Konami Arcade Classics ile Evinizi Atari Salonuna Çevirin

0

Eski oyunların tadı bir başka diyenlerdenseniz size güzel bir haberimiz var. 80’lere damga vuran atari salonlarına oyun üreten önemli firmalardan Konami, şirketin 50. yılı anısına eski oyunlarından derlediği Arcade Classics isimli paketi yayımladı. Paketin içinde 8 oyun mevcut. Nintendo Switch, PS4, Xbox One ve Steam üzerinden edinebileceğiniz oyun sizi zaman yolculuğuna çıkaracak. Bu arada şimdiden söyleyelim; Konami derleme serisine yeni başladı. Yakında daha farklı paketler piyasada olacak.

atari
Sağa doğru akan aksiyon oyunlar atari salonlarının vazgeçilmezidir. Bu türü seviyorsanız bu türün klasik örneği Gradius’u denemeyi ihmal etmeyin

Atari Klasikleri Elinizin Altında

Paketin içerisinde Nemesis (Gradius), Vulcan Venture (Gradius II), Typhoon (A-Jax), TwinBee gibi uçak oyunları (shoot’em up / right) ile Castlevania’nın atari salonu versiyonu Haunted Castle öne çıkıyor. Bir de Bonus Book isimli içerisinde oyunlara dair ek bilgiler bulunan dijital bir dosya mevcut. Oyunların bir kısmı zevkli olsa da bazıları tarihe meraklılara hitap ediyor. Örneğin paketin en eski oyunu 1981 çıkışlı Scramble, eski grafiklerine rağmen kullandığı mekaniklerle türe öncü olduğunu gösteriyor. Oyun tarihine meraklıların bakması gereken bir diğer oyun ise aynı zamanda Commodore 64’ün en iyi oyunlarından biri olan 1988 yapımı Life Force nam-ı diğer Salamander. Bu tarz keşifler yapmayı seviyorsanız Arcade Classics size hitap edecektir.

konami
Grafiklerin eski göründüğüne bakmayın. Salamander oyunu bağımlılık yapacaktır

Kusurlarına Rağmen…

Oyunları çalıştıran emülatör son derece sorunsuz işliyor. Ancak Nintendo Switch’i dikey pozisyonda kullanmaya destek vermemesi biraz garip olmuş. Çevrimiçi çoklu oyuncu desteği veya platformlar arası destek ne yazık ki yok. Paketin en büyük artısı “save state” denilen oyunda kaldığınız noktada kayıt edebilmeniz. O tarihlerde oyun kaydı olmadığı için özellikle günümüzde zaman sorunu yaşayanlar için iyi düşünülmüş bir çözüm. Biraz daha özenilseydi Konami’nin paketi retro oyuncuların yüzünü daha çok güldürebilirdi. Yine de o oyunları merak eden eski ve yeni nesil oyuncular için Arcade Classics pratik bir çözüm.

arcade
Atari oyunları için bu tarz bir Arcade Stick biçilmiş kaftan…

Son olarak bu tarz oyunlar için Arcade Stick tarzı joystick edinmenizi öneririz. Özellikle dövüş oyunları için üretilen bu kumandalar 80’lerin oyunlarını çok daha zevkli hale getirecektir. Eğer atari salonları ilginizi çekiyorsa yeni nesil salon haberlerinden oluşan bu yazımız da ilginizi çekecektir.

Cevap bırakın