Disney’den Sanal Gerçeklik Şovu Avengers: Damage Control

0

 

Sinema dünyasının lokomotiflerinden Marvel, Avengers: End Game ile 20 yıllık bir seriyi sonlandırmıştı. Bir taraftan yenilenen hikayeler ve karakterlerle sıfırdan bir evren yaratmanın peşinde olan Marvel, diğer taraftan teknolojik denemeler ile anlatım tekniklerini geliştirmeye devam ediyor. Star Wars destanının arkasındaki isim Lucasfilm’in yeni stüdyosu ILMxLAB ile ortaklık yapan Marvel, sanal gerçeklik ve sinemayı görülmedik şekilde birleştiriyor.

avengers
Avengers ekibinin önemli üyelerinden Doctor Strange’in seslendirmesi çok başarılı

Avengers: Damage Control ile Kısa ama Yoğun bir Deneyim

Oyunun hikayesinin merkezinde Wakanda ve Stark teknolojilerinin birleşiminden doğan bir prototip kıyafet yer alıyor. Geçmişten gelen bir düşman bu prototipi çalmaya çalışıyor. Oyuncular da gelişmiş bir Iron Man zırhını andıran bu prototipi kullanarak teknolojinin kötü ellere geçmesine engel olmak için var gücüyle çalışıyor. Bizler çaylak bir S.H.I.E.L.D ajanı olarak Black Panther’in kız kardeşi Shuri tarafından işe alınıyoruz. Ant-Man’den Spiderman’e, Hulk’tan Doctor Strange’e geniş bir kadronun içinde mücadele veriyoruz. Hikaye resmi bir ekibin elinden çıktığı için Marvel evrenine doğal olarak bağlanıyor. Gerçek aktör seslendirmeleri ve yüksek prodüksiyon kalitesiyle oyun ve sinema dünyası iç içe giriyor. Sinematik bir dünyadasınız ancak ellerinizle lazer atışları yapabilir ya da elleri yakınlaştırıp daha büyük atış yapabilirsiniz. Bu şekilde nişan almak da önceki ILMxLAB deneyimlerine göre daha gerçekçi bir hava katıyor. Yine de tamamen el kontrolü ve takibi üzerine kurulan bu deneyimde tüfek gibi daha gerçekçi bir silah ne yazık ki kullanılmıyor. Muhtemelen yakın gelecekte Call of Duty benzeri bir savaşın içinde silahlı çatışmada olacağız. Ancak Avengers: Damage Control henüz bunu sunmuyor.

ultron
Ezeli rakip Ultron ile unutlmaz bir final sahnesine hazır olun

Geleceğin Sineması

Şu an ABD, Malezya ve Kanada’da bulunan bu teknoloji şovu önceki projelerden daha uzun olarak yaklaşık 20 dakika sürüyor. Bu keyfi yaşamanın bedeli ise 40 dolar. Tabii 10 yaşın üzerinde olma şartı var. Görüldüğü gibi gelişen teknoloji ile birlikte hikaye anlatım metotları da değişiyor. Süresi uzayan ve sanal gerçeklik ile süslü bu deneyim yavaş yavaş sinema sektöründe egemen hale gelecek mi birlikte göreceğiz. Ancak şu bir gerçek ki Avengers: Damage Control ve özellikle finaldeki Ultron savaşı hafızalardan uzun süre silinmeyecek.

Cevap bırakın