Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  OyunBağımsız oyun geliştiriciler

  Bağımsız oyun geliştiriciler

  Günümüz video oyunlarına baktığımız vakit, tek bir ortak yön gördüğümüzü söyleyebiliriz. Peki bu ortak olan tek yön nedir sizce? Tabi ki her defasında sinir kat sayılarımızı arttıran, henüz gelişimini tamamlamamış oldukları gerçeğidir. Özellikle ön planda olan firmaların bu politikayı izlemesi hepimizi üzse dahi, sektörde nefes almamızı sağlayan firmalar ya da insanlarda yok değil. Kimlerden mi bahsediyoruz: Bağımsız video oyun geliştiricileri!

  1280-indie-game-the-movie

  Bağımsız video oyun geliştiricilerini tanımlayacak olursak; bir kişinin ya da birkaç kişi tarafından oluşturulan küçük bir gruplardır. Düşük bir bütçe ve ilk aşamada herhangi bir yayımcıya bağlı kalmayan bağımsız video oyun geliştiricileri, günümüzde popüler olmayı başardı. Geliştirdikleri oyunlara ise Independent yani kısaltarak indie olarak isimlendirebiliriz. Türkçe’ye bağımsız oyunlar olarak çevirdiğimiz indie oyunlar, hem bilgisayar platfromlarında, hem konsol hem de mobil platformlarda karşımıza çıkmaya devam etmektedir.

  Günümüzde en çok kullanılan sanal mağazalardan biri olan Steam platformuna baktığımız zaman, birçok bağımsız yapım oyunlarını görebiliriz. Valve tarafından geliştirilen Steam platformu, Steam Green Light yani Steam Yeşil Işık sistemi ile bağımsız yapımcılara destek vermeye de devem ediyor. Bağımsız yapımcıların önündeki engelleri bir nebze de olsa azalan Green Light, birçok popüler bağımsız oyunları bizlerle buluşturdu ve buluşturmaya da devam ediyor.

  indies1

  Peki, bağımsız yapımcıların önündeki engeller nelerdir? Bu engelleri kategorize haline getirirsek; riskler, sorumluluklar, destekler, ürünü tamamlama ve tabi ki pazarlama olarak belirtebiliriz. Bütün projerlerde bu engeller görülse de, bağımsız geliştiriciler için bir adım daha zor seviyede diyebiliriz. Tüm bunların yanında da, yapıt sonucunda elde edilen finansal durum, bağımsız geliştirici için büyük önem taşımaktadır. Sektörde hayatına devam etmek isteyen gruplar; sponsor, reklam, oyun içi ödeme gibi etkenleri daha dikkatli bir biçimde kullanmalıdır. Bu etkenleri aşan bağımsız yapımcı ise günden güne gelişerek, kendi kendine yayımlayamaya devam eder ya da bir yayımcı firma olarak daha profesyonel şekilde sektörde ki hayatına devam edebilir.

  Tabi, bu başarıyı tüm bağımsız oyunlarda yakalandığını söyleyemeyiz. Fakat diğer tür firmaların geliştirdiği oyunlar ile kıyaslama yaptığımız zaman, aralarındaki farkı rahatlıkla görmekteyiz. Umarız ki, oyun firmaları, bağımsız yapımcıların izlediği bazı politikaları kendilerine de uygulayarak; özlediğimiz günlere geri dönmemizi sağlarlar.

  Indie-Resources-Indie-Guide

  Bu oyunlar arasında en öne çıkanı ise Minecraft. Geçtiğimiz aylarda da ülkemizde de oldukça konuşuldu. Yapımcı Mojang’a 2 milyar dolar kazandıran bir yapım oldu. Oyunda kendi dünyanızı istediğiniz gibi yaratabiliyorsunuz. Sadece çocuklar arasında değil, birçok genç tarafından da uzuuun süreler boyunca oynanan bu oyun, Youtube’un da en çok izlenen videolarına sahip olma özelliği taşıyor. Aynı zamanda nerede ise tüm platformlara çıktı. Minecraft’ın hiç beklenmedik bu yükselişi, bağımsız yapımcıların umudu oldu.

  minecraft-10-700x393

  Bugünlerde bağımsız yapımcılar ise farklı bir konuya eğilmeye başladı. Sanal gerçeklik. Bakir bir platform arama arzusundan olsa gerek, bağımsız geliştiricilerin bir çoğu, yapımlarının platformunu sanal gerçekliğe kaydırmaya başladı. Bu sayede hem teknoloji üreticisi firmalardan yatırım alabiliyor hem de ürünlerinin satış potansiyelini çok daha ileri taşıyabiliyorlar. Gözlüklerin önümüzdeki yıl bşaından itibaren marketlerde yer almaya başlayacağını düşünürsek, önce tamamlanan yapımlar muhtemelen astronomik fiyatlar ile büyük firmalar tarafından kapışılacak.

  Kısacası geçtiğimiz yıllarda bağımsız oyunlar dendiğinde aklımıza gelen basit grafikli, hatalarla dolu oyunlar, önümüzdeki yıllarda yapımcılar için çok büyük fırsatlar sunabilecek ürünler halini alıyor. Elbette bu tarz firmaların sayısının artması bir nebze de olsa ‘erken kalkan yol alır’ mantığı ile bağımsız ama büyük yapımcıları da sektöre kazandıracaktır.

  xmg-studios01

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN