Araştırma: Uzaktan çalışma ortamında en önemli öncelik, gizlilik ve güvenlik

0

Cisco’nun yaptığı iki ayrı global araştırmaya göre, tüketiciler ve çalışanlar; uzaktan çalışma teknolojilerine ve şirketlerin kişisel verileri koruma konusundaki güvenilirliklerine şüpheyle yaklaşıyor.

CİSCO’nun yayımladığı iki yeni küresel araştırma, pandemi döneminde tüketicilerin veri paylaşımına ilişkin kaygılarında artış yaşandığını ortaya koyarken, uzaktan çalışmanın öncelikli hale geldiği günümüzde şirketlerin karşılaştığı güvenlik sorunlarına da ışık tutuyor. Raporlar aynı zamanda, verilere ve uygulamalara her yerden ve her türlü cihazdan erişim olanağı sunan güvenlik önlemleriyle daha esnek çalışma fırsatlarına vurgu yapıyor. Raporlara göre güvenlik ve gizliliğe yapılan yatırımlar, şirketleri ve tüketicileri, “yeni normal”e hazırlayacak.

En büyük güvenlik sorunu, güvenli erişim

Dünya genelinde işletmeler, pandemi nedeniyle öngörülmemiş bir ölçekte ve neredeyse bir gecede uzaktan çalışma sistemine geçti. Cisco’nun dünya genelinde 3.000 BT yöneticisi ile gerçekleştirdiği Güvenli Uzaktan Çalışmanın Geleceği raporundan elde edilen sonuçlara göre, dünya genelinde çoğu şirket, uzaktan iş gücünü desteklemeye, ancak belirli bir düzeyde hazır. Yine de çalışanların her yerden ve her türlü cihazdan güvenli bir biçimde çalışmasına olanak tanıyan teknolojilerin benimsenmesi hızlanırken, işletmeler sıradaki gelişmeler için esnek olmaya hazırlanıyor. Raporda öne çıkan bazı sonuçlar şöyle:

  • Şirketlerin %85’i, siber güvenliğin COVID-19 öncesine göre çok daha önemli olduğunu düşünüyor
  • Çalışanlarının uzaktan çalışmasını destekleyen şirketlerin çoğunluğunun (%62) karşılaştığı en büyük siber güvenlik sorunu, güvenli erişim
  • Her iki katılımcıdan biri, şirketin sağladığı dizüstü bilgisayarlar ve kişisel cihazlar dahil olmak üzere uç noktaların, uzaktan çalışma ortamında güvenlik anlamında önemli bir zorluk olduğunu düşünüyor
  • Katılımcıların %66’sı, COVID-19 salgınının siber güvenlik yatırımlarında artışa yol açacağını düşünüyor

Cevap bırakın