Avuç İçine Sığan Bilgisayarlar

0

Teknolojinin hızlı ilerlemesiyle birlikte tüketici ihtiyaçları ve alışkanlıkları da değişiyor. Eskiden büyük kasalar, birden fazla işlemci, özel soğutma sistemleri ön plana çıkarken günümüzde işlevsellik önem kazanmaya başladı. Özellikle banka, hastane gibi yerlerde kullanılan bu tarz bilgisayarlara her geçen gün daha sık rastlıyoruz. Amerika ve Afrika’da ise bu tarz bilgisayarların eğitim alanında yaygınlaştığını görüyoruz. Avuç içine sığan bilgisayarların ev kullanımı ise yeni yeni gündeme geldi. Bu tarz bir bilgisayarı medya oynatıcı, mini ev sunucusu ya da çocukların bilgisayarı olarak konumlandırmanız mümkün. Yine de mevcut durumda bu tarz ürünlerin teknoloji meraklıları gibi niş bir alana hitap ettiğini belirtmeden geçemeyeceğiz.

intel-compute-stick-large
Intel Compute Stick
Küçük bilgisayarlara yatırım yapan firmaların başında Intel geliyor. Intel iki farklı ürünle bu alana giriş yapmış durumda. STK 1AW32SC modeli 129 dolara satılıyor. Daha çok giriş seviyesinde düşünülen bu model Atom x5-Z8300 işlemci kullanıyor. 32 GB dahili hafızaya sahip ürün MicroSD giriş ile 128 GB ek alanı destekliyor. Dahili Wi-Fi ve 2GB RAM ile gelen STK1 temel ihtiyaçları giderici bir ürün.

Intel’in daha yüksek performans sunan ikinci modeli ise STK2m3W64CC. STK2, Intel Core
m3-6Y30 işlemci kullanıyor. Bu işlemciyi birçok dizüstü bilgisayarda görmek mümkün. Dizüstünde ortalama performans veren bu işlemci, son derece küçük olan STK2’de bir hayli etkileyici olabiliyor. Salt olarak bakıldığında STK1’de kullanılan işlemci 21 dolara satılırken STK2’nin bu işlemcisi 280 dolara satın alınabiliyor. Bu fark performansı etkilediği gibi ürünün fiyatını da etkiliyor ve 349 dolar seviyesine çekiyor. 64 GB dahili hafıza, yeni nesil, Type C USB ve fazladan iki adet USB 3.0 ve 4GB RAM ile geliyor. Eğer performans ve mobil yapıya ihtiyaç duyanların yüksek fiyatına rağmen Intel’in yeni nesil Stick’ini incelemeden karar vermemeleri gerekiyor.

vivostick-ts10-specs-ports-500x271

Asus Vivo Stick TS 10
USB bellek boyutunda bilgisayar furyasına katılan markalardan biri de Asus. Intel’in modellerine göre biraz daha ince ve uzun bir tasarıma sahip bu ürün 32 GB dahili harddiske, 2GB RAM’e veIntel Atom işlemciye sahip. 700 lira civarında ülkemizde de satışı bulunan ürünün dahili fanı uzun süre kullanım imkanı sağlıyor. Bluetooth 4.1, USB 3.0 ve USB 2.0 girişlerine ek olarak 3.5mm ses çıkışı barındıran stick özellikle televizyon ya da projektörüne smart özelliği katmak isteyenler için ideal. Temel ofis işlemleri ve medya oynatmak için ideal olan bu ürünün kısıtlı donanımı daha yüksek performans peşinde olanları tatmin etmeyecektir.

msi-cubi-1

MSI Cubi 2
Stick yerine daha büyük bir kasa tercih eden MSI, genişleyen alanı akıllı bir şekilde dolduruyor. Her şeyden önce 128 GB SSD harddiskle gelen ürünün bir de 256 GB SSD’li Plus modeli bulunduğunu belirtelim. 4GB DDR4 RAM ile gelen ürün, 8 GB’a yükseltilebiliyor. I3-7100U işlemci barındıran küp yoğun kullanımda biraz ısınabiliyor. Ülkemizde 1900 lira civarında satışı bulunan ürünün tek eksisi içerisinde işletim sistemi olarak DOS ile gelmesi. Eğer Windows işletim sistemi kullanacaksanız ek maliyeti hesaba katmanız gerekiyor.

asus-tinker-board-is-a-more-powerful-pocket-sized-pc-than-the-raspberry-pi

Tinker Board
Büyük markaların küçük modelleri geliştirmesine ilham veren ürünlerden biri de daha önce yine sitemizde tanıttığımız Raspberry Pi. Bir taraftan Raspberry Pi yeni nesil ürünlere kavuşurken Asus’tan Tinker Board isimli yeni bir ürün geldi. Rakiplerine göre Rockchip işlemci ile gelen Tinker Board 4K video oynatıp 24 bit ses desteği sunuyor. 2GB RAM ile gelen ürün 68 dolara satılıyor. Özellikle Linux benzeri ücretsiz işletim sistemi kurmak, emulatörleri denemek ve deneysel takılmak isteyen kullanıcılar için Tinker Board, fiyat performansıyla hitap ettiği kullanıcıları fazlasıyla mutlu ediyor.

Cevap bırakın