Aylık 1 milyar aktif kullanıcıya ulaşan uygulamalar belli oldu

0

Eylül 2021 itibarıyla aylık 1 milyar aktif kullanıcıya ulaşan uygulamalar belli oldu. TikTok’un aylık 1 milyar aktif kullanıcıya ulaşmasıyla beraber bu dönüm noktasına ulaşan en yeni çevrimiçi platform olduğu açıklandı.

Statista verilerinden elde edilen güncel bilgilere göre aylık 1 milyar aktif kullanıcıya ulaşan sosyal medya platformları belli oldu. Böylelikle TikTok’un aylık 1 milyar aktif kullanıcıya ulaştığını ve bu dönüm noktasına ulaşan en yeni çevrimiçi platform olduğu açıklandı. Peki Tiktok 1 milyar kullanıcıya kaç yılda ulaştı? Gelin bu sorunun yanıtına bakalım.

TikTok’un 1 milyar kullanıcıyı aşması 5.1 yıl sürerken, Facebook Mesenger, 4.9 yıl içinde aynı sayıda aktif kullanıcıya ulaşması ve dünya çapında bunu başaran en hızlı sosyal ağ olması özelliğini hala elinde bulunduruyor. Diğer yandan arada çok az süre olduğu da dikkatlerden kaçmıyor. TikTok, neredeyse bu ünvanı da (1 milyar kullanıcıyı en kısa sürede aşma süresi) eline geçirecekmiş.

Aylık 1 milyar kullanıcıya sahip ilk sosyal ağ ise Facebook olurken, 2013 yılında bu kitleye ulaşması 8,7 yıl sürdü. Popüler uygulamalar arasındaki Instagram’ın ise 1 milyar’ın kullanıcıya ulaşması 7.7 yıl sürerken, WhatsApp’ın bu rakama 8.5 yıl da ulaştığı görüldü.

TikTok, bir nevi ‘devler ligi’ adımı atarak global ölçekteki gücünü ortaya koydu. Çin merkezli uygulama, yoğun tartışmalara ve eleştirilere konu olmakla birlikte Türkiye’de de son derece popüler.

Cevap bırakın