Audi’den dijital aydınlatma

0

Güvenlik ve müşteri memnuniyeti konusunu daima ön planda tutan Audi, başarısının temelini oluşturan bu iki konudaki çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. 

Far teknolojisi, giderek daha önemli hale geldiği günümüzde, sürücü için ek güvenlik dışında iletişim ve kişiselleştirmeye kadar yeni olanakların kapısını da açıyor. Sistematik far dijitalleşmesi tüm bunları mümkün kılıyor. Özellikle yeni Audi A8 bunun en iyi örneklerinden biri.

Digital Matrix LED farlar ve dijital OLED arka stop lambaları müşteri deneyimini tamamen yeni bir düzeye çıkarıyor. Bir Audi modelinde ilk kez far tamamen dijitalleştirildi. Otomobil, dijital OLED arka stop lambaları sayesinde daha da kişiselleştirilebiliyor. Digital Matrix LED farlar ayrıca; gelişmiş trafik bilgisi, otoyollarda sinyalli şerit aydınlatması ve kırsal yollarda konumlandırma aydınlatması olmak üzere üç yeni işlev içeriyor. Bu özellikler sadece Audi’nin “Teknoloji ile bir adım önde” özelliğini sergilemekle kalmıyor, aynı zamanda katma değer de yaratıyor.

Hayatı kolaylaştıran destek: İşaretleme aydınlatması

Digital Matrix LED farlardaki işaretleme aydınlatması, karanlıkta yolun yakınındaki yayaların algılanmasına yardımcı oluyor. Otomobilin önünde olduklarında gece görüş asistanı durumu algılıyor ve işaretleme aydınlatması kişiyi vurguluyor. Böylece sürüş hem sürücü, hem de diğer trafik paydaşları için daha güvenli hale geliyor.

Kişisel karakteri yansıtma: Gelişmiş dinamik aydınlatma senaryoları

Araca binerken ve araçtan inerken kullanılan gelişmiş dinamik aydınlatma senaryoları, Audi’de ışık tasarımı ve ışık teknolojisinin ne kadar bağlantılı olduğunu gözler önüne seriyor. Kişisel aydınlatma efektleri kişisel tercihlerin bir ifadesi işlevi görüyor. Kullanıcı, MMI aracılığıyla istediği beş aydınlatma efektinden birini seçebiliyor. Bu beş farklı projeksiyon, DMD teknolojisi sayesinde uygulanıyor.

Mesafe: Dijital OLED arka stop lambalardaki yakınlık göstergesi güvenliği artırıyor

Dijital OLED arka stop lambaları, diğer yol kullanıcılarının dikkatini çekmek için bir yakınlık göstergesi kullanıyor. Bir otomobil park halindeki bir Audi’ye yaklaştığında, park sensörleri hareketi algılıyor ve tüm OLED segmentlerini devreye sokarak sürücünün dikkatini çekiyor. Audi hareket ettiğinde, dijital OLED arka stop lambalar seçilen imzaya dönüyor. Bu ek güvenlik önlemi, bisiklet ve scooter kullanıcıları için de geçerli.

Konu viraj olduğunda: esnek dijital OLED

Gelişmeye devam eden Digital Matrix LED farlar ve özellikle dijital OLED teknolojisi sadece geleneksel bir aydınlatma kaynağı olmakla kalmayıp geleceği belirleyecek. Sadece güvenliği artırmakla veya daha fazla kişiselleştirmeyi mümkün kılmakla kalmayıp aynı zamanda dış dünya ile iletişimi geliştirmeyi amaçlayan dış ekranlarla gelişimi devam edecek. Esnek dijital OLED arka stop lambaları gelişme açısından bir adım önünde bulunuyor. Esnek bir alt tabaka iki boyutlu bir yapıdan üç boyutlu bir yapıya geçmelerini sağlıyor. Bu sadece daha keskin bir tasarım sunmakla kalmıyor, aynı zamanda dijital ışık tasarımını farların dışına entegre etmeyi mümkün kılıyor ve dış dünya ile ek iletişim için sembol gösterimlerine olanak tanıyor.

Cevap bırakın