Araştırma: Pandemide kilit kavram, veri gizliliği

0

Cisco’nun 2021 Veri Gizliliği Karşılaştırma Çalışması’nda, uzaktan çalışmaya hızlı geçiş ve bireylerin sağlık bilgilerini kullanma ihtiyacının artırdığı önemli gizlilik sorunları ele alındı.

CISCO’NUN, dünya genelindeki kurumsal gizlilik uygulamalarına yönelik dördüncü incelemesi olan 2021 Veri Gizliliği Karşılaştırma Çalışması sonuçlarına göre pandemi döneminde gizlilik korumasının önemi artarken, güçlü gizlilik önlemleri uygulamaya başlayan işletmelerin elde ettiği faydalar giderek artıyor. 25 ülkeden güvenlik ve gizlilik alanında çalışan 4.400 profesyonelin yanıtlarının analiz edildiği araştırmada, gizlilik düzenlemelerine karşı tutumlar ve gizlilik ölçümlerinin üst düzey yöneticilere raporlanmaya başlaması ele alındı.

Ortak kaygı, kişisel verilerin nasıl kullanıldığı

Pandemi kaynaklı aksama ve belirsizlik döneminde insanların COVID-19’un yayılmasını yavaşlatmak için kişisel bilgilerini paylaşması beklendi ve hatta bazı durumlarda zorunlu tutuldu. Aynı zamanda, bireylerin yaşamlarının çoğunu çevrimiçi ortama kaydırması, normal koşullarda yıllarca sürecek olan bir trendin büyük hızla yaşanmasına yol açtı. İnsan etkileşimi ve dijital hizmetlerin kullanımı konusundaki bu büyük ölçekli kayma, yasalara uymak, pandeminin yayılmasını durdurmak ve bunu yaparken de bireysel haklara saygı göstermek isteyen kuruluşlar açısından birçok veri gizliliği sorunu ortaya çıkardı. Tüketiciler ve halkın genelinin, kişisel bilgilerinin nasıl kullanıldığı konusundaki kaygıları ise artıyor.

Araştırmaya göre, pandemi döneminde veri gizliliğinin önem kazanması sonucunda, Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Rusya (EMEAR) bölgesindeki kuruluşların bütçeleri artmaya devam ederek 2,2 milyon dolara ulaştı. EMEAR bölgesindeki kuruluşların yüzde 71’i, gizlilik yatırımlarının “inovasyonu mümkün kılma” konusunda önemli faydalar sağladığını ifade etti. Bunun yanında, katılımcıların büyük çoğunluğu (%88) kişisel bilgileri gerektiği gibi doğrulamak için uygun bir tedarikçi veya şirket seçmede harici gizlilik sertifikalarının önemli bir etken olduğunu ifade ederken, gizlilik düzenlemeleri olumlu karşılandı.

Cevap bırakın