Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraBabalara fotoğraf makinesi önerileri

  Babalara fotoğraf makinesi önerileri

  babalar

  Her yıl Haziran ayının üçüncü pazar gününde kutlanan Babalar Günü bu yıl 21 Haziran’a denk geliyor. Babasına küçük de olsa bir armağan almak isteyenler için fotoğraf makinesi önerilerini bir araya getirdim.

  Özellikle teknolojiyi seven ve ilgi duyan bir babanız varsa fotoğraf makinesi ona alınabilecek en güzel ve faydalı hediyelerden biri olacaktır. Günümüzde 200 TL’den başlayıp 15 bin TL’ye kadar fiyat aralığına sahip fotoğraf makineleri bulunuyor. Bunlar arasında seçim yapmak ve belli bir bütçeyi korumak o kadar da kolay değil. Bu rehber yazımda her bütçe ve beklentiye uygun fotoğraf makineleri tavsiyeleri bulabilirsiniz. İşte babalara uygun fotoğraf makinesi önerileri

  Kompakt sınıf

  Giriş seviyesi olarak tanımlayabileceğimiz bu kategoride 200-1500 TL arasında modeller bulmak mümkün. Babanız teknik detaylarla uğraşmak istemiyor ve ‘düğmeye basayım fotoğraf çeksin’ diyorsa alacağınız modeller bu kategoride olmalı.

  Sony Cyber-shot DSC-W800

  Bu kategoride ilk önerebileceğim ürün Sony Cyber-shot DSC-W800 modeli oluyor. 20.1 Megapiksel çözünürlük sunan bu model hem uygun fiyatı hem 125 gram ağırlığı ile taşıması kolay ve pratik bir fotoğraf makinesi. Ürünün yazı hazırlandığı tarihteki fiyatı 229 TL olduğunu da hatırlatayım.

  Canon PowetShot SX510 HS

  ‘Benim babam güçlü bir cihaz ister, optik zoomu da yüksek olsun’ diyorsanız önerebileceğim ürün Canon’un SX510 modeli olur. 30X optik yakınlaştırma özelliği bulunan model, 12.1 Megapiksel çözünürlük sunuyor. Üründe W-Fi özelliği de bulunduğu için çekilen fotoğraflar kablosuz olarak telefon ya da tablet gibi cihazlara aktarılabilir. Teknolojik babalar için uygun bir model olan SX510’un yazı hazırlandığı tarihteki fiyatı 499 TL idi.

  Aynasız

  İsmi biraz komik olsa da kompakt boyutta bir gövdeye değiştirilebilir objektif takılabilme imkanı sunan bu kategori biraz teknik bilgiyi ve tecrübeye sahip olan babalara hitap ediyor.  Birçok manuel ayarı bulunan bu kategoride de birçok model bulmak mümkün.

  Samsung NX Mini

  Samsung’un bu aynasız modeli neredeyse kompakt bir fotoğraf makinesi boyutlarında. Farklı renk seçenekleri de bulunan NX Mini, 20.5 Megapiksel çözünürlük, kablosuz aktarım özelliği ve kompakt boyutlarıyla dikkat çekiyor. Fotoğraf makinesinin yazı hazırlandığı tarihteki fiyatı 899 TL idi.

  babalar02

  Sony A6000

  ‘Aynasız olsun ama orta seviye olsun’ diyorsanız babanız için önerebileceğim bir diğer model ise Sony A6000 olur. Saniyede 11 kare gibi yüksek bir seri çekim hızına sahip olan fotoğraf makinesi, 24.3 Megapiksel çözünürlük sunuyor. Kablosuz ağ özelliği bulunan fotoğraf makinesini uzaktan yönetmek ya da kablosuz olarak fotoğraf aktarmak da mümkün. Cihazın fiyatı ise 1999 TL.

  Dijital SLR

  Babanız fotoğraf konusunda ilgili, bilgili ve tecrübeliyse ona dijital SLR bir model de alabilirsiniz. Fotoğraf makineleri içinde en pahalı ve en kapsamlı ürünler dijital SLR modeller arasında bulunuyor. Bu cihazların fiyatları 1000 TL’den 15 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

  Canon 1200D

  Giriş seviyesi bir model olan Canon 1200D, fotoğraf konusunda bilgili, kendini bu alanda geliştirmek isteyen babalara hitap ediyor. Beraberinde kit objektifle beraber satılan ürün 18 Megapiksel çözünürlük, APS-C boyutunda sensör, manuel çekim ve hazır çekim modları gibi özelliklere sahip. Cihazın yazı hazırlandığı tarihteki fiyatı 1149 TL idi (18-55 mm objektifle beraber).

  Nikon D7100

  Babanız eski fotoğraf meraklılarındansa ve bu konuda ileri seviyede bilgiye sahipse önerebileceğim orta seviye bir dijital SLR modeli de bulunuyor. Nikon D7100, gelişmiş özellikleri ve üst düzey fonksiyonlarıyla babanızın tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir model. 24.1 Megapiksel çözünürlük sunan fotoğraf makinesi, Full HD video kayıt, kulaklık ve mikrofon çıkışları, manuel çekim modları gibi özelliklerle donatılmış. Yazı hazırlandığı tarihte fotoğraf makinesinin fiyatı (18-105 mm objektifle beraber) 4399 TL idi.

  babalar03

  Daha üst seviyede fotoğraf makineleri de önerebilirim. Örneğin full frame sensörlü Nikon D610 ya da Canon EOS 6D önerebileceğim ürünler arasında yer alır. Fakat bu cihazların fiyatları epey yüksektir ve babanızla konuşmadan ya da hangisini kesin olarak istediğini bilmeden almanızı önermem.

  Bonus: Kamerası iyi cep telefonları

  Tamam fotoğraf makinesi dedik ama günümüzde bazı cep telefonlarının neredeyse fotoğraf makineleri kadar başarılı kameraları bulunuyor. Bu modellerden de kısaca bahsetmezsem yazı biraz eksik kalacaktı.

  Kamerası iyi cep telefonlarına vereceğim ilk örnek iPhone 6 olacaktır. Apple’ın iPhone modellerini getirdiği son nokta olan iPhone 6, gerçekten başarılı bir kameraya sahip. Sonradan yükleyeceğiniz bazı uygulamalar ile kameranın özelliklerini daha da ileri taşıyabiliyorsunuz. Eğer babanız büyük telefonları seviyorsa iPhone 6 Plus modelini de önerebilirim. Aynı kamera modülünü kullanıyor olsalar da iPhone 6 Plus’ta ek olarak optik imaj sabitleme özelliği bulunuyor.

  Bir diğer önerebileceğim ürün Samsung S6. Kamera konusunda kendini geliştiren firma gerçekten başarılı bir modele imza atmış. Birçok manuel ayar bulunan kamerasıyla S6 babanızın yüzünü güldürecektir.

  Son önerim ise LG G4 olacak. Firmanın G ailesinin en yeni üyesi olan G4 de manuel ayarlara sahip bir kamera ile donatılmış. Hatta LG olayı bir adım daha öteye taşımış ve manuel çekim modunu da kameraya eklemiş. Bu sayede fotoğraf çekerken diyafram ve enstantane ayarlarını değiştirebiliyorsunuz.

  Biliyorum uzun bir yazı oldu ama babamıza fotoğraf makinesi almayı düşünüyorsanız fikir vereceğini düşünüyorum. Seçim yapmadan önce babanızla konuşup niyetini belli etmeden hangi modelleri ya da türü sevdiğini öğrenmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Benden söylemesi.

  Işığınız bol olsun

  Uygun fiyat ve zengin seçenekli fotoğraf makinelerini MediaMarkt internet sitesi üzerinden satın alabilirsiniz. 

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN