Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürAttığımız her adım izleniyor

  Attığımız her adım izleniyor

  gorsel34

  Gizlimizin saklımızın kalmadığı, mahremiyetin hiçe sayıldığı, bulunduğumuz yerden, ne yaptığımıza, ne söylediğimize hatta bilgisayarda ne yazdığımıza kadar izlendiğimiz bir dönemdeyiz. Hatta teknoloji o kadar ilerledi ki; eğer bulunduğumuz ortamda termal bir kamera varsa çıkardığımız gaza kadar tüm hareketlerimizin izlendiğini söyleyebilirim. Etrafımızdaki yüzlerce çok gelişmiş güvenlik kameraları ile birlikte kullanılan yüz tanıma programları yüzümüzden bizi tanıyarak şüpheli davranışlarımızı bile yapay zeka kullanarak tespit edebilir hale geldi.

  Bütün bunların dışında bilgilerimizi sakladığımız akıllı cihazlar, internet ve sosyal medya hesaplarımız çoğu zaman gizliliğimizi ihlal ederek en özel bilgilerimizi paylaşabiliyorlar. Bazen de bizler farkında olmadan en özel bilgilerimizi genele açık bir biçimde paylaşıyoruz. Fakat şunu hiç unutmamalıyız ki birileri bizleri sürekli olarak izliyor.

  Peki bizi kimler mi izliyor? Elbette ilk akla gelen 2 ayrı taraf var. Bunlardan birincisi devlet diğeri de bilgisayar korsanları.

  Akıllı Telefonlar

  Özellikle akıllı cep telefonlarının ve GSM teknolojisinin gelişmesiyle kişinin izlenmesi çok kolaylaştı. Telefonlara yüklenen basit bir yazılım ile hat sahibinin mesajlarına ve adres rehberine çok rahatlıkla ulaşılabiliyor. Hatta daha da ileri gidilerek yapılan görüşmeler bile dinlenebiliyor. Bu cihazlardaki GPS modülü sayesinde ise bulunduğunuz yerin takibi telefonunuza yüklü masum gibi görünen bir uygulama ile sizin ruhunuz bile duymadan yapılabiliyor. Hizmet aldığınız operatör yerinizi telefonunuzdan aldığı sinyal vasıtasıyla zaten bildiği için onları taraf olarak almıyoruz.

  Güvenlik Kameraları

  Çevremizde aklınıza gelebilecek her yer güvenlik kameralarıyla dolu. Yolda giderken, trafikte araba sürerken, mağazada alışveriş yaparken, metroda, metrobüste, tramvayda, vapurda, bakkalda, markette, apartmana girip çıkarken, bankamatikten para çekerken kimi zaman gizlenmiş kameralarla aklımıza bile gelmeyen yerlerde sürekli olarak izleniyoruz. Yaptığımız her şey kayıt altında. En basit haliyle emin olun sadece burnunuzu karıştırırken bile onlarca video kaydınızın olması muhtemel. Çölün ortasında veya kutuplarda bile olsanız dünyanın yörüngesindeki bir uydunun görüntünüzü alıp almadığına asla emin olamıyoruz.

  Sosyal Ağlar: En Büyük Güvenlik Açığı

  Son dönemde internet kullanıcılarının kendileri ile ilgili en fazla özel bilgiyi bilinçsizce verdiği yerlerin başında sosyal ağlar geliyor. Sosyal ağlarda sizinle ilgili bilgi edinmek isteyen kişinin sizinle sadece arkadaş olması yetecektir. Nerede yaşadığınız, kaç kişilik bir aile olduğunuz, ne zaman tatilde olduğunuz, çocuklarınızın nerede okuduğu, bitirdiğimiz okullar, arkadaşlarımız, doğum tarihimiz, neleri sevdiğimiz, siyasi görüşümüz ve daha birçok özel bilgiyi sosyal ağlara kendi elimizle veriyoruz.

  Sosyal ağlarda yaptığınız paylaşımın sizin hakkınızda bilgi toplamak için devlet tarafından da takip edilebileceğini asla unutmayın. Ayrıca evinizi soymak isteyen hırsızlardan veya çocuğunuzu hedef alan organ mafyasına kadar verdiğiniz bilgiler onların ekmeklerine yağ sürecektir.

  Arama Motorları Aramalarınızı Kayıt Ediyor

  Bir arama motorunda arama yaptığınızda yaptığınız bütün aramalar kayıt altına alınıyor. Çünkü reklam verenler reklamlardan çok daha fazla verim alabilmek için bu bilgilere ihtiyaç duyuyorlar. Bir de kendi hesabınızdan giriş yaparak arama yapıyorsanız Günün birinde arama mahremiyetinizin ihlal edilip neleri aradığınız karşınıza çıkabilir.

  Web Tarayıcıları Girdiğiniz Siteleri Listeliyor

  Bilgisayarınızda kullandığınız web tarayıcıları hangi sitelere ulaştığınızı kayıt altına alıyor. Hatta kullanıcı bilgisi ve şifre gibi önemli bilgilerinizi de depolayabiliyorlar.

  Web Kameraları ve Akıllı Televizyonlar

  İster bilgisayarınıza bağlı web kamerası ya da akıllı televizyonunuzda bulunan kamera eğer birileri tarafında ele geçirilirse ofisiniz veya evinizin içinin tüm görüntüleri başkası tarafında izlenebilir.

  İnternet Servis Sağlayıcıları da Takipte !

  Hizmet aldığınız İnternet servis sağlayıcısı da ulaştığınız siteleri, yüklediğiniz film, fotoğraf ve dökümanları takip edebilirler. Bu takibin amacı genellikle suçu önlemeye yönelik de olsa kimi zaman da müşteri istekleri doğrultusunda reklam amaçlı kullanılabiliyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN