Araştırma: Türkiye’de akıllı telefon seçimlerinde değişmeyen unsur: Güven

0

Ipsos’un akıllı telefon seçimleri araştırması yayınlandı. Türkiye’de akıllı telefon seçimlerinde değişmeyen birinci unsur “güven” olurken, kamera ve ekran özellikleri de karar verirken öne çıkıyor.

Türkiye genelinde araştırma şirketi IPSOS tarafından tüm Türkiye’yi kapsayan ve 16-50 yaş aralığında 548 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmada, Türkiye’deki telefon seçimlerini en çok etkileyen konu %48 oranla güven oluyor!

Tüketiciler öncelikli olarak güven unsuruna önem verse de telefon alırken bunun yanı sıra yıllardır değişmeyen cevaplar da geçerliliğini koruyor. IPSOS’un yaptığı araştırmanın sonucunda Türkiye’de ilk 5 tercih arasında %48 oranla güven birinci sırayı alırken %46 kamera, %45 ücrete değer olması, %44 ekran kalitesi ve %41 batarya yer alıyor. Tercihlerde en etkisiz özellik ise %10 oran ile çift sim kart özelliği oluyor.

Türkiye, en çok sosyal medya kullanan ülkeler arasında yer almasıyla çekilen fotoğrafların ve videoların kalitesi büyük önem taşıyor. Araştırma tercihlerinde kamera seçiminin ikinci sırada yer alması bunun en büyük göstergesi oluyor.

Kamera ve ekran kalitesi dışında fiyat-performans ve batarya da değişmeyecek önem maddeleri arasında yerini alıyor.

Cevap bırakın