Başından kalkamayacağınız açık dünya oyunları!

0

Video oyunlarını seviyorsanız, son yıllardaki açık dünya oyunları furyasını da görmezden gelmeniz neredeyse imkansız. Özellikle 2018 yılı söz konusu olduğunda, en iyi oyunlar hep açık dünya yapımları oldu. Biz de sizler için ilk başta 2018’in en iyileri diye yazmaya başladığımız listede açık dünya oyunları ile baş başa kaldık.

En iyi açık dünya oyunları (2018)

Burada sizlere anlatacağımız oyunlar gerek hikayeleri, gerek oynanışları gerekse müthiş oyun dünyalarıyla yediden yetmişe herkesi etkilemeyi başarmış yapımlar.

Red Dead Redemption 2

Rockstar’ın bugüne kadar yaptığı en detaylı ve en geniş açık dünya oyunu Red Dead Redemption 2, bu kez oyuncuları Arthur Morgan ve Dutch’ın çetesinin en iyi dönemlerine götürüyor. İlk oyunun ana karakteri olan John Marston bu oyunda yan karakter olarak yer alıyor ve hikayenin bazı yerlerinde yine oyuncuların karşısına çıkıyor. Ama anlatılan olaylar ve yaşananlar geçmişe ait olduğu için, daha çok bu ünlü çetenin yaşadıklarına odaklanıyorsunuz.

Red Dead Redemption 2 öncelikli olarak detaycılığı ile dikkat çekiyor. GTA 5 ile detaycılık anlamında büyük işler başaran Rockstar ekibi, geçen beş yılın ardından çıtayı inanılmaz yükseltmiş durumda. Arthur’un animasyonlarından tutun da envanter sistemine kadar her şey detaya boğulmuş durumda.

Red Dead Redemption 2 detayları inanılmaz bir duruluk ve doğal devinim ile sizlere sunuyor. Böylece RDR oynarken her saniye şaşırtıcı bir olay görebiliyor ve her saniye çevrenizdeki güzelliklere hayran kalabiliyorsunuz.

Assassin’s Creed Odyssey

Origins ile kökten değişen oyun sistemi, olduğu gibi Odyssey’e yansıyor. Geçtiğimiz yıl oldukça büyük bir başarı elde eden Assassin’s Creed: Origins’in sistemi, yerinde müdahaleler ve akıllıca yapılan seçimlerle yepyeni bir oyun tecrübesi vaat ediyor.

Çünkü ilk kez Assassin’s Creed, uzun yıllar süren rol yapma oyunu olma amacını Odyssey ile gerçekleştiriyor. Ana karakter seçiminden tutun da, hikaye anlatımı ve diyaloglara kadar önemli yenilikler var. Hepsinin ötesinde, bu kez gerçekten de karakterimizi ince ince işlemek oyuncuların elinde.

Origins’e oranla yetenek ağacı sistemi de hayli mesafe kat etmiş. Bu kez gerçekten de işe yarar yetenekler arasından seçim yapıyor, hatta bu yeteneklerin birçoğunu savaşlar sırasında aktif olarak kullanabiliyorsunuz.

Sonuç olarak Assassin’s Creed Odyssey her oyuncunun en az bir kez bitirmesi gereken harika bir oyun olmuş. Eğer Origins’i beğenerek oynadıysanız, Assassin’s Creed Odyssey’den keyif almamanız pek de mümkün değil.

Marvel’s Spider-Man

Spyro the Dragon, Ratchet & Clank ve Resistance ile Sony’nin oyun konsolunun 3 nesline de damga vuran Insomniac Games, ufak bir reklam arasının ardından bir kez daha oyuncuların karşısına çıkıyor. Bu kez Marvel tarihinin en popüler süper kahramanı ve son yıllarda oyun dünyasında unutmaya yüz tutan Örümcek Adamı konsol oyuncuları ile buluşuyor.

Şu ana kadar izlediğimiz, gördüğümüz her şey oyun dünyasında Arkham özlemini giderecek, yepyeni bir deneyim kazandıracak anlarla süslüydü. Spider Man’in dövüş stili, savaş mekaniklerinin akıcılığı ve şehirde delicesine özgür olmak, milyonlarca PS4 sahibini etkilemişti. Diğer yandan oynadığımız oyun şu ana kadar çıkan tüm filmler ve çizgi romanlardan ayrı bir çizgide ilerliyor. Anlayacağınız sırtını başka bir esere yaslamak yerine, her şeyi baştan kurgulamayı tercih ediyor. Bu açıdan yeni Batman Arkham serisine benzetilen Spider Man’i hayli takdir etmek gerekiyor.

Dövüş mekanikleri söz konusu olduğunda Spider Man bu alanda da resmen parlıyor. Hızlı, dinamik dövüş sistemiyle beraber, Peter Parker’ı kontrol etmek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı. Yetenek ağacı, alınabilecek 27 farklı kostüm ve kostüm yetenekleri bir araya geldiğinde, tüm zamanların en güzel süper kahraman oyunlarından biri ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Şehirde dolaşma ise inanılmaz keyifli olmuş. Ağ atarak binadan binaya tutunma ve çok uzun mesafeleri hızlıca kat edebilmek mümkün. Üstelik geçmişteki bazı oyunların aksine, Spider Man’de ağlar gökyüzündeki bulutlara atılmıyor. Eğer yakınınızda bir bina ve tutunacak yer yoksa, Parker düşmeye devam ediyor. O yüzden yetenekleri doğru şekilde kullanmaya dikkat etmek gerekiyor.

Cevap bırakın