Artık Windows telefon üretilmiyor!

0

Bir yılda duyurulan Windows işletim sistemi ön yüklü telefon sayıları, 2014 ve 2015’te 40’lara kadar ulaşırken, sadece bir sene sonra, 2016’da 5’in altına düştü. Günümüzde ise yeni Windows telefon neredeyse üretilmiyor…

Akıllı telefon işletim sistemleri bir tür kambriyen patlamasından geçti ve kaçınılmaz bir şekilde bazı yazılımlar kenarda kaldı. Geride, çok net bir ifadeyle iki işletim sistemi var; iOS ve Android. Küresel düzeyde 10 akıllı telefondan 9’undan bu iki işletim sisteminden biri bulunuyor, ayrıca önde olan yazılım da Android.

Bu noktada artık gündemden oldukça düşen Microsoft mobil işletim sistemleriyle ilgili bir araştırma yayınlandı. Araştırma, Windows Mobile yüklü cihazlarda, 2011 itibarıyla yeni modellerin sayısının yılda birkaç adede kadar gerilediğine işaret ederken Windows Phone yüklü cihaz sayısının ise 2014 ve 2015’te bir tür pick yaparak 40’a yakın adetlerde üretildiğini, ancak 2016’ya gelindiğinde rakamın 1-2 adede kadar düştüğünü gösteriyor. 2016 yılı itibarıyla Windows cihaz sayısında 1-2 adede kadar gerileyen yeni model adetlerinin günümüzde 0’landığını belirtmek mümkün.
Dolayısıyla Windows işletim sistemli yeni bir model artık üretilmiyor. Bununla birlikte dünya genelinde kullanımda olan cihaz sayıları hala hatrı sayılır seviyelerde.
İlgili tablo aşağıda yer alıyor…

Soyu tükenen son büyük işletim sisteminin ise BlackBerry OS olması bekleniyor. Söz konusu işletim sisteminin birkaç yıl içerisinde yok olabileceği yönünde derinlemesine analizler söz konusu.

Cevap bırakın