Babalar Günü için en baba teknoloji hediyeleri

0

Bu Pazar günü Babalar Günü.. Hediye almaya henüz vakit ayıramadıysanız, henüz fırsatınız varken elinizi çabuk tutun ve babanıza seveceği bir hediye alarak bu özel günde onu mutlu edin derim. Elektroniğe ya da teknolojik gereçlere tüm babaların az çok merakı vardır malum, aklınızda bir şey yoksa, çok düşünmeye de gerek yok bence, babanızı en fazla mutlu edecek hediye alternatifi teknolojik gereçler olacaktır. Bundan yola çıkarak bu haftaki yazımda Babalar Günü için teknolojik hediye önerilerini bir araya getirdim. 

Hediye meselesinde Anneler Günü’nün eline su dökemeyecek olsa da, Babalar Günü son dönemde ilginin giderek artmaya başladığı özel günlerden. Tabii anne ya da babalarımıza hediye almak için özel bir günün gelmesini beklememiz şart  değil ama yine de böylesine anlamlı günler de sevdiklerimizi hoşlarına gidecek hediyelerle sevindirmek ayrı bir mutluluk. Söylediğim gibi Babalar Günü’ne ilgi artsa da rakamlar hala babalarımızı biraz ihmal ettiğimizi gösteriyor aslında. Ulusal Perakende Federasyonu’nun bu yılki istatistiklerine göre ABD’li tüketiciler Anneler Günü’nde 23,6 milyar dolarlık bir harcama yaparken, geçtiğimiz yılki Babalar Günü’nde hediye için yapılan harcamalar yaklaşık 14,3 milyar dolar. Annelerimizin babalarımıza göre hediye konusunda biraz daha fazla beklentiye giriyor olmalarından mıdır, yoksa Babalar Günü’nün hemen Anneler Günü akabinde olmasından mıdır bilinmez arada neredeyse yaklaşık 2 katlık bir fark var. Yakın zaman önce sosyal anket odaklı odaklı bir girişim olan Poltio tarafından Babalar Günü özelinde gerçekleştiren ankette çıkan sonuçlar Türkiye’de de bu durumunun çok farklı olmadığını gösteriyor. 29 Mayıs-7 Haziran arasında 6 bin 595 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen ankete göre babaların yalnızca yüzde 29’u Babalar Günü’nde hediye bekliyorlar. Yine Poltio tarafından geçtiğimiz ay bu kez Anneler Günü için yapılan ankette annelerin yüzde 62’si Anneler Günü’nde hediye beklediklerini belirtmişlerdi.

Bu yıl için yapılan araştırmalar bize neler söylüyor? 
Statista tarafından 11 Nisan-22 Nisan 2017 tarihleri arasında 18-65 yaş arası 1100 ABD’li ile yapılan araştırmaya göre katılımcıların yüzde 59’u Babalar Günü’nü kutlayacaklarını belirtmiş. Kuru kuru yapılan bir kutlama neye yarar değil mi? Hediyesi nerede bunun diye sorar insan. Aynı araştırma kapsamında 220 ABD’li ile yapılan görüşmelerde katılımcıların yüzde 44’ünün yani aslında çoğunluğunun Babalar Günü hediyesi için harcamayı planladıkları tutar 21 ila 50 dolar arası. Yine katılımcıların yüzde 47’si hediye bakmak ve almak için mağazalara gideceklerini belirtmişler. Hediyelerini online alacaklarını ifade eden grup tüm katılımcıların yüzde 30’una denk geliyor. Teknolojinin Babalar Günü hediye alışverişi üzerindeki etkisi sadece hediye almak için tercih edilen kanallar özelinde değil. Aynı araştırmada babalara sizi en fazla heyecanlandıracak hediye ne olur sorusunda karşımıza yüzde 24 ile tüketici elektroniği ve bilgisayar aksesuarları cevabı çıkıyor.

Peki Türk insanı Babalar Günü’ne nasıl bakıyor?
Babalar Günü’nde tüketicilerin ne hediye alacaklarını, bu hediyeleri alacakları kanalları ve hediye bütçelerini öğrenmek adına mobil kitle kaynak platformu Twentify’ın gerçekleştirdiği araştırmanın çıktılarına bir göz atalım. 500 kişinin katılımıyla Bounty mobil uygulaması üzerinden gerçekleştirilen araştırmaya göre babalara alınacak hediye gruplarında en çok tercih edilen ürün grubu yüzde 55 ile gömlek, tişört ve diğer üst giyim ürünleri olmuş. Bu soruya elektronik alet alacağım diyenlerin oranı yüzde 3,4. Aynı araştırmada hediye satın alma sebeplerini baktığımızda, katılımcıların yüzde 35’i kullanışlı olduğu, yüzde 31’i babalarının ihtiyacı olduğu, yüzde 25’i ilgi alanına uyduğu, yüzde 23’sı ise bütçesine uygun olduğu için bu hediyeleri tercih ettiklerini belirtmişler. Babalar Günü için ayrılan bütçeler son teknolojik hediyelere çok yakın durmasa da eminim bu ankete katılan birçok kişinin dahi iş hediyeyi alma noktasına geldiğinde gönlünden çok daha fazlası geçecek ve hayattaki en değerli varlıkları olan babalarına çok daha özel hediyeler alacaklar. Şimdi rakamları, istatistikleri bir kenara bırakıp; bu özel günde babanıza hediye edebileceğiniz farklı fiyat aralarındaki teknoplojik hediye alternatiflerine birlikte bakalım.

Her keseye uygun teknolojik hediye alternatifleri
Açıkçası teknolojik hediye pazarı derya deniz, bu yüzden seçim yapmak pek de kolay değil. Teknolojik hediye denilince ise akla ilk gelen akıllı telefon ve tabletler oluyor. Bu kategorilerde de alternatif çok ama seçimde en belirleyici olan babanızın bu anlamdaki ihtiyacı ve bütçeler olacaktır. Ve tabii babanızın size ara sıra ailenin yeni nesli olarak akıllı telefonlarla ya da tabletlerle ilgili sorduğu soruları da aklınıza getirerek seçiminizi yapabilirsiniz. Örneğin fotoğraf çekmeye merakı olan bir babanız varsa Leica ile işbirliği çok gelişmiş fotoğraf ve kamera özelliklerine sahip olan Huawei P10 iyi bir seçim olacaktır. Tabii P10 içi biraz kesenin ağzını açmanız gerekecek. Emekli olduktan sonra oyuna merak salan bir babanız var ise yüksek performans özellikleri ve sonsuz ekran özelliği ile Samsung Galaxy S8+ iyi bir tercih olacaktır. Ya da limitleri zorluyorum madem, babam da benim iPhone 7’ime özenip duruyordu diyorsanız iPhone 7 ya da iPhone 6S babanızı fazlasıyla mutlu edecektir. Çok fazla bütçeniz yoksa bir Samsung Galaxy A3 de gayet hoş bir sürpriz olabilir. Niyetiniz tablet almak ise yine Samsung Galaxy Tab A serisinden bir model seçebilirsiniz bence.

Akıllı telefon ve tablet son yıllarda revaçta ama dizüstü bilgisayarları da unutmamak lazım. Bu konuda, pazar araştırma analizlerini yapan BrandZone tarafından sunulan enteresan da bir veri var. 5-11 Haziran 2017 tarihlerini kapsayan söz konusu kampanya verilerine göre; bu Babalar Günü’nde en fazla kampanya düzenlenen kategori 568 kampanyayla dizüstü bilgisayar olmuş. Dizüstü bilgisayarı 366 kampanyayla akıllı telefon, 334 kampanyayla TV kampanyaları izlemiş. 161 kampanyayla oyun konsolu kategorisi 4.sırada, 109 kampanyayla tablet kategorisi 5.sırada yer almış. Dizüstünün yapılan kampanyalar kadar çok talep aldığını düşünmesem de babanızın bilgisayarını yenilemek gibi bir niyetiniz varsa önerim  Lenovo IdeaPad 310 ya da Asus E402SA olacak. Bu aralar kampanyalı fiyatları ile ilginizi çekecektir eminim.

Hediye konusunda bütçeniz biraz daha darsa bile söylediğim gibi hediye için tercihiniz teknoloji olacaksa bu alanda her keseye uygun alternatifler var. Örneğin emekli olmuş yavaştan da anneninizin de zoruyla sağlıklı yaşam yürüyüşlerine başlamış bir babanız varsa ona adımlarını, uyku süresini ve kalp atış hızını takip edebileceği, çağrı ve mesaj bildirimleri alabileceği bir akıllı bileklik alabilirsiniz. Vestel’in akıllı bilekliği fayda/fiyat açısından iyi bir ürün. Hazır havalar da düzelmişken yaz aylarında park ve bahçelerde piknik konseptine uygun olan  Grundig GSB 150 Bluetooth Hoparlörü de her yerde müzik dinlemeyen seven bir babası olanlara için önermek istiyorum. İyi bir ses deneyimi vaat eden ürün buna karşılık uygun fiyatı ile de dikkat çekiyor. Son önerim olan traş makinelerinin de her zaman memnuniyet garantili hediyeler olduğunun altını çizmek istiyorum. Burada da seçenek çok tabii. Gillette Fusion Proglide Styler Trimmer , Braun 1 Seri/130, Philips Qg3337/15 7si Bir Arada Erkek Bakım Kiti ve Philips S5070 06 tıraş makineleri de gayet güzel seçenekler.

MediaMarkt’tan Hediye Bulucu uygulaması
Babanızın hangi teknolojik üründen hoşlanacağı konusunda emin değilseniz, MediaMarkt’ın bu konuda çok hoşunuza gideceğini düşündüğüm bir uygulaması var. Hediye Bulucu isimli bu uygulamayı kullanarak en özel hediyeleri kolaylıkla seçebilirsiniz. İnternet üzerinden erişim sağlayan sistem, sorduğu sorulara verilen yanıtlara göre, kampanyaya dahil olan indirimli ürünlerin de içinde bulunduğu seçenekler arasından, tüketicilerin babalarına en uygun olan ürünü seçmesini sağlıyor.

Cevap bırakın