Sosyal medyada etkileyici bir profil oluşturmak

0

Hand & Flowers Coming Through Laptop Screen

Sosyalleşmek günümüzün en hassas konularından biri olarak dikkat çekiyor. Çünkü çevresindeki insanlarla ilişkilerinde problem yaşayan kişiler soluğu önce sosyal medyada daha sonra ise arkadaş bulma sitelerinde alıyorlar. Gerçi sanal alemde geçirilen zaman arttıkça insanlar artık sokak kültüründen uzaklaşıyorlar ve genelde dış mekanlardaki  sosyal alanlarda görüşmek yerine evlerinde bilgisayar karşısında oturup zamanlarının büyük  kısmını sosyal ağlarda ve arkadaş bulma sitelerinde paylaşım yaparak geçiriyorlar.

Sosyal medya siteleri daha çok dış dünyada sosyalleşmeyi bir türlü beceremeyen veya yaşadığı olumsuz deneyimler sonrası bir de şansımı sanal ortamda deneyeyim diye düşünen insanların yollarının kesiştiği bir adres oluyor. İşte bu aşamada ilk yapmamız gereken şey birilerinin dikkatini çekecek, etkileyici ve sizi en iyi ifade eden profili oluşturabilmek. Elbette bunu yapmak öyle dışarıdan göründüğü gibi kolay bir iş değil. Bazı püf noktaları var ve bu noktalara özen göstermek gerekiyor. Aksi durumda bu sitelerde yer alan sıradan bir kişi olmanız kaçınılmaz.

Etkili bir profil oluşturabilmek için mükemmele yakın bir profili oluşturmanın püf noktalarını aşağıda birkaç başlık altında anlatacağım. Bu hassas noktalara dikkat ederek hazırlayacağınız profiliniz ile yeni arkadaşlıklar edinmeniz daha kolaylaşacak.

Profil Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gereken Püf Noktalar

Profil Fotoğrafı Çok Önemli

Profilinizde kullanacağınız fotoğrafınız işin en önemli kısmı sayılabilir. Fotoğrafınızın illaki bir profesyonel fotoğrafçı tarafından stüdyo ortamında çekilmiş olmasına gerek yok. Doğal ışıkta çekilmiş net bir fotoğraf olması, tercih olarak gündüz çekilmesi, flaş kullanılmamış olması genel geçer bir kural olarak tavsiye edilir.  Böyle bir fotoğrafın yanında siteye ekleyeceğiniz fotoğraflardan bazılarında da arkadaşlarınızla eğlenirken sizin ön planda olduğunuz bir fotoğrafa yer vermeniz faydalı olacaktır. Neşeli, keyif veren ve esprili tipler her zaman için sosyal ortamların en revaçta olan kişileridir.

Sadece Kendiniz Olun

Diğer bir altın kural da arkadaş bulma sitelerinde ne yapıyorsanız sadece kendiniz olun. Asla bir başkasının fotoğrafını kendinizin fotoğrafı gibi kullanmayın ve yalan beyanlarda bulunmayın. Kusursuz insan olmayacağını hatırlayın ve özelliklerinizi fazla abartmadan hatta zaman zaman bazı özelliklerinizi esprili bir şekilde “ti”ye alarak yapın. Samimi bir algı oluşturmaya gayret edin. Profilinizde paylaştığınız fotoğraflara ilgilendiğiniz hobileri de dahil edin. Örneğin trekking yaparken ya da tenis oynarken eklediğiniz fotoğraflar sizinle aynı hobilere sahip insanlarla daha kolay tanışmanızı sağlar. Hiçbir zaman somurtan ve mutsuz halinizi gösteren fotoğraflar paylaşmayın. Gülen bir yüz her zaman tercih edilendir.

Kullandığınız Kelimeler ve İmla Kuralları Eğitim Durumunuzu Gösterir

Profilinizi oluştururken seçeceğiniz kelimelere ve cümle kurarken de imla kurallarına çok dikkat edin. Beylik cümlelerden argodan ve küfürlü ifadelerden de uzak durun. Kendinizi kısa ve öz anlatarak ağdalı cümlelerden kaçının. Yazdıklarınızın bütününün sizin eğitim ve kültür durumunuzu da ortaya koyacağını bilin ve bu konu üzerinde daha önce çalışarak profilinizi oluşturun.

Kendinizle İlgili Doğru Ayrıntılar Şansınızı Arttırır

Hakkında fazla bilgi edinemediğiniz birisi ile arkadaş olmak hakkında çok şey bildiğiniz birisiyle arkadaş olmaktan çok daha zordur. O yüzden profilinizde kendinizle ilgili ne kadar çok ve doğru bilgi verirseniz sizi tanımak isteyen kişilerin sayısı çok daha fazla olacaktır. Hobilerinizi, sevdiğiniz film ve şarkıları, en son okuduğunuz kitabı paylaşmaktan korkmayın.

Havyan Sevgisi “Her Zaman”

Özellikle hayvan sevginizi profilinizde fotoğraflarla gösterin. Kediniz veya köpeğinizle birlikte çekilmiş fotoğraflar sayesinde özellikle hayvan sever profillerle çok daha kolay iletişime geçebilirsiniz.

Artık gerisi size kalmış. Hayatınıza renk katacak yeni arkadaşlar bulmanızı temenni ederim.

 

Cevap bırakın