Asus VivoBook S14 : Renkli tasarımı ile göz okşuyor

0

Asus, VivoBook S14 ve S15 serisi laptoplarını yakın zamanda tanıtmıştı. Taşınabilirlik özelliği üzerine özel çalışmalar yapılan ve renkli görselliğin yanında ScreenPad 2.0 teknolojisini de barındıran bu ürünler, “farklılık” arayan kullanıcılar için fazlasıyla ideal.

18mm kalınlıktaki VivoBook S14 , 1.45 kilo ağırlıkta ve gayet taşınabilir bir formda. Bu ince detayları ekran çerçevesinde de görebilmek mümkün. Zira ürünün 14 inç değerdeki ekranını saran çerçeve yalnızca 5.3mm kalınlıkta. %88’lik bir ekran gövde oranı mevcut, ki bu da gayet başarılı.

Asus, güncel ürünlerinde yer verdiği Ergolift menteşe tasarımını VivoBook S14’te de kullanmış. Böylece ekranı açtığınızda, ekran ve klavyenin bağlandığı nokta birkaç santim yukarıya doğru kalkıyor. Bu, hem daha iyi bir görüş açısı ve klavye deneyimi sunarken hem de alttan sıcak hava tahliyesine katkı sunuyor.

Bu arada Asus’un diğer pek çok modelinde olduğu gibi bu modelinde de hoparlörler ve ses sistemi için Harman Kardon ile ortaklık yürüttüğünü belirtelim. Bu sayede farklı bir bağlantıya ihtiyaç duymadan kaliteli işitsel detaylar alabiliyorsunuz.

ScreenPad 2.0 ile ikinci ekran

ScreenPad 2.0, geliştirilmiş ScreenXpert yazılımı sayesinde kullanıcılara pek çok özellik sunabiliyor. Renkli ve dokunmatik özelliği bulunan bu ekran, işlemleriniz esnasında PC’nizi daha verimli kullanmanızı ve bu sayede zamandan tasarruf etmenizi hedefliyor. Aslında bu ekranda yer verilen arayüzün bir akıllı telefon arayüzünü andırdığını da söyleyebiliriz. Bu sebeple pek yabancılık çekilmeyeceğini düşünüyoruz.

Biraz daha detay vermek gerekirse, ikinci ekranda takvim ve e-mail gibi uygulamalarınızı kontrol edebilir, nümerik tuşları aktifleştirebilir, hatta bu ekranı klasik bir touchpad gibi kullanabilir, isterseniz de tamamen kapatabilirsiniz.

14 inç  FHD ekrana

VivoBook S14’te 14 inç değerde FHD çözünürlüklü bir ekran yer alıyor. Ekran çerçeve oranının %88 olduğunu ve çerçeve kalınlığının da 5.3mm olduğunu belirtmiştik. 60Hz değerindeki ve parlama önleyici özelliğe sahip bu LED panel, görüntüleri net ve akıcı bir kalitede sunabiliyor. Ayrıca 178 derecelik görüş açısı da sunabiliyor ki bu sayede aynı anda arkadaşlarınız da ekranı rahatlıkla takip edebilir.

Üründe 8. nesil Intel Core i5 işlemcisi bulunuyor. Ekran kartı tarafında ise Nvidia’nın 2GB GDDR5 değerinde GeForce MX250’si var. Bunların yanında 8GB RAM ve 256GB SSD depolama bulunuyor, ki farklı konfigürasyon seçenekleri de mevcut.

Ürün gerek ofis dosyalarınız, gerekse de internet gezintileriniz için fazlasıyla performanslı. Bunların yanında, az evvel de bahsettiğimiz gibi, işlemlerinizi yaparken ikinci ekrandan da faydalanabiliyorsunuz. Çeşitli fotoğraf, grafik ve video programları için de ideal bir sistem olduğunu söyleyebiliriz. Peki ya video oyunlar?

Çoğu kez belirttiğimiz üzere, taşınabilir PC’ler genellikle oyun öncelikli hazırlanan cihazlar değil, yine de bu, “oyunları açmaz” anlamına gelmiyor tabii. GeForce MX250’nin de katkılarıyla pek çok oyunu bu PC’de rahatlıkla oynayabilirsiniz. Tabii ki bir masaüstü gaming PC performansı beklememek kaydıyla.

Hızlı şarj desteği, Wi-Fi 6  

Asus VivoBook S14, Wi-Fi 6 kablosuz bağlantı teknolojisiyle geliyor. Bir önceki nesle kıyasla ciddi performans artışı sunan bu teknoloji, internet servis sağlayıcınızın da sunduğu destekle birlikte kablosuz dosya paylaşımı, internet üzerinden yüksek çözünürlüklü film izleme ve online oyun karşılaşmaları için de iyi performans veriyor.

Diğer bir dikkat çekici detay da Bluetooth 5.0. Son yıllarda kullanımı giderek yaygınlaşan 5.0 sayesinde kablosuz cihazlara daha hızlı bağlantı gerçekleştirilebildiği gibi kablosuz kapsama alanı da genişliyor. Yani kablosuz mouse ve kablosuz kulaklık gibi cihazlarınızı da uyumlu bir şekilde laptop’unuzla kullanabilirsiniz.

Ve bir diğer dikkat çekici detay da hızlı şarj! Ürün, hızlı şarj desteği sunuyor ve bu sayede 49 dakikadada %60 seviyesine kadar şarj mümkün oluyor. Laptop’larda özellikle oyun ve ağır uygulamalar çalıştırıldığında pil konusunda sıkıntılar yaşayabiliyordu, lakin “hızlı şarj” desteği ile bu sorunlar büyük ölçüde ortadan kalkıyor diyebiliriz.

Asus ürün ailesi hakkında detaylı bilgi ve satın almak için buraya tıklayın

Cevap bırakın