Artemis ile Ay Görevleri Yeniden Başlıyor

0

ABD başkanı Trump geçtiğimiz günlerde gözünü tekrar göklere dikti. NASA ile varılan ortak karar sonucu 1960’lardan beri kendi haline bıraktığımız sadık dostumuz ve uydumuz Ay’a geri dönüyoruz. Trump’ın o kadar acelesi var ki projenin gerçekleşme tarihi 2024 ve henüz bu iddialı girişim için fon bulunmuş değil. Trump’ın Mayıs ayında açıkladığı ve Artemis adı verilen Ay projesi ise NASA patronu Jim Bridenstine hesabına göre en az 20 ile 30 milyar dolara mal olacak.

artemis
Artemis projesinin yeni gözbebeği Gateway isimli bir uzay üssü

Artemis ile Ay’a Yolculuk

Peki, bunca yıl aradan sonra neden Ay’a dönüş? Hem de bu kadar acele şekilde… İlk intiba Trump’ın 2020 seçimleri için, ikinci dönem başkan olmak için için Uzay’ı politik bir malzeme olarak kullanması. Meksika duvarı gibi “mega” projelerden sonra Trump’ın söylem değişikliği kendi adına puan toplamasına yarayabilir.

Benim görüşüm ABD’nin devlet olarak Uzay Yarışı konusunda SpaceX gibi şirketlerden
ve Çin gibi hükumetlerden en azından imaj olarak geride kalması. Vergilerle işleyen bir devlet kurumu olarak NASA aldığı bütçenin hakkını iddialı bir dönüş ile verecekse Ay, en doğru seçenek.
Zaten eski projelerden farklı olarak bu defa Gateway isimli özel bir üs inşa edilecek. Hedefler tutarsa Gateway üssü 2026 gibi Ay’ın bir uydusu olacak şekilde Ay’ın yörüngesine gönderilecek ve sonraki görevler için büyük kolaylık sağlayacak.

koloni
Yakında uydumuzda adım atacak yer kalmayabilir

Tutkulu Hedefler

60’ların sonunda Ay’dan elde edilen taşlar ile Güneş Sistemimiz ve gezegenimiz üzerine birçok bilgi toplamıştık. Ay’ın hiç ulaşılmayan bölgelerinde farklı taşlar avlamak ilk muhtemelen ilk görev olacak. Ardından Gateway, Nadir elementler taşıyan gök taşlarının tespiti ve robot madencilerin gönderilmesi gibi konularda Uzay Madenciliğine katkı sağlayacka. Nihai olarak da Ay Kolonisi ve tamamen Ay’da doğup büyüyecek bir neslin altyapısı oluşacak. Gezegenlerarası bir tür olmak için Ay, en azından Mars’a göre, daha gerçekçi bir adım.

Trump bir kuyuya / göğe taş mı attı yoksa Artemis gerçekçi bir hedef mi şu an için kestirmek güç. “Olsun, yola çıkalım da gerisi gelir” mantığı ile mi hareket ediliyor yoksa çok daha ulvi bir plan mı var, birlikte göreceğiz. Ancak eski dost Ay ile yeni bir randevu yakın gözüküyor.

Cevap bırakın