Asus Zenfone 3 Max: Pil ömrü ile kendisini farklılaştırıyor

0

Asus, bu sefer de uzun pil ömrü ile kullanıcılarının gözüne girmek istiyor. Orta segmenete hitap eden ve Zenfone ailesinin yeni üyesi olan Asus Zenfone 3 Max inceleme altında.

Asus Zenfone 3 Max,  bir önceki nesile göre inceldi. 8.5 mm’lik boyutu ile kendi kategorisinde  kalınlık bakımından öne çıkmıyor. Bununla birlikte 148 gr ağırlığı ile yine bir önceki nesile göre kıyasladığımızda 50 gram hafifledi.

Asus Zenfone 3 Max’in kasa sistemi  metal alaşımından oluşuyor. Ön tarafın tamamı  ise kenarları hafif yuvarlatılmış olan Cam ile kaplı. Cam yüzey, her ne kadar stabil olsa da,  baskı yapıldığında sıvı kristaller etkileniyorlar. Bununla birlikte kasa kenarlarında, Cam yüzeyin kenarları hissedilebiliyor.

1

Genelde yuvarlak hatlara sahip olan Zenfone 3 Max, başarılı bir ergonomi ile göze çarpıyor. Fakat,  benzer cihazlarla kıyasladığımızda tasarım ve işçilik anlamında bir fark yaratmadığını söylemeliyiz.

Yine de şunu söylemekte fayda var. Orta segment cihazlarda Metal kasa tasarımı pek görülmüyor. Metal kasa sistemi cihazın stabilite performansı önemli ölçüde arttırıyor.

5.2 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip olan Asus Zenfone 3 Max,  474 cd/m²’lik parlaklık değeri ile her ortamda kullanılabiliyor. Yaptığımız ölçümlerde parlaklık değerinin ekranın her noktasında aynı olmadığını fark ettik.  Buna karşın ekranın renk dağılımı ise genelde başarılı.  Siyah renk değerinin beklentimizin üzerinde olduğunu söylemeliyiz.

3

Performans

Asus Zenfone 3 Max, 3 Gbyte bellek ve 32 Gbyte’lık bir kapasiteye sahip. Üzerinde bulunan işlemci ise Mediatek’in dört çekirdekli MT6737 ürünü. 64 bit Cortex-A53 (28 nm) mimarisine sahip olan bu işlemci 1.25 GHz sistem saat frekansı ile daha çok giriş seviyesi ürünlerde kullanılıyor. Dolaysıyla yaptığımız denemelerde, Asus Zenfone 3 Max’in arada sırada takılması bizi pek şaşırtmadı. Bu takılma Asus’un kendi geliştirdiği arayüzünden de kaynaklanıyor olabilir. Belki bir yazılım güncellemesi ile bu sorunun üstesinden gelinebilir. Fakat, benzer ürünlerin bu alanda çok daha akıcı çalıştıkları gerçeğini değiştirmez.

4

Asus Zenfone 3 Max’in grafik yongası Mali-T720 MP2. Artık eskilerde kalan bu grafik yongası günümüzde performans değerlerinin altında kalıyor. Asphalt 8 oyununu çalıştırdığımızda grafik performansının yetmediği hemen belli oluyor. Hatta yüksek detaylarda oyunu oynamak neredeyse imkansız. Asus Zenfone 3 Max, ancak Angry Birds gibi grafik performansına pek ihtiyaç duymayan oyunlarda istenilen oyun performansını verebiliyor.

Ürünün en büyük özelliği kuşkusuz pil ömrü. Zenfone 3 Max, 4100 mAh kapasiteli pili ile yük altında 14 saat dayanabiliyor. Bu gerçekten iyi bir rakam. Fakat aynı kapasiteye sahip LG, 16 saat dayanabiliyor. Bunun nedeni,  Asus Zenfone 3 Max’in genel olarak yüksek güç çekmesi. 2 gün boyunca şarj olmadan kullanılabilen bu ürün belki daha fazla dayanabilirdi. Bu arada bu ürünün neden hızlı şarj özelliğini desteklemediğini de anlamış değiliz.

2

Kamera

Asus Zenfone 3 Max, 13 MP’lik bir arka kameraya sahip. Güneşli ortamlarda ortalama bir performans sergileyen bu kamera, loş ortamlarda ne yazık ki istenilen performansı veremiyor. Karanlık ortamlarda çekilen fotoğraflar keskin değil ve renk dağılımı da yetersiz. Buna karşın video kaydında tam tersi bir durum var. 1080p video kayıt edebilen bu kameranın kalitesi gayet başarılı. Video çekimlerde hızlı fokuz yapabilen arka kamera, keskin ve renk paleti zengin videolar kayıt edebiliyor.

5 MP’lik ön kamera genel olarak iyi bir performans sergiliyor. Karanlık ortamlarda yeterli bir kalite sergiliyor.

Sonuç

Asus Zenfone 3 Max, çift SIM kart desteğine sahip. Daha doğrusu ikinci SIM kartı, MicroSD kart yuvasına takmalısınız. Üründe beğendiğimiz en önemli özellik metal kasa sistemi, 32 Gbyte’lık kapasite ve ergonomisi. Ayrıca Pil kullanım süresi de gayet başarılı.  Buna karşın Zenfone 3 Max’in performansı çok daha iyi olabilirdi.

Cevap bırakın