Aynasız rekabetinde son durum!

0

Aynasız fotoğraf makinesi rekabetinde taşlar yerinden oynuyor.  Birçok marka yeni modellerini tanıtırken 2019’un çılgın bir rekabete tanık olacağını düşünüyorum.

Fotoğraf makinesi sektöründe aynasızlar uzun süre üvey evlat muamelesi gördü. Özellikle Nikon ve Canon gibi üreticilerin biraz mesafeli durduğu bu kategori son yıllarda giderek canlandı. Sony’nin son birkaç yıldır tüketici ihtiyaçlarını iyi gözlemleyip buna uygun fotoğraf makineleri üretmesi ve bu alanda ciddi bir başarı elde etmesi diğer üreticilerin de bu alanda ciddi adımlar atmasına yol açtı.

Ancak sektörün önemli iki ismi olan Nikon ve Canon uzun süre aynasız pazarında ciddi adımlar atmadı. Bunun temel sebebi ise her iki markanın da DSLR kategorisinde fotoğraf makinelerinin bulunmasıydı. DSLR kategorisindeki satışlarına ket vurmak istemeyen bu iki marka aynasız modeller üretse de bunlar genelde amatör seviyeye hitap eden ürünler olarak kaldı.

Aynasız rekabetinde son durum!

Son aylarda gelen yeni ürün duyuruları ile iki markanın da bu alanda önemli değişimler yaşadığının sinyalleri geldi. Hem Nikon hem Canon full frame yani tam boyutlu sensöre sahip (36 x 24 mm) fotoğraf makinelerini (Canon EOS R, Nikon Z 6 ve Nikon Z 7) duyurdu. Bu 3 model Sony’nin hem 6XXX hem de A7 aileleri ile rekabet edecek. Bugüne kadar full frame aynasız konusunda biraz çekimser duran Nikon ve Canon bu yeni modellerle bu çekimserliklerini kırıyor. Bu fotoğraf makinelerinin ne kadar başarılı olacağını önümüzdeki yıllarda göreceğiz.

Öte yandan hem Nikon hem Canon’un hali hazırda satılan aynasız fotoğraf makinesi modelleri bulunuyor. Her ne kadar Nikon 1 ismiyle piyasaya sürdüğü modelleri üretimden kaldırdığını açıklasa da halen piyasaya bu fotoğraf makinelerinden bulmanız mümkün. Canon’un M serisi de halen satılan bir diğer aynasız ailesi. M50, M6 ve M100 modellerinden oluşan bu ailede kullanılan sensör boyutu ise giriş seviyesi DSLR modellerle aynı olan APS-C. Full frame olmayan bu sensör boyutu genelde giriş ya da orta seviye cihazlarda kullanılıyor.

Nikon, Canon ve Sony’ye karşı L-Mount ittifakı

Bu iki marka yeni ürünlerini tanıtırken diğer üreticilerin boş durmasını beklemiyorduk. Ancak bir araya gelerek ittifak yapacaklarını da düşündüğümü söyleyemem. Panasonic, Sigma ve Leica aynasız için birleşti ve L-Mount adını verdikleri yeni bir birlik oluşturdu. Bu birlik Leica tarafından daha önce geliştirilen L-Mount objektif bağlantısını isim olarak almış. Bu birlik full frame (yani 36-24 mm) ya da APS-C boyutlu aynasızlarda kullanılacak.

İttifak üyelerinden Panasonic tarafından geliştirilen ilk L-Mount kullanan fotoğraf makineleri de duyuruldu.  Lumix S1 ve Lumix S1R isimli fotoğraf makineleri full frame sensörlü modeller olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan Sigma da 2019 yılında L-Mount kullanan ilk full frame aynasız modelini duyuracağını açıkladı.

Anlaşıldığı üzere 2019 yılı aynasız rekabetinde önemli bir dönüm noktası olacak. Bir taraftan sektörün köklü markalarının full frame aynasız üretmesi, diğer taraftan yine köklü markaların full frame aynasız üretimi için ittifak kurması bu alanda suların ısınacağı anlamına geliyor.

Umarız ki suların ısınması biz tüketicilere daha güzel, daha kabiliyetli ve uygun fiyatlı ürünler olarak yansır.

Yazımı sonlandırırken bu alanda kendisini geliştirmek isteyenlere ücretsiz bir eğitimden bahsetmek istiyorum. Ücretsiz Canon EOS M50 eğitimi almak isteyenler burayı okusun:

Önümüzdeki günlerde aynasız fotoğraf makineleri konusunda temel düzeyde bir eğitim almak isterseniz MediaMarkt’ın bu konuda özel bir çalışması olacak. Canon EOS M50 sahiplerinin katılabileceği bu eğitim 1 saat sürecek ve aşağıda yazılan mağazalarda belirtilmiş tarihlerde gerçekleştirilecek. Bunun için yapmanız gereken bu sayfaya girip, açılan formu doldurmak. Çağrı merkezinden aranacak ve randevu konusunda bilgilendirileceksiniz. Ardından seçtiğiniz tarihte ilgili MediaMarkt mağazasında bulunmanız yeterli olacak.

Aynasız rekabetinde son durum!

Işığınız bol olsun…

 

Cevap bırakın