Babalar Günü için teknolojik hediyeler

0

Sonora-Smart-DoddBir Amerikan İç Savaş gazisi olan William Smart, savaştan sonra, beş çocuğu ve eşi Ellen’la birlikte daha batıya, Spokane Washington’a taşınmak zorunda kalır. En küçük çocukları olan ve 1882 yılında doğmuş olan Sonora, babasına inanılmaz bir tutkuyla bağlı olan bir kızdır. Taşınmalarından sonra altıncı çocuğa hamile olan Ellen Smart, doğum sırasında hayatını kaybeder. William, altı çocuğuyla bir başına kalmıştır. Ancak geçen zaman zarfında o zor koşullara rağmen çocuklarını büyütmeyi başarır… Sonora, “Anneler Günü”nden ilham alır ve babası William Smart’ın bünyesinde tüm babaları anmak için özel bir gün olması gerektiğini düşünerek çalışmalara başlar. Amacı “Babalar Günü”nün 5 Haziran’da yani babasının doğum günü olan tarihte kutlanmasıdır.

Sonora Smart Dodd
Sonora Smart Dodd

Ancak, çalışmalar uzayınca, ilk Babalar Günü 19 Haziran 1910 yılında, Spokane Washington’da kutlanır. Daha sonra bu özel günün yaygınlaşmaya başladığını gören ABD Başkanı Woodrow Wilson, “Babalar Günü”ne destek verir. 1924 yılında Başkan Coolidge de bu fikri destekler ama “resmi olarak tanınma” 1966 yılında Başkan Lyndon Johnson’la gelir. Ancak, sabit olarak her yılın haziran ayının üçüncü pazarı kutlanmasıyla ilgili asıl genelge 1972 yılında Başkan Richard Nixon tarafından imzalanır. Bundan altı yıl sonra, 1978’de Sonora 96 yaşında hayata gözlerini yumar.

İşte Babalar Günü’nün hikayesi… İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre çocukların anneler için ayırdığı bütçe babalara ayrılanın neredeyse iki katı… Yalnızca İngiltere’de değil birçok ülkede babalar açık ve seçik bir şekilde ihmal ediliyor. Yılda bir kere de olsa onları hatırlamak o kadar da zor değil aslında… Ben de babalarımız için bazı teknolojik hediye önerilerinde bulunmak istiyorum.

Loving children celebrating Father's Day surprising him with a gift

Bütçeniz uygunsa babanıza son teknoloji bir akıllı telefon alabilirsiniz. Özellikle “eğlendirmek” üzere tasarlanmış çıkartılabilir batarya özellikli LG G5, 2599 TL’lik etiketiyle Media Markt mağazalarında sizleri bekliyor. Bu akıllı telefon 360 derece çekim yeteneği, müthiş müzik performansıyla babanızı mutlu edecek. Akıllı telefon yerine bir iPad Air 2 de hoş bir Babalar Günü hediyesi olabilir. Fiyatı 1299 TL olan Apple’ın 9,7” boyutundaki 16 GB hafızaya sahip bu muhteşem tabletini zaman zaman babanızdan ödünç alabilirsiniz. Biraz daha hesaplı bir hediye arıyorsanız, Lenovo Vibe P1, 1099 TL gibi uygun bir fiyata sahip…

Bunlar bizim bütçeyi aşıyor diyorsanız biraz daha nokta atışı ve çok daha hesaplı teknolojik hediyeler de var elbette. Babanız işi gereği dosyalarını sürekli yanında taşıyorsa, ya da kendisine filmlerini, müziklerini saklayacak bir depolama donanımına ihtiyaç duyuyorsa Sony’den 1TB kapasiteli taşınabilir bir harici sabit disk, 189 TL fiyatıyla onun için en büyük hediye olacaktır. Bu yıl harçlıklardan arttıramadıysanız, bütçe biraz daha uygun olsun istiyorsanız babanızın yolda şarjsız kalmaması için Sony CP VA5W taşınabilir şarj cihazı yalnızca 35 TL’ye satılıyor.

Aslında hediyeler, onu hatırladığınızın bir göstergesi yalnızca… Babalar Günü’nde elini öpmeniz, onu ne kadar sevdiğinizi söylemeniz eminim ona en büyük hediye olacaktır.

 

Cevap bırakın