Babalar ve oğulları buluşturan hobiler

0

açılış

Yarın babalar ve çocukları için çok özel bir gün; Babalar Günü. Aranızdaki son dakikacılar hariç çoğunuz babanızı unutmayıp onu bu özel günde mutlu edecek bir armağan seçmişsinizdir, bundan eminim. Büyük ya da küçük aldığınız hediye onları her şeyden önce sizden geldiği için mutlu edecektir etmesine, ama daha kıymetli olanı işin, gücün arasında babalarımıza zaman ayırıp, birlikte keyif alabileceğimiz ortak bir aktivite yaratabilmek bence. Babalarımıza hediye seçerken de bunu aklımızın bir köşesinde bulundurmak bence alacağımız hediyeye bir ruh katacaktır. Bu anlamda babanızı da sizi de mutlu edecek bir hobi bulmak pekala en güzel hediye olabilir. Yalnız buna karar verme aşamasında şu soruyu sormak kaçınılmaz olacak; kendimize hobi bulmakta zorlanırken babalarımızla ortak bir aktivite bulmak ne kadar mümkün? Korkmayın, burada da teknolojinin sunduğu nimetler imdadımıza yetişiyor ve hepsinin olmasa bile çoğu geleneksel aktivitenin yerini alıp, işinizi kolaylaştırarak babanız ve sizin için ortak ve keyifli bir dünya yaratıyor.

Dijital babalara teknolojik aktiviteler

Teknolojik cihazların gelişmesi bir yana kullanım açısından giderek basitleşmesi ile artık hepimizin babaları Facebook’a da giriyor, akıllı telefonuna oyun da indiriyor hatta dijital çağın yeni nesil babaları işi daha ileri götürerek vakit geçirdikleri online mecralarda teknolojik konularda kendilerine danışanlara yol gösteriyor. Starcom Mediavest Group Business Intelligence’ın Global Web Index verileri ile hazırladığı araştırmaya göre dijital babalara, online platformlarda en çok fikir danışılan konuların başında mobil telefonlar geliyor. Aynı araştırmaya göre Türkiye’deki tüm erkekler mobil cihazlarında günde ortalama 167 dakika vakit geçirirken, bu süre babalarda ortalama 145 dakika olarak ortaya çıkıyor. İlginç sonuçlar içeren araştırma özetle “yaş fark etmeksizin babalar da dijitalleşiyor” diyor. Nasıl olmasın ağlayınca önüne gülsün diye tablet konulan dijital doğan bir nesle ebeveynlik etmek için tek çare onların dilinden konuşmak ve teknolojiden anlamak.

Hâl böyle olunca babanızla sizi bir araya getirecek bir hobi bulmada teknolojinin en iyi alternatif olduğunu söylersek abartmış olmayız. Öte yandan daha geleneksel bir hobi bulmak tam tersine teknolojiye işten, güçten çok fazla gömülmüş babalarınıza bir anlamda dijital detoks da olabilir. Burada yaşam tarzları belirleyici olacak olsa da, ben bu özel gün için işinizi biraz daha kolaylaştırma adına hem teknolojik hem geleneksel ama ne olursa olsun babalar ve oğulları için her zaman özel olacak hobileri bir araya getirmeye çalıştım.

batman
Hobilerin en babası konsol oyunları

Gözlemler sonucunda, babaların genel olarak erkek çocuklarıyla birlikte oynadıkları oyunların süresinin, kızlara oranla biraz daha uzun olduğu görülüyor. Kızlarla oynanan oyunlar, daha çok şakalaşmak ve babanın güç ve kuvvetinin sergilenmesinin karışımından oluşmuş oyunlar. Erkeklerle oynanan aktif oyunlar ise, daha çok rekabete ve yarışa dayalı oyunlar. Bu noktada baba ve oğulları bir araya getirecek bir numaralı aktivitenin konsol oyunları olduğunu söyleyebiliriz. Babanıza hemen gidip bir Playstation ya da Xbox alın demiyorum. Tabii bu da çok iyi bir alternatif olacaktır. Ama genelde babalar ortalamaya nispeten pahalı gelebilecek bu hediyeyi gereksiz bir harcama olarak bile görecektir. Sizin bir oyun konsolunuz varsa burada yapmanız gereken öncelikle birlikte oynamaktan keyif alacağınız bir oyun alıp sonrasında babanızı akıllı telefonundaki kelime oyununun başından kaldırıp eline joystick’i vermek ve birkaç saat birlikte keyifli vakit geçirmektir. Kendi babamdan yola çıkarsam babalar genelde futbol ya da araba yarışı oyunlarını seviyorlar. En temizi babanız futbol seviyorsa-ki klasik Türk babaları sever-bir FİFA 2015 alıp bu Pazar günü tüm randevularınızı iptal edin ve sevdiğiniz atıştırmalıkları da alıp baba-oğul TV karşısına kurulun. Babanız ilk kez oynayacaksa eğer biraz sabırlı olursanız kısa zamanda yenilmenin keyfine dahi varabilirsiniz. Futbol oyunları dışında Battlefield gibi aksiyon oyunları ya da Need For Speed gibi yarış oyunları her zaman iyi gider. İçinde hem aksiyon hem araba olsun derseniz Grand Theft Auto’nun üstüne oyun yok derim. Bu arada oyun konsolunu yenilemek isteyenleriniz babanızla ortak kullanmaya razıysanız bu güzel bir fırsat olabilir. Bir de buradaki gibi Batman Arkham Kinght için PlayStation 4’e özel bir sürüm ve paket ya da Assassins’ Creed Unity ve Assassin’s Creed IV: Black Flag Oyunu Hediyeli Xbox One yakalarsanız kaçırmayın derim.

drone

Uçurtma yerine drone uçurmak

Yeni neslin anımsamakta zorlanacağı Aileler Yarışıyor’da babalar ve oğulları buluşturan nostaljik hobileri sorsalar maça gitmekten sonraki en popüler ikinci cevap bence uçurtma uçurmak olurdu. Ben böyle hasretle hatırlasam da uçurtma bugün Y kuşağı için hayal meyal hatırladıkları güzel bir anı, Z kuşağının ise açıkçası pek umurunda değil. Zira onların hayatında uçuracakları çok daha acayip bir şey var: Drone’lar. Her ne kadar sivil havacılık gerekliliği tartışılacak önlemleri ile yaygınlaşmasına bir sekte vursa da drone işi en azından amatör anlamda giderek yaygınlaşıyor. Belki bugün için değil ama kısa zaman içinde en yaygın baba-oğul aktivitelerinden biri olabilir. Teknoloji seven bir babanız varsa ona bir mini drone alıp birlikte uçurabilir, drone ile video ya da fotoğraf çekimi yapabilirsiniz. Parrot, DJI ve Hubson gibi bu işin piri markaların drone konusunda envai çeşit ürünü olsa da Türkiye’den almak istediğinizde seçenekleriniz daralıyor. Drone heyecan verici ama bir o kadar da pahalı bir hediye alternatifi, aklınızda bulunsun. Siz uçurtma konusunda bana bakmayın ve bu saatten sonra da oğlunuzla uçurtma romantizmi yapmayın derim. Çünkü bugünkü neslin elinde bırakın uçurtmayı drone’un kendisini yapabilecek 3d yazıcı diye olağan üstü bir alet var. Benden söylemesi.

bisiklet
Bisiklet hediye etme sırası bu defa sizde

Her ne kadar Amerikan filmlerinden aşina olduğumuz baba-oğul kamp organizasyonları bizim toplumsal yaşantımızda çok yaygın olmasa da sınırlı bir zamanı olan açık hava aktiviteleri dahi her zaman keyifli bir gün geçirmenizi sağlar. Doğa yürüyüşleri, balık tutma, mangal yapma ve tabii bisiklete binme. Elbette günübirlik ya da birkaç gün için planlanan bu aktivitelerde bisiklet dahil bir çok şeyi kiralamanız mümkün. Ancak size ait ekipmanlarınız olursa bu aktiviteleri sürekli bir hale getirip bir baba-oğul hobisine dönüştürebilirsiniz. Bunlar içerisinde en özeli olan bisikletler, hatırladığımızda tebessüm ettiğimiz çocukluk anılarımız içerisinde yol alırlar. Babanızın size ilk aldığı bisikleti ve size öğrettiği günü hatırlayın. Tam şu anda hafif de duygusallaşmışken bu babalar gününde bu sefer siz babanıza hediye olarak bir bisiklet bakabilirsiniz. Eğer sizin de yoksa kendinize de güzel bir bisiklet kapıp, baba-oğul yollara düşmenin tam sırası. Şehrin içinde ya da dışında kullanım durumunuza göre şehir ya da dağ bisikleti seçebilirsiniz. Sırt çantanızda da ufak bir mangal olursa bence film tadında keyifli bir gün olacaktır. Son yıllarda belediyelerin babalar günü bisiklet etkinlikleri sayısı da giderek artıyor. Takipte olmakta fayda var.

Father and son mowing in front of their suburban house.
Bahçe ya da tamirat düşkünü emekli babalar için

Emekli babalar için vazgeçilmez iki aktivite vardır. Bahçesi olan şanslı babalar için çiçekleri sulamak, çimleri biçmek, ağaçları budamak kısaca bahçe işleri her gün neredeyse tüm vaktini alan, aynı zamanda keyif de veren bir uğraştır. Bahçesi olmayıp çoğunlukla evde vakit geçirenler için ise evin sağını solunu onarmak ya da damlayan musluk hasretiyle elde İngiliz anahtarıyla gezmek emekliliğin en aksiyonlu zamanlarıdır. Bahçe işi de tamirat işi de fark etmez eli maharetli bir babanız varsa ona bu işler için modern bir ekipman alıp, bir de arada sırada çıraklık ederseniz onu dünyanın en mutlu babası yaparsınız. Çabuk kırıldığı ya da delindiği için sürekli kavga ettiği sulama hortumunun yerine kırılmaz bir hortum ya da son model bir çim biçme makinesi, tam teşekküllü bir alet çantası ya da sıfır kilometre bir matkap 10 numara hediye alternatifleri.

model
Maket yapmaktan plak biriktirmeye seçenek çok..

Baba-oğul vakit geçirebileceğiniz hobiler bunlarla sınırlı değil elbette. Eski 45’liklerini hâlâ saklayan arada sırada özlemle yad eden babanıza alacağınız iyi bir pikap onun için belki de gençliğinden beri özlemini çektiği harika bir hobinin ilk adımı olabilir. İlerleyen zamanlarda pikap için iyi bir ses sistemi ve dinleyebileceğiniz ortak plaklar alarak çok daha fazla keyif alabileceğiniz ortak bir uğraş geliştirebilirsiniz. Benzer şekilde birlikte maket yapmak da çok eğlenceli olacaktır. Siz de pazar günleri Bizimkiler’in başlamasını beklerken gazetenin verdiği mukavvadan ailece yaptığınız ev maketlerini gülümseyerek hatırlıyorsanız, işten güçten fırsat buldukça zaman ayırarak babanızla yapacağınız bir uçak ya da gemi modeli bence birlikte yaptığınız en iyi şeylerden biri olacaktır.

Bu babalar gününde babanıza en güzel hediyeyi vermek yani onunla birlikte daha fazla vakit geçirmek için birlikte yapabileceğiniz bir hobi seçmek istiyorsanız MediaMarkt’ın oyun&hobi, yapı-market ve bahçe sayfalarına bir göz atın derim.

Cevap bırakın