamanlı olarak paylaşımlar yapmayı tercih ediyor. Bu arada Başkan Trump’ın, kişisel hesabından yaptığı paylaşımları resmi hesap @POTUS üzerinden ‘retweet’ etmesi de dikkat çekiyor.

TWITTER’IN İNCE AYARIYLA @POTUS VE @POTUS44 TAKİPÇİ SAYILARI EŞİT

Şu anda Trump tarafından yönetilen @POTUS hesabının 14,9 milyon, Obama tarafından yönetilen @POTUS44 hesabının ise 15 milyon takipçisi bulunuyor. Kişisel hesaplara bakıldığında ise Trump’ın @realDonaldTrump hesabında 23,7 milyon, Obama’nın kişisel @barackobama hesabında ise 84,1 milyon takipçisi olduğu görülüyor. twitter, önceki başkanın ‘tweet’lerini arşivlerken, mevcut başkanın takipçi kaybetmemesi için özel çaba gösterdi. ‘tweet’ler aktarılırken, takipçilerin mevcut hesapta kalması sağlandı.

Görsel: Josh Haner - The New York Times
Görsel: Josh Haner – The New York Times

RİSKLERE RAĞMEN SAMSUNG GALAXY S3’TEN VAZGEÇMİYOR

Başkan Trump’ın Android işletim sistemli Samsung Galaxy S3 telefon kullandığı görüntülenmişti. Trump’ın kişisel hesabındaki ‘tweet’leri bu cihazdan gönderdiği tahmin ediliyor. Bu durum, ulusal güvenlik açısından eleştiriliyor. ABD’de başkanlara, NSA (National Security Agency-Ulusal Güvenlik Dairesi) tarafından donanımsal ve yazılımsal olarak test edilmiş cihazlardan iletişim kurma izni veriliyor. Gerekli önlem alınmamış cihazların kamerası, mikrofonu, konum servisleri ve açığı bulunan uygulamalar nedeniyle tüm verilere uzaktan erişilmeye imkan vermesi ihtimal dahilinde olduğundan bu ulusal güvenlik açısından ciddi bir zorunluluk.

sean-spicer-00

SOSYAL MEDYA KAZASIYLA İŞE BAŞLADI

Başkan Trump, adına sosyal medya direktör yardımcısı Dan Scavino Jr. (@Scavino45) ‘tweet’liyor. @POTUS hesabını devralan Trump ekibi, ilk etapta twitter hesabını yeni başkanın Gmail hesabıyla eşleştirdi. Bu da büyük eleştiri aldı. Daha sonra bu durum düzeltildi, ‘parola sıfırlama’ bölümünden bakıldığında hesabın Beyaz Saray kurumsal e-posta hesaplarıyla eşleştirildiği görüldü. Bu arada, Beyaz Saray Basın Sekreteri Sean Spicer, ilk günlerde bir talihsizlik yaşadı. Yanlışlıkla, @presssec adresli kurumsal twitter hesabından parola denemeleri ‘tweet’ledi. Hatasını anlayınca kısa sürede sildi. Ama artık çok geçti. Çok sayıda ekran görüntüsü kaydedilmişti. Sosyal medyada, yanlışlıkla paylaşılan bu parolaların başkanın @POTUS hesabına ait olduğu iddia edildi. Bu açıdan ilk günlerde Trump ekibinin Obama ekibinin aksine acemilikler yaşadığını ve ulusal güvenlik açısından kriz doğurabilecek iletişim kazalarına imza attığını not etmek gerek.

first100

İLK 100 GÜN VAADLERİNİ TAKİP EDEN WEB SİTESİ

Bu arada son olarak, Başkan Trump’ın ilk 100 gününde vaatlerinin ne kadarını gerçekleştirdiğini raporlayan bir sitenin de devrede olduğunu hatırlatmış olayım. İlgilenirseniz, adresi şöyle: track-trump.com

Twitter’da beni takip edin: https://twitter.com/melihbayramdede

YouTube kanalıma abone olun: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Cevap bırakın