Asus Tinker Board ile tanışın

0

tinkerboard-1-1000x562Teknoloji dünyasında sadece kullanan değil, ‘kullanırken üreten’ kimseler için geliştirilen aygıtlar da söz konusu. İşte bunlardan biri şüphesiz Raspberry Pi.

Bu mini bilgisayar, ilginç özellikleri ile birçok farklı teknoloji aygıtının yapılabilmesinin önünü açıyor ve Raspberry Pi gibi ürünlerle hızla yükselen maker akımının beraberinde gelen mini bilgisayarlara bir yenisi daha ekleniyor; Asus Tinker Board.

Raspberry Pi’ye benzer özelliklerle gelen Tinker Board, kredi kartı boyutunda bir bilgisayar. Üzerinde 1.8 GHz saat hızlarında çalışabilen dört çekirdekli işlemcisi, 2 GB LPDDR3 RAM’i bulunuyor. Grafik tarafında Mali-T764 GPU’nin kullanıldığı Asus mini bilgisayarında 30Hz’ye kadar 4K çözünürlüklü görüntü desteği mevcut. 24 bit/192 kHz’ye kadar ses dosyalarını destekleyen Tinker Board’da ayrıca dört adet USB 2.0 portu, Ethernet, microUSB, HDMI ve 3.5 mm jack bulunuyor. Bluetooth 4.0 ve Wi-Fi 802.11bn özelliklerinin yanı sıra aygıt, microUSB üzerinden gücünü alan alıyor.

Linux tabanlı TinkerOS işletim sistemi ile çalışan Asus Tinker Board’un fiyat etiketi de ABD pazarı için açıklanmış durumda. Buna göre ürün, 55 dolarlık fiyatla satışa sunuluyor. İlginç bir detay olarak beraberinde adaptör gelmiyor, ayrıca bir de adaptör satın alınması gerekli.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz…

Cevap bırakın