Avrupa’da cepten en çok konuşan ülke Türkiye

0

Mobil cihaz kullanımının her geçen gün arttığı Türkiye, son göstergelere göre Avrupa’da cepten en çok konuşan ülke. İşte detaylar…

Türkiye, mobil telefonu seviyor! Üstelik konuşmayı da! Kapsamlı bir incelemenin sonuçlarına göre içinde bulunduğumuz yılın ikinci çeyreğinde 11 milyona yakın sabit abonenin yanında mobil hizmetlere abone olanların sayısı 76,6 milyon oldu. Türkiye, aynı çeyrek içerisinde 441 dakikalık ortalama aylık mobil kullanım süresiyle Avrupa birincisi oldu. Veriler bir hayli ilgi çekici…

Bir medya takip şirketi, Türkiye’nin mobil kullanım alışkanlıklarını inceledi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu(BTK) verilerinin derlendiği incelemede, haberleşme sektöründe yaşanan gelişmelerin hız kazandığı belirtildi.

2017 yılının ikinci çeyreğinde 11 milyon sabit abonenin yanında 76,6 mobil abone sayısıyla penetrasyon oranının yüzde 96’ya kadar ulaştığı saptandı.

Türk halkının aylık 441 dakikalık mobil kullanım süresiyle Avrupa birincisi olduğu çeyrek dilimde, 3 milyona yakın abonenin hat taşıma işlemi gerçekleştirdiği belirtildi.

4.5G’yi de sevdik

Numarasını taşıyanların sayısı ise günümüze kadar 106,5 milyonu buldu. 4.5G’nin hayata geçmesiyle beraber bu teknolojiyi 59,9 milyon vatandaş kullanamaya başlarken, kullanıcıların aylık ortalama 6,3 GB data kullandığı belirtildi.

Yapılan araştırmada cihazı ve sim kartı nedeniyle 4,5G’ye abone olamayan 24,9 milyon vatandaş bulunuyor.

Cevap bırakın