Aynasız ve DSLR cihazlar için Gimbal DJI Ronin-S

0

DJI Ronin-S

Çin merkezli markanın tek elle kullanım için tasarlanan ilk DSLR Gimbal modeli olan DJI Ronin-S pazara iddialı bir giriş yapmayı hedefliyor.

Dünyanın en önemli Drone üreticilerinden biri olan Çin merkezli DJI, aynı zamanda Gimbal (video kayıt sırasında titreşimi engelleyen özel cihazalar) üretiyor. Firma bugüne kadar ağırlıklı olarka büyük DSLR ve mobil cihazlar için farklı Gimbal modelleri üretmişti. Bu arada Gimbal nedir merak edenler daha önce konuyla ilgili olarak yazdığım yazıya göz atabilir.

DJI Ronin-S

Firmanın yeni Gimbal modelini öncekilerden ayıran önemli bir fark ise tek elle kullanım için tasarlanmış olması. Ağırlıklı olarak aynasız ve DSLR modelleri için geliştirilen Ronin-S, 3 eksenli bir ürün. Ronun-S ile ilgili (bu yazıyı hazırladığım tarihte henüz resmi bilgiler açıklanmasa da) günümüzde kullanılan birçok DSLR ve aynasız modelini destekliyor. Örneğin Canon 5D, Panasonic GH ve Sony Alpha modelleri bu yeni Gimbal ile birlikte kullanılabiliyor. Ancak DJI’ın resmi olarak bir taşıma kapasitesi açıklamadığını (en azından bu yazı hazırlandığı tarihte) belirtmek isterim. Yine de sektörde çok kullanılan 3 markanın modellerini destekliyor olması genel olarak yeterli.

Ürün tek elle kullanım için tasarlanmış olsa da benzerlerinde olduğu gibi iki elle kullanım için ek bir aksesuar daha bulunacağı da açıklandı. Bu, Gimbal’ı çift elle kullanmak isteyenler için güzel bir haber.

DJI Ronin-S benzerlerinde olduğu gibi elle tutulacak bölümden ayrılıp bir başka cihazın üzerine takılarak da kullanılabiliyor. Bu da küçük bir uzaktan kumandalı araca ya da helikopter gibi cihazlara takılarak kullanılabileceği anlamına geliyor.

DJI Ronin-S

Ronin-S’in titreşim engelleme teknolojisi hem fotoğraf makinesi üzerindeki hem objektif üzerindeki (bazı ürünlerde fotoğraf makinesinde bazılarında ise objektif üzerinde) stabilizasyon sistemleri ile uyumlu olarak çalışabiliyor. Bu da video kayıt yapılırken görüntülerin daha net olmasını sağlıyor.

Gimbal aynı zamanda üzerinde bulunan tuşlar yardımı ile bazı hareketleri de (ani dönüş gibi) yapabiliyor. Öte yandan cihazda bulunan joystik benzeri bir tuş da hareketlerin daha yumuşak yapılmasını sağlıyor.

DJI Ronin-S

Uygulama desteği

Gimbal ile aynı ismi sahip olan uygulama üzerinden bazı düzenlemelerin yapılabildiği ürün, bu sayede daha esnek bir kullanım imkanı sunuyor. Uygulama üzerinden ileri seviye kamera hareketleri de programlanabiliyor.

Bu uygulama benzerlerinde olduğu gibi cihazı uzaktan kumanda etmeyi de sağlıyor. Henüz detayları çok netleşmemiş olsa da DJI Ronin-S bu uygulama üzerinden de kullanılabiliyor.

Belli bir kalitenin üzerinde ürünleri bulunan DJI, bu yeni modelle biraz farklı ve daha geniş hedef kitlesinin olduğu bir alana giriş yapıyor. Daha önceki Gimbal modellerinde ağırlıklı olarak profesyonellere hitap eden marka artık daha amatör ya da yarı profesyonel kullanıcıların da ilgi alanına giriyor.

DJI Ronin-S

3 eksenli bu yeni modelin satış fiyatı henüz açıklanmadı. Firmanın verdiği bilgilere göre bu yılın ikinci çeyreğinde satışa sunulacak olan Ronin-S’in taşıma kapasitesi de henüz belli değil. Anlaşılan halen geliştirme aşamasında olan bu yeni Gimbal’ın detayları da ilerleyen dönemde belli olacak. Ancak beklentilerin yukarıda belirttiğim detaylarda olacağı tahmin ediliyor.

Piyasada bilinen ya da bilinmeyen markalar içinde birden fazla rakibi bulunan DJİ Ronin-S, kaliteli ürünleri ve belli bir seviyenin üstündeki üretim anlayışı ile pazarda önemli bir yer edinecektir. Elbette bunu belirleyecek şey biraz da fiyatı. Uygun fiyatlı rakiplerine kendi kalite çerçevesinde makul bir fiyat ile yanıt verebilirse Ronin-S’in popüler olmaması için bir sebep yok. Bunu önümüzdeki dönemde hep beraber göreceğiz.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın