Atari’nin kurucusu hayatını kaybetti

0

Atari’nin kurucu ortağı ve oyun endüstrisinin adeta mihenk taşlarından biri olan Ted Dabney, 81 yaşında ABD’nin Los Angeles şehrinde hayatını kaybetti.

Teknoloji dünyasında mihenk taşı isimler vardır. Örneğin geçtiğimiz yıllarda, hayatını kaybeden Apple’ı Steve Wozniak’la birlikte kuran Steve Jobs’ın katkılarını kim inkar edebilir ki? İşte bu isimlerden biri, Nolan Bushnell ile birlikte Atari’nin kurucu ortağı Ted Dabney, kanserle savaşını kaybederek 26 Mayıs 2018 tarihinde ABD/Los Angeles’ta öldü.

ilk arcade oyunu Computer Space’le tanındı

Oyun endüstrisinin en etkili isimlerinden biri olan Ted Dabney, 1937 yılında San Fransisko’da dünyaya gelmişti. Ticari olarak satılan ilk arcade oyunu Computer Space’i geliştiren isim, 1972’de Pongunu oyunu ile adından söz ettirmeyi başarmıştı. Atari’nin kurulum sürecinde yer alan Dabney, sayısız oyun projesine izma atmış, sektörün tüm aşamalarına da tanıklık etmişti.

Kansere yenik düştü

Atari’den sonra Fujitsu, Raytheon ve Teledyne gibi şirketlerde de yönetici koltuğunda oturan Dabney, yemek borusu kanserine yakalanmasının ardından mücadelesinde yenik düşerek 81 yaşında hayatını kaybetti.

Yakın arkadaşı Leonard Herman Facebook’taki paylaşımında: ” Atari’nin kurucu ortağı olan iyi dostum Ted Dabney’in hayatını kaybettiğini öğrendim. Mirasın uzun süre yaşayacak.” dedi.

Öte yandan seer.cancer.gov’a göre yemek borusu kanseri, en ölümcül kanser türleri arasında yer alıyor, her yıl tüm kanser türlerinin yaklaşık 2,5’una tekabül eden sayıda insan yemek borusu kanserine bağlı olarak yaşamını yitiriyor.

Cevap bırakın