ATM hacker’ları ele geçirildi!

0

hacker_3010448b

Banka ATM’lerini hackleyerek milyonlarca dolar çalan kötü amaçlı siber korsanlar ele geçirildi. İşte detaylar…

Siber saldırganların açtığı zararlar sadece kişilerin bilgisayarları ya da hesaplarının ele geçirilmesinden ibaret değil. Özellikle bankacılık alanında da çok sayıda siber saldırı sahası bulunuyor ve bu noktada her geçen gün daha fazla eylemde bulunuluyor. İşte bunlardan belki de son dönemde en sarsıcı olanlardan birinin sorumlusu olan hacker grubu yakayı ele verdi.

2016’da başlayan soruşturma nihayete erdi; şüphelilerden birinin Romanya, birinin Beyaz Rusya’da ve üçünün Tayvan’da tutuklandığı kaydedildi. Çok sayıda farklı ülke vatandaşlığına sahip oldukları bildirilen hacker’ların bu sayede birçok ülkeye rahatça seyahat edebildikleri belirtildi. Aktarılan bilgiler ise son derece çarpıcı…

Siber saldırganların banka ağlarına sızmak için banka çalışanlarını hedefledikleri ve bu yolla amaçlarına ulaştıkları ifade ediliyor. Son dönemde müşteriler yerine direkt olarak bankaların hedef alındığı çok sayıda hack girişimine tanıklık ediliyor. İşin ilginç yanı ise bu saldırılar için hacker’ların bazen bir yılı aşkın süreler boyunca pusuda bekleyebildikleri. En nihayetinde ise internetin olduğu her yer potansiyel bir hack’lenme tehdidiyle yüz yüze.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın