Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraArtık fotoğraflar 'engel' tanımayacak

  Artık fotoğraflar ‘engel’ tanımayacak

  Fotoğraf makinesi sahibi olan herkes muhteşem bir manzaranın tel örgüler tarafından nasıl mahvedildiğini mutlaka bilecektir. Ya da temiz camdan fotoğrafın büyüsünü tümüyle yok eden yansımayı… Fotoğraf düzenleme programları her zaman çok fazla şey yapabiliyorlar ancak buna bir çözüm bulmak konusunda zayıflar. Ne var ki tüm bunlar yakın gelecekte geçmişte kalabilir. Çünkü Google ve MIT araştırmacıları neredeyse sihirli olan bu algoritmanın yaratılması için güçlerini birleştirdiler.

  Tabii ki ortada bir sihir yok. Bilim var. Yazılan algoritma çekilen fotoğrafı yorumluyor ve önde olduğunu düşündüğü nesneyi ve onun yüzünden arka planda kalarak kapanmış objeyi algılıyor. Ardından öndeki nesneyi kaldırarak fotoğrafı çeken kişinin görmek istediği objeyi tertemiz bir şekilde ortaya çıkarıyor. Algoritma bu performansı sergilemek için Parallax Hareket prensibini kullanıyor. Parallax Hareket ise hepimizin çok yakından bildiği bir prensip aslında. Yakın nesnelerin uzaktaki nesnelere nazaran daha hızlı hareket ediyormuş gibi görünür. Çok basit değil mi? Algoritma bu hareket miktarını algılayarak öndeki ve arkadaki objeleri birbirinden ayırabiliyor.

  google-mitGoogle bünyesinde çalışan araştırmacı bilim insanı Michael Rubenstein, daha önce de buna benzer çalışmalar yapıldığını ancak bu algoritmanın çok daha fazla kullanım alanına sahip olduğunu belirtiyor. Ancak hala mükemmel değil. Zira hala spor müsabakalarındaki objelerin hızının yüksekliği algoritmanın ayırt etme gücünün üzerinde. Ve son olarak algoritma şimdilik sadece tek bir engeli kaldırabiliyor. Yani önünüzde hem tel örgü hem de camdan yansıyan görüntünüz var ise şansınız yok.

  “Basit kullanım amacı için algoritma yeterince iyi” diyen Rubenstein Google’ın algoritma ile ilgilenme ihtimali olduğunu ve eğer bu gerçekleşirse yakın bir gelecekte Android işlemcili telefonlar için kamera uygulamasının yapılabileceğini belirtiyor. Ancak yine de henüz somut bir adım atılmış değil.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN