Asus Zen AiO Z240: iMac kopyası satışta

0

Asus’un yeni hepsi bir arada cihazı olan Zen AiO Z240, ergonomisi ve alüminyum tasarımı ile Apple iMac’lere inanılmaz andırıyor. Masaüstü sistemlerinin yerine düşünülen ve iMac’e pazarı dar etmesi planlanan Asus Z240’a yakından bakıyoruz.

Sessiz, şık ve  az yer kaplıyor. Hepsi bir arada ya da namı diğer All in One cihazlar, performanslı masaüstü sistemlerin yerine göz diktiler. Bunda da çok haksız değiller. Çünkü masaüstü sistemler, her ne kadar yüksek performanslı olsa bile, fazlasıyla yer kaplıyorlar  ve zaman zaman sessiz olmamaları yüzünden de birçok kullanıcıyı çileden çıkarıyorlar. Masanın altında kocaman bir kasa ve üstünde de bir monitör yerine tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız Monitör görünümlü bir PC sistemine ne dersiniz.  Örneğin bu ay inceleme fırsatı bulduğumuz Asus AiO Z240 gibi.

4

Tasarım ve ergonomi

Asus Zen AiO Z240, sahip olduğu tasarımı ile tüm gözleri üzerine çekmeyi başarıyor. Bu ürün gerek ergonomisi gerekse de alüminyum kasası ile sağlam bir görüntü oluşturuyor. Yüksek bir malzeme kalitesi ve işçilik ile karşımıza çıkan Z240, kullanıcılarda ciddi bir albeni oluşturuyor. Ürün sadece tasarım ve ergonomisi ile ilgi çekmiyor. Sahip olduğu 24 inç dokunmatik IPS ekran, resim ve videoları 4K çözünürlüğünde gösterebiliyor. 7.5 ms’lik bir tazeleme oranına ulaşan bu ekran, hareketli video ve oyunlarda istenilen performansı vererek kullanıcıyı zor durumda bırakmıyor.  Parlak ve 185 ppi piksel yoğunluğu ile keskin bir görüntü sunan Asus Zen Aio Z240, renk doğruluğunda %85’lik bir değer ile ne yazık ki rakiplerinin (iMac %93) gerisinde kalıyor.

1

Asus, ürünü zarif ve ince yapabilmek için tıpkı iMac de olduğu gibi bir optik sürücüsünden vazgeçti. Bu sayede Z240’ın yanlarını inceltebilen Asus, tüm bağlantıları ekranın arkasında yuvalandırdı. 4 adet USB 3.0 girişinin yanı sıra, 2 adet USB 2.0, 2 adet HDMI çıkışı, RJ45 Gigabit Lan girişi, kart okuyucu, kulaklık, mikrofon ve bir adcet Type C girişi konumlandırılmış durumda. Üründe beğendiğimiz bir özellik en son teknoloji standardı olan 802.11ac WLAN teknolojisin üzerinde bulundurması. Benzer bir durum Bluetooth 4.0LE için de geçerli.

Asus Zen AiO Z240, bilgisayarınızla etkileşim kurmanın yepyeni yollarını sunan Intel RealSense kamerasına sahip. Bu kamera sayesinde 3D yüz algılama teknolojisi ile bilgisayarınızın kilidini açtırabiliyorsunuz. Bununla birlikte üzerinde bulunan çift sıralı mikrofonlar sayesinde de Windows 10 Cortana ile ses tanımayı en doğru şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Asus Zen  AiO Z240, her ne kadar ince olsa da, üzerinde 6 adet hoparlör barındırıyor. Bu hoparlörlerin 4 tanesi 2 Watt uydu, kalan iki tanesi de 4W dahili Woofer olma özelliğini taşıyor.

2

Performans

Asus Zen AiO Z240, kullanıcıya yüksek bir performans sağlamak için Intel’in Skylake i7-6700T işlemcisini tercih etti. Intel ailesinin yüksek performanslı işlemcilerinden biri olan i7-6700T, dört çekirdeğini 2.8 GHz sistem frekansında çalıştırabiliyor. Daha fazla performans ihtiyaç duyulduğunda tek çekirdeği 3.6 GHz’e yükseltebilen bu işlemci genel olarak yüksek bir performans sağlıyor. Tabi burada 16 GByte belleği ve 1 TByte disk ile birlikte sunulan 128 Gbyte SSD diski unutmamak lazım.  Bu birleşenler bir araya geldiğinde takılmayan, zorlanmayan ve yüksek bir performansta çalışan bir PC sistemi ile karşı karşıya kalırsınız.

3

Yaptığımız denemelerde Internet ve Office uygulamalarında beklenenin üzerinde bir performansa ulaştık. SSD sayesinde video işleme veya oyun yükleme süreleri minimuma indi. Buraya kadar herşey güzel. İşin içine oyun girdiğinde ise  orta seviye GTX950M grafik yongası ister istemez zorlanıyor. Bunda da çok şaşırmamak lazım. Çünkü grafik yongası FullHD ekran ile kıyasla 4K ekranda  çok daha fazla işlem yapmak zorunda. Bu da ister istemez oyun akışını olumsuz yönde etkiliyor. Oyun oynarken 1920×1080 çözünürlüğünü tercih ettiğinizde tüm bu zorlama ortadan kalkıyor ve takılmadan oyununuzu oynayabiliyorsunuz.

Cevap bırakın