Az bilinen ve işinize yarayacak Google servisleri

Az bilinen ve işinize yarayacak Google servisleri

0

Arama motoru devi Google yıllar içerisinde onlarca ürün ve servis sürdü piyasaya. Örneğin Gmail gibi her gün kullandığımız ürünler dışında, Google Plus gibi beklenilen etkiyi yaratamayıp kapanan ürünlerde oldu bunlar arasında. Bu yazımda Gmail, haritalar, dökümanlar gibi popüler servislere göre daha az bilinen ama işinize yarayacağını düşündüğüm Google servislerini bir araya getirdim.

Google Keep
Google Keep, web, Android ve iOS’ta çapraz platform uyumluluğu ile 2013’te piyasaya sürülen not alma hizmetidir. iOS’un Notes uygulamasına bir web ara yüzü üzerinden de erişilebilmesine rağmen, Google Keep’i Android’de kullanmak için bir Gmail hesabı üzerinden senkronizasyon gerekiyor. Google Keep’in kullanıcı dostu ara yüzü, onu ideal bir alternatif haline getirerek kullanıcıların metin, resim, ses ve liste biçiminde notlar almasına olanak tanıyor.

Google Siteler
2000’li yıllardan beri internette olan herkes Geocities, Angelfire ve Tripod gibi ücretsiz web sunucularını anımsayacaktır. O zamanlar web’de, sıradan insanların oluşturduğu ve yayınladığı bilgi ve medyayla dolu ücretsiz, ticari olmayan web siteleri ile patlama yaşıyordu. Ücretsiz web barındırıcıları çoğunlukla geçmişte kalsa da, Google Sites(Google Siteler) pek çok kişinin bahsetmediği bir cevher olarak varlığını koruyor. Google Sites, farklı editörler arasında iş birliğini destekleyen basit web siteleri oluşturabilme mottosu ile yola çıkılan bir servis. Google Sites ile kullanıcılar şablon tabanlı veya özel HTML içeriğini web üzerinde tamamen ücretsiz olarak yayınlayabiliyorlar.

Google Alerts
Google Alerts, Google tarafından sunulan hizmetlerden bir diğer. Amacı dizinine eklenen her konu hakkında kullanıcılarına haber vermektir. Google Alerts, yeni sonuçlar için web’in en iyi arama motorunu izlemenin en iyi yoludur. Bu servis, kullanıcının tercihine göre bir arama sorgusu için Google’ı izler ve sonuçları bulur bulmaz (veya günlük veya haftalık olarak) kullanıcıya ne bulunduğunu bildirmek için otomatik olarak bir e-posta gönderir. Markasının çevrim içi itibarını yönetmenin bilincinde olan herkes için Google Alerts iyi bir alternatif. Google’ın en iyi hizmetleri söz konusu olduğunda bu hizmetten daha fazla bahsedilmemesi ise bence ilginç

Google Fontlar
Bir tasarımcı veya web geliştiricisi olarak Google Fonts çok önemli bir araç. Google, web’in en iyi yazı tiplerini ve yazı tipi ailelerini görüntülemek, sıralamak ve indirmek için en temiz ve en kapsamlı yollardan birini sağladığına göre, torrentler veya rastgele yazı tipleriyle dolu arşivler arasında arama yapma günleri geride kaldı. Google Fonts’da listelenen her yazı tipi hızlı bir ön izleme, bir dizi ön izleme stili, yazı tipinin kökenlerini ve yapımlarını açıklayan bir hakkında sayfası ve daha fazlasıyla birlikte gelir. Şu anda web’in en çok kullanılan yazı tipi ailelerinin 988’ini dizine ekliyor ve birkaç fare tıklamasıyla indirilmesini sağlıyor.

Google Alışveriş
Google Alışveriş, eski adıyla Google Ürün Arama, Google Ürünleri ve Froogle, kullanıcıların çevrimiçi alışveriş web sitelerinde ürün aramasına ve farklı satıcılar arasında fiyatları karşılaştırmasına olanak tanıyan Craig Nevill-Manning tarafından icat edilen bir Google hizmetidir. Google Alışveriş’in sıralama seçenekleri, kullanıcıların ihtiyaç duydukları ürünleri fiyata ve değerlendirme puanına göre bulmalarına olanak tanır ve SlickDeals ve CamelCamelCamel gibi benzer anlaşma bulma web siteleri ve uygulamalarla iyi bir şekilde eşleşir. İstediğiniz ürünü satın almadan önce, daha ucuz fiyatların bulunup bulunmadığını görmek için Google Alışveriş’e göz atmayı unutmayın.

Google Formlar
Google Formlar, Google’ın Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar ve Formlar paketinde her zaman biraz çirkin bir ördek yavrusu olmuştur. Bu web hizmetleri koleksiyonu, Formlar’a benzer bir alternatifin tam olarak mevcut olmadığı Microsoft Office ve OpenOffice ile doğrudan rekabet etmektedir. Ancak Google Formlar, mevcut en kolay anket yönetimi web uygulamalarından biridir. Metin yanıtlarına, birden çok seçeneğe ve daha fazlasına olanak tanıyan etkileşimli formlar oluşturmanın harika bir yoludur. Formların soruları rastgele sırayla karıştırılabilir, yanıtlar kişi başına bir ile sınırlandırılabilir ve çok daha fazlası olabilir. Oldukça yapılandırılabilir ve başlaması çok kolaydır. Bir grup insandan veri toplamaya ihtiyaç duyan herkes için Google Formlar bence en basit ve iyi seçenek.

Google Sky
Google Sky, yalnızca Google Earth programı ile birlikte çalışabilen bir programdır. Adından anlaşılacağı üzere, uzayda gezinmeye yarar. Sky, kullanıcıların yıldızları, takımyıldızları, galaksileri, gezegenleri ve daha fazlasını gösteren göksel bir haritada gezinmesine olanak tanıyan bir Google ürünüdür. Sky; kızılötesi, mikrodalga ve tarihsel gibi farklı görünümleri destekleyerek kullanıcıya özgürce gezinirken farklı bakış açıları ve deneyimler sunar. Kullanıcılar tıklayıp sürükleyerek hızla etrafta uçabilir ve hatta görmek istedikleri takım yıldız adlarını veya koordinatları yazmak için bir arama alanını kullanabilir.

Bu yedi Google hizmetinden sık sık söz edilmiyor, ancak bu servisler interneti çok daha kullanışlı ve ilginç bir yer yapıyorlar.

Cevap bırakın