Araştırma: Türkiye’de ortalama mobil internet kullanım süresi açıklandı

0

Mobil internet kullanımında günlük geçirilen süreler belli oldu; Türkiye yükselişte…

Dijital, mobil ve sosyal medya günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Dünya üzerinde şu anda 4,5 milyardan fazla insan aktif internet kullanırken, sosyal medya kullanıcılarının sayısı 3,8 milyarı aştı. Dünyada mobil cihazlar üzerinden internet kullanımında günlük geçirilen süreler belli olurken, Türkiye’nin 13’üncü sırada yer aldığı saptandı. Türk halkının telefonda geçirdiği süre günlük ortalama 4 saat olarak kayıtlara geçti.

WeAreSocial verilerinden elde edilen bilgilere göre, mobil cihazlarla internet kullanılarak geçirilen günlük ortalama süreler açıklandı. Böylelikle Türkiye’nin 13’üncü sırada yer aldığı saptanırken, günlük harcanan süre 4 saat olarak kaydedildi. Listenin en başında yer alarak en çok zaman geçiren ülke 5 saat 11 dakika ile Filipinler oldu.
Buna karşın listenin en son sırasında yer alan ülke 1 saat 32 dakika ile Japonya olurken, dünya ortalamasının 3 saat 22 dakika oldu görüldü. Bu verilere bakıldığında Türkiye’nin mobil üzerinden internet kullanım süresinin 38 dakika ile ortalamanın üzerinde olduğu saptandı.

Öte yandan bir medya takip kurumu, internet ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Dijital basın arşivinden derlenen bilgilere göre bu yılbasında çıkan haber adedi 105 bin 611 olarak görüldü. Sadece mobil bağlantı ile alakalı çıkan haber adetleri incelendiğinde ise bu sayının 678 olduğu kaydedildi.

Cevap bırakın