Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürAraştırma: Yapay zeka sayesinde çalışanlar işle daha iyi ilişkiler kurabiliyor

  Araştırma: Yapay zeka sayesinde çalışanlar işle daha iyi ilişkiler kurabiliyor

  Büyüyen ekonomilerdeki çalışanların yüzde 76’sı yapay zekanın işle olan ilişkilerini geliştirmede kilit bir rol oynayabileceğine inanıyor.

  HP, HP Amplify İş Ortakları Konferansı’nda, dünya genelinde çalışanların işle ilişkilerini inceleyen kapsamlı bir çalışma olan İş İlişkileri Endeksi’nden elde edilen yeni bulguları açıkladı. Toplam 12 ülkede 15.600’den fazla katılımcıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre, dünya genelinde insanların işle ilişkisi gerilirken ve çalışanların beklentileri artarken, Yapay Zeka (AI) işle daha iyi ilişkilerin kilidini açmanın anahtarı olarak görülüyor.

  Dünya genelinde çalışanların işle ilişkileri geriliyor: Yapay Zeka yardımcı olabilir

  Günümüzün küresel işgücünde, bireyler ve iş arasındaki ilişkide kayda değer bir gerginlik var. Bilgi çalışanlarının sadece yüzde 27’si sağlıklı bir iş ilişkisi olduğunu bildiriyor. Aynı zamanda, bilgi çalışanlarının işle olan ilişkilerine dair beklentilerinin de arttığı görülüyor; küresel olarak yüzde 58’i son üç yılda beklentilerinin arttığını bildiriyor. Bu durum, olgun ekonomilerdeki çalışanların yüzde 50’sine kıyasla yüzde 71 ile özellikle büyüyen ekonomilerde daha belirgin.

  Yapay zekanın işle daha sağlıklı ilişkiler kurma potansiyelinin, iş liderleri ve BT karar vericileri başta olmak üzere işgücü tarafından iyi anlaşıldığı görülüyor. Bilgi çalışanlarının yüzde 54’ü, iş liderlerinin yüzde 72’si ve BT karar vericilerinin yüzde 70’i yapay zekanın iş-yaşam dengesini iyileştirmede oynayabileceği rolü görüyor. Benzer ölçüde, çalışanlar yapay zekanın görevleri düzene sokabileceğine ve işlerini kolaylaştırabileceğine inanıyor (iş liderleri yüzde 75, bilgi çalışanları yüzde 58).

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN