Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımARM Cortex A73 ve Mali G71 tanıtıldı

  ARM Cortex A73 ve Mali G71 tanıtıldı

  Hero Detailed Chip Image A73-02_678x452

  ARM, yeni Cortex A73 ana işlemcisi(CPU) ile Mali G71 grafik işlemcisini(GPU) Tayvan’da düzenlenen Computex 2016 fuarı kapsamında lanse etti. Donanım üreticileri ve basın mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte teknoloji ürünlerinin çekirdeği olarak lanse edilen en yeni ürünlerin detayları paylaşıldı. Yeni işlemciler hemen değil ama 2017’deki modellerde sıklıkla yer alacak.

  Peki hangi özellikleri sunuyorlar ve ne gibi farklılıklar sunacaklar? İşte yanıtlar…

  Cortex A73 daha güçlü

  Cortex A73, öncülü Cortex A72’ye göre daha performanslı. Belirtilen fark yüzde 30 seviyesinde. Ayrıca yine yüzde 30 oranında daha az enerji harcıyor. Böylelikle aşırı ısınma, sistem kitlenmesi gibi istenmeyen sonuçların önüne geçen, pil dayanıklılığı daha yüksek aygıtların önü açılıyor.

  Daha iyi grafikler

  Mali G71, önceki nesil GPU’ya göre yüzde 50 daha yüksek performans sergiliyor. Enerji konusundaki geliştirme ise yüzde 20 daha verimli pil tüketimi şeklinde. 4K görüntü için yenileme hızı 120 Hz ve gecikme süresi de 4 ms olarak açıklandı. Ek olarak grafik biriminin Bitfrost adlı üçüncü nesil mimari üzerinden inşa edildiği kaydedildi.

  Her iki işlemci de 10nm’lik FinFET üzerinden üretilecek. Ayrıca ARM, Cortex A73 ve Mali G71’in HiSilicon, Marvell ve MediaTek’in de aralarında yer aldığı 10’u aşkın iş ortağı tarafından resmi olarak lisanslandığını duyurdu.

  Teknoloji dünyasına dair daha fazla haber için buraya tıklayabilirsiniz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN