ASUS’tan gözleri koruyan düşük mavi ışık teknolojisi

0

ASUS, mavi ışığı yüzde 70 azaltan OLED (Organic Light Emitting Diode) ekran teknolojisini bilgisayar modellerine uyguladı ve tüm dünyayla eş zamanlı olarak Türkiye pazarıyla da tanıştırdı.

Hayatımıza ilk kez televizyonlarla giren, son zamanlarda akıllı telefon ekranlarında da karşımıza çıkan OLED ekranlar, günümüzün en iyi ekran teknolojilerinden biri olarak kabul ediliyor. Yarı iletken ışık kaynağı olarak bilinen LED teknolojisinin gelişmiş son versiyonu olan OLED, organik ışık yayan diyot anlamına geliyor ve LED ekranlara kıyasla yüzde 70 daha az mavi ışık yansıyıtor.

Günümüzde pek çok kişi günde 10 saat veya daha fazla zamanını, yeteri kadar ara vermeden ekran karşısında geçiriyor. Bilgisayar karşısında uzun mesailer yapan kişiler, ekranlarından yansıyan zararlı mavi ışığa çok daha fazla maruz kalıyor. Yetişkinlerin yaklaşık yüzde 40’ı, gençlerin ise yaklaşık yüzde 80’i ekran mesaisinin ardından göz yorgunluğu yaşıyor. (Rosenfield, M., “Computer vision syndrome”, Optometry in Practice) Uzun süre maruz kalınan mavi ışığın göz yorgunluğunun yanı sıra kızarıklık, batma, sulanma ve kaşınma gibi pek çok semptomu da ortaya çıkardığını söylemek mümkün.

Ekranlardan yayılan yoğun mavi ışık odaklanmayı ve üretkenliği olumsuz etkiliyor

Tüm bu olası sorunlar sadece göz rahatsızlıklarını değil odaklanma güçlüğünü de bereberinde getirirken üretkenliği de olumsuz yönde etkileyebiliyor. Dolayısıyla, artan ekran mesaileriyle birlikte mavi ışığın gözde yaratacağı olumsuzlukları minimuma indirmek için mavi ışık oranını mümkün olduğunca bloke eden teknolojilerin kullanılması büyük önem taşıyor.

Cevap bırakın